k, Dode dolfijn spoelt aan op de Hooge Platen pot 3 'In Spanje werkje als tandarts meer op jezelf' „Na mijn studie tandheel kunde in Spanje heb ik eerst een paar maanden gewerkt in een Spaanse praktijk. Totdat ik via in ternet een advertentie zag van een Nederlands wer- vings- en selectiebureau om in Nederland aan de slag te gaan. Dat was voor mij dé kans om aan het werk te gaan als tandarts in het buitenland. Ik heb een cursus Nederlands ge volgd; die is verplicht. Hoewel het een moeilijke taal is om te leren, ging het prima. Een klein jaartje la ter heb ik gesolliciteerd bij Dentalpoint in Goes en werd er aangenomen. In het begin was het best wennen. Alles was nieuw voor me en ik moest erva ring opbouwen met de taal. Ook is het zorgstelsel hier anders en werk je in Spanje als tandarts meer op jezelf. Inhoudelijk was het niet moeilijk, want de studie tandheelkunde is in Spanje en Nederland vrij wel hetzelfde. Ik heb niet specifiek gekozen voor Zeeland gekozen. Er was werk en ik heb gesollici teerd. In het begin had ik best graag aan de slag ge gaan in Rotterdam of Am sterdam. Maar ik vond toen het hebben van een baan het belangrijkst. Helemaal te gek was dat mijn vriend - met wie ik al een relatie had in Spanje - ook als tandarts in Goes en WestKapelle aan de slag kon. Zowel mijn vriend als ik hebben het erg naar ons zin in Goes. Ik mis Spanje wel, maar ga er minimaal drie keer per jaar naar toe om familie op te zoeken. En mijn ouders, zusjes en vrienden komen ook af en toe naar Goes. We hebben geen plannen om terug te gaan naar Spanje. Het werk is leuk en Goes is een leuke, rustige stad, dus we blijven nog wel een tijd." Maa k W Daar komt voor Zeeland een tekort aan hoogwaardige banen voor partners bovenop. Kiezen voor Zeeland betekent dan: óf veel rei zen, óf de carrière van de partner op een laag pitje zetten." Dat leidt (vooralsnog) niet tot problemen, stelt Van den Dorpel. „Alle patiënten worden geholpen." Maar hij maakt zich wel zorgen. Want er zijn verschillen van in zicht. „In Nederland is de mondzorg gericht op pre- ventie", onderstreept de Yersekse tandarts. „We hebben de traditie om elk halfjaar voor con trole naar de tandarts te gaan. Daardoor hebben we een vertrou- Sommige tandartsen willen graag stoppen maar kunnen geen opvolger vinden wensband met onze tandarts. Dat is in het buitenland vaak anders. Daar ga je pas naar de tandarts als je pijn hebt. Als een tandarts ge woon de nascholing volgt en open staat voor de Nederlandse visie op mondzorg, dan gaat het prima. Maar je moet niet voor tandartsen afhankelijk zijn van het buiten land." En dus is de essentie volgens Van den Dorpel dat Nederland meer tandartsen moet opleiden. De KNMT pleit daarom voor het ver ruimen van de numeris fixus bij opleidingen tandheelkunde. Er melden zich vier keer zoveel stu denten aan dan er worden toegela ten. Minister Edith Schippers (WD, Volksgezondheid) wilde niet voor veel geld tandartsen op leiden. Ze wilde meer mensen voor relatief eenvoudige behandelingen naar de goedkopere mondhygiënist sturen. „De minister heeft dat voor stel ingetrokken. Het is afwachten wat het nieuwe kabinet gaat doen." Is het dan geen goede oplossing? „Nee, want mondhygiënisten heb ben we keihard nodig op hun eigen terrein, namelijk preventie. Boven dien is er ook een tekort aan mond hygiënisten." En tandartsen uit België? „In Zeeuws-Vlaanderen en in mid den-Zeeland gingen voorheen nog tandartsen uit België aan de slag. Dat is niet meer, althans, zeker niet boven de Westerschelde. Tandart sen gaan in België zelf aan de slag; want de arbeidsmarkt is verbe terd." Erg bijzonder, zegt Jaap van der Hiele van Eerste Hulp Bij Zeezoog dieren. „Sinds 1993 zijn er nog maar vier aangespoeld in Zeeland. Ze worden ook amper levend gespot in onze provincie." Het gaat om een vrouwtje van ruim twee meter lang. Ze weegt zo'n 50 kilogram, de helft van het normale lichaamsgewicht. Het dier was al ongeveer een week dood, constateerde Van der Hiele. „Ze was met hoogwater op de zandplaat ge spoeld en al flink uitgedroogd door het warme weer." Het dier behoort tot de gewone dolfijnen, een soort die vooral in de diepe wateren bij de oostkust van Engeland voorkomt. Waarschijnlijk is de dolfijn overgestoken naar Bel gië en met de stroming naar Zee land gezwommen. De doodsoorzaak van de dolfijn is nog onduidelijk. Het dier is voor onderzoek naar de Universiteit Utrecht gebracht. PAASWEEKEND MET NOVITEITEN EN AANTREKKELIJKE ACTIES donderdag 13 april 2017 tandartsen vullen gaten op •-■Hiprr» Naam: Andrea Rubio Peiró Leeftijd: 28 jaar Komt uit: Valencia, Spanje Werkt bij: Dentalpoint Goes A Andrea Rubio Peiró. foto's mechteld jansen Hans Scholten, KNMT Naast de Groenlandse walvis die maandag bij Vlissingen werd ge spot, was er dinsdag nog een bijzonder zeezoogdier in Zee land te zien. Op zandbank de Hooge Platen in de Wester schelde spoelde een dolfijn aan. Het dier bleek overleden. Bas Bareman Westerschelde 14 en 15 april geopend vanaf 10.00 16 april gesloten 17 april, tweede paasdag geopend vanaf 12:00 leolux Edward van Vliet en Leolux zijn een bijzondere samenwerking aangegaan en dat heeft geresulteerd in meubels met een elegant, puur en verfijnd design. Een goed voorbeeld hiervan is de bank Bellice gecombineerd met karpetten, plaids en kussens in grafische motieven. interieur axel Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, www.pot.nl Ook elke zondag geopend van 12.00-18.00 15.000 m2 design topmerken Woonstoffering en Siematic Keukenstudio op de 18 verdieping

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68