Nieuw licht op Brouwerseiland Weer twee edities 'mini-Roparun' in regio Horloge Zeelandia grijpt naast Familiebedrijven Award 2 MONDZORG TEKORT Steeds meer buitenlandse tandartsen zijn nodig om het tekort aan Nederlandse op te vangen. Want jaarlijks komen er 'slechts' 200 tandartsen bij, terwijl er 300 met pensioen gaan Commentaar De tegenstanders van de aanleg van het vakantiepark Brou werseiland in het Grevelingenmeer hebben ineens zwaar geschut in handen. Zij lieten het adviesbureau Twynstra Gudde tegenonderzoek doen naar de economische effecten van het plan. Het resultaat is heel bijzonder. De voorspelde extra werkgele genheid en de extra bestedingen worden bijna lange na niet ge haald. Neem de werkgelegenheid: Brouwerseiland levert waar schijnlijk niet ruim vijfhonderd extra banen op, maar slechts zo'n honderd. Verder wijzen de onderzoekers er fijntjes op dat het meeste geld in de vorm van huuropbrengst naar de eigenaars van de vakantiewoningen gaat. Het meeste geld verdwijnt dus uit Zeeland. Betekent dit dat het plan maar meteen moet worden afgeblazen? Het economisch rendement van Brouwerseiland mag dan waar schijnlijk bescheiden zijn, dat verandert niets aan de onderliggende afweging. Beschermt Zeeland voortaan al de publieke ruimte direct aan de kust als unieke en onvervangbare waarde, zowel voor toeris ten als voor de Zeeuwen zelf? Of staat Zeeland (Schouwen-Duive- land in dit geval) niet al te ingrijpende nieuwe projecten toe? De re delijkheid gebiedt een balans waarbij er toch wat kansen blijven voor ondernemers en beleggers. Dat zou kunnen door het strand ri gide te beschermen maar verder hier en daar beperkte nieuwe acti viteiten toe te staan. Het belang van elke plan moet eerlijk worden afgewogen. Dat is in dit geval klaarblijkelijk niet gebeurd. De verschillen met de voor spellingen van de voorstanders zijn zo groot dat je het vermoeden krijgt van manipulatie. Dat zou reden zijn om er een streep door te halen. Hoe dit ook zij, de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland kan dit tegenonderzoek niet negeren. Net zo min als de raad voorbij kan kijken aan het massale verzet tegen Brouwerseiland. Manipulatie door voorstanders zou reden genoeg zijn om het plan definitief te schrappen De mini-Roparun in het westen ontstond in 2013. Initiatiefnemers waren lopers van de 'echte' Ropa- run - een estafetteloop tussen Pa rijs en Rotterdam. Vorig jaar orga niseerde de Stichting Mini-Ropa- run Zeeuws-Vlaanderen voor het eerst ook een editie vanuit Terneu zen. Aan de evenementen doen teams van acht kinderen tussen 10 en 15 jaar mee. Ze leggen in estafette vorm een route af van 65 kilometer. De deelnemers laten zich sponso ren en halen op andere manieren geld op. De opbrengst gaat naar Stichting Roparun. Vaak vloeit het geld vervolgens terug naar lokale zorgorganisaties. De afgelopen vier jaar besteedde Roparun 60.000 euro in Zeeuws-Vlaanderen. De editie vanuit Oostburg wordt geopend door de jonge zangeres Li- Aan de evenementen doen teams van acht kinderen tussen 10 en 15 jaar mee sanne Spaander, die vocht tegen botkanker. Ze schreef daarover het lied 'Vechtersbaas'. In Terneuzen lost zangeres Isabel Provoost het startschot. Meer informatie en inschrijven via miniroparunzvl.nl. ALMANAK U kent dat wel van familiefeest jes. Van die wedstrijdjes in sne dige antwoorden. In groep-apps zijn er ook volop verbale duels. Zo meldde de gitarist van een popband dat hij mogelijk niet om 20.00 uur in de repetitieruimte kon zijn omdat het werk uitliep. Waarop de zangeres olijk terug- appte dat hij dan maar zijn hor loge een half uur terug moest zetten. „Dan ben je er om 20.00 uur!' De bassist kwam vervolgens met de briljante oplossing. Melig deelde hij mee: „Als we nou eens om 19.30 uur afspreken, dan kun nen we om 20.00 uur beginnen." Paastochten in Het Zwin Zuid-Amerikaanse muziek in belfort Grasexpert Lauret geeft groene tips SLUIS Suppen over de Damse Vaart Het is nog niet zo dat Zeeuwen geen tandarts meer kunnen vin den, maar lokaal leidt het tekort aan tandartsen soms tot patiënten stops. „Er moeten snel meer tand artsen worden opgeleid", vindt tandarts Arjan van den Dorpel uit Yerseke. Het tekort van zo'n honderd Ne derlandse tandartsen per jaar wordt op dit moment opgevuld door tandartsen uit met name Duitsland, Portugal en Spanje. Op zichzelf is dat geen probleem, vindt de Yersekse tandarts Arjan van den Dorpel, tevens voorzitter Zuid-West van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot bevor dering der Tandheelkunde (KNMT). „De diploma's van tand artsen in de Europese Unie zijn ge lijkgeschakeld. De mensen zijn goed gekwalificeerd. Voordat ze in Nederland zelfstandig aan de slag gaan, moeten ze zich registreren in het BIG-register. Ook moeten ze een taaltoets ondergaan zodat ze goed Nederlands spreken." In de komende tien jaar gaat naar verwachting één op de drie tand artsen met pensioen, weet Hans Scholten van de KNMT. Voor Zee land dreigt volgens hem een pro bleem, omdat relatief minder pas afgestudeerde tandartsen naar Zeeland willen verhuizen. „Het is mede daardoor moeilijker om be staande praktijken overgedragen te krijgen. Sommige tandartsen wil len graag stoppen maar kunnen geen opvolger vinden." Van den Dorpel bevestigt dat. „Praktijken worden groter en zo groot dat het moeilijk door één tandarts te runnen is. Van de nieuwe tandartsen is twee derde vrouw. Vrouwen hebben minder een wens om praktijken over te nemen, onder meer omdat ze de zorg voor kinderen met hun werk willen combineren. Zeelandia, de Zierikzeese produ cent van bakkerijgrondstoffen, is gisteren in Den Haag de prijs voor het beste familiebedrijf van het jaar misgelopen. Unaniem koos de jury van de Familiebedrijven Award 2017 voor de Terberg Group uit IJs- selstein. Pluim De verliezers Zeelandia, de A-ware Food Group en het bekende Bra- bantia kregen wel een pluim. Alge meen directeur Michiel de Ruiter van Zeelandia vond de nominatie op zich al fantastisch. Behalve het management waren ook leden van de familie Doeleman (de familie die Zeelandia oprichtte) en aan deelhouders naar Den Haag afge reisd. Winst was een tweede kroon geweest op de Koninklijke Zeelan dia Groep, maar trots overheerst, zegt woordvoerder Nicole McDo nald. „Het was bovendien een in spirerende bijeenkomst met een prachtige toespraak van prinses Laurentien." Andere prominenten waren speaker Astrid Joosten en rapper Ali B. De award bestaat sinds 2012. On dernemer John Fentener van Vlis singen stelde de prijs in om het Ne derlandse familiebedrijf te onder steunen. donderdag 13 april 2017 ii Zevenhonderd scholieren doen dit jaar mee aan één van de twee 'mini-Roparuns' in Zeeuws- Vlaanderen. Op 12 mei is de edi tie in de gemeente Sluis, een week later die vanuit Terneuzen. Martijn de Koning Oostburg/Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl KNOKKE Het Zwin Natuur Park bij Knokke houdt van zater dag tot en met maandag zes paaswandelingen, dagelijks om 10.00 uur en 14.00 uur. Een gids gaat onder meer in op het hoe en waarom van vogeleie ren en toont de broedei- landen in het natuurge bied Het Zwin. Meelopen kost 12 euro, kinderen vanaf 6 jaar 6 euro, dat is inclusief een bezoek aan het Zwinpark. Inschrijven via info@zwin.be. SLUIS Trio Escapada en gast- zanger en -gitarist Omar Mollo (foto) verzorgen zondag, eerste paasdag, een koffieconcert in de raadzaal van het belfort op de Groote Markt in Sluis. Hun programma heet 'Fiesta Latina'. Het viertal brengt allerlei soorten muziek uit Zuid- Amerika, van klassiek tot rock. Aanvang is om 11.00 uur. De organisatie is in handen van Stichting Johan Hendrik van Dale. TERNEUZEN Robbert Lauret, auteur van het boek 'Groen als Gras' geeft donder dag 20 april een lezing voor Groei en Bloei. Na jarenlang vakantiewerk bij hoveniers en dankzij informatie van graszo- dentelers en greenkee pers, kent hij de gehei men van een mooi gazon. Na de lezing is er een signeersessie. Zaal Leeu wenkwartier, Leeuwen laan 31. Aanvang is om 19.30 uur. Surfers Paradise houdt maandag een sup-ped- deltocht over de Damse Vaart van Sluis naar Damme of andersom: in elk geval met wind mee. Ook beginners zijn wel kom. Voor vervoer terug wordt gezorgd. Aanvang is om 14.00 uur. Mee- peddelen kost 20 euro. Inschrijven via info- @surfersparadise.be. Buitenlandse Jeffrey Kutterink Vlissingen A Tandarts Arjan van den Dor pel. Frank Balkenende Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67