P. 3 Uit het leven gegrepen 4 PEER 'Mad for it!' heet de eerste EP van PEER. De bijbehorende tour brengt de band van De Spot in Middelburg, waar de plaat zaterdag wordt gepresenteerd, naar de Cavern Club in Liverpool, bakermat van The Beatles. Smeuïge verhalen over Napoleon Oh Susanna blikt terug op tienertijd aterdagochtend half elf, een boeren schuur tussen Oost- Souburg en Middel burg. Oude bank, paar stoelen, prik bord met een setlist. Brood en drinken van thuis komen op tafel. Twee jongens van achttien, twee van negentien. De een pakte tien jaar geleden voor het eerst een instrument op, de ander speelt pas zes jaar. „We nemen de muziek seri eus, maar onszelf niet te veel", zegt gitarist Jesper de longe. „We doen wat we leuk vinden. Er is geen druk, het gebeurt gewoon." Maar dan wel in een rap tempo. Twee jaar geleden wisten de jongens van PEER nog niet hoe dat moet, een liedje schrijven. Hun nieuwste single We nemen de muziek serieus, maar onszelf niet te veel I don 't wanna, die op to maart ver scheen, was in vijf minuten klaar. En op de eerste EP, die vorige week uit kwam, staan zeven eigen nummers. Ze hebben het op veel manieren ge probeerd, zegt zanger/gitarist Gijs Teuwsen. Van de methodische aan pak tot jammend een idee uitbou wen. Gaan ze ervoor zitten, dan lukt het nooit. Het ontstaat. Gijs: „Peter Slager van Blof, die ons begeleidt, zei eens: 'Nummers zijn dingen in de lucht die je vangt.' Zo voelt het inder daad." „I don't wanna hoefde niet eens ge schreven te worden", zegt Renzo Rijn (drums). Er lag al genoeg mate riaal. Het was een extra nummer, maar werd toch de eerste single van de EP - en het ultieme voorproefje. „Het rockt én het is catchy." De sin gle schiet uit de startblokken. De dag na de release horen de mannen hun nummer al op 3FM. Na een week komt I don't wanna binnen op plaats 31 in de Spotify Viral top 50 en in middels is het 25.000 keer gestreamd. In Amerika en Engeland groeit het aantal luisteraars en zelfs een Frans radiostation heeft de single opgepikt. Renzo grijnst: „Nederland is belang rijk voor ons, maar als het buitenland nu al meeloopt, nou, heel goed." PEER bestaat twee jaar en heeft zes maanden geleden een eigen geluid gevonden. Vaak wordt daar het label indie op geplakt; zelf voelen ze zich vooral thuis in een traditie van Britse (rock)muziek. Arctic Monkeys is een favoriet, The Kooks klinkt nooit ver weg, er zijn invloeden hoorbaar van Oasis en ja, natuurlijk is er die con nectie met The Beatles. „We willen iets Brits representeren", bekent Gijs. Dat valt op; ze horen steeds vaker dat 'ze eens in Engeland moeten gaan optreden'. Op 20 en 21 mei is het zo ver. Dankzij het internationale festi val International Pop Overthrow staat PEER in de Cavern Club in Liverpool. Spannend „Heel onwerkelijk", reageert Jesper. Ze benaderen het optreden juist daarom zo gewoon mogelijk. Renzo: „Een show is een show en die moet gewoon goed zijn. We voelen geen extra druk, wel extra plezier." Bas Boudens (basgitaar): „We zijn natuurlijk wel benieuwd of het pu bliek daar ons 'snapt'. We zijn zo door Engeland geïnspireerd dat de ontvangst wel spannend is." Ze koes teren het razende tempo waarin ze zich ontwikkelen en het publiek hun muziek omarmt, maar laten zich er niet door van de wijs brengen. Ze blijven nuchter. En vrienden. De naam zegt alles over hun hechte band, vertelt Gijs. „PEER is Engels voor een groep gelijken. Peer group betekent vriendengroep. Daarom hebben we ook het =-teken als logo: die streepjes boven en onder onze naam." Renzo ramde als kind op potten en pannen, totdat hij op het drumstel van pa mocht. Jesper begon ook op percussie maar groeide uit tot gita rist. Gijs voelt zich meer tekstschrij ver dan gitarist. En Bas kreeg de smaak voor muziek pas echt te pak ken toen hij de gewone gitaar in ruilde voor de bas. Ze maken elkaar beter en zijn klaar voor de volgende stap. Gijs: „De single is goed ontvan- 5 REDENEN OM UIT TE GAAN SI Verteltoneel Singer-songwriter donderdag 13 april 2017 P2 PEER komt uit de kooi Maurits Sep 44 JesperdeJonge Repeteren in een boerenschuur. De shows van cabaretiet Javier Guzman zijn scherp, grappig, maar bovenal heel persoonlijk. Singer-songwriter Oh Susanna bezingt haar periode als 'punktie ner' en Bart van Loo weet Napo leon tot leven te wekken met anekdotes over de staatsman. Op een lijst met de meest in vloedrijke historische figuren, opgesteld door Time Magazine stond Napoleon tweede, achter Jezus. Hij ging personen als Mohammed en Shakespeare voor. Dat zegt vooral iets over fascinatie, over de mate waarin de persoonlijkheid indruk heeft gemaakt. Maar met wat? Want veel feiten over Napoleon ken nen de meeste mensen niet. Verhalen, die blijven hangen. En die krijg je, als je naar Napo leon, de schaduw van de revolu tie gaat. Ze worden opgedist door Bart van Loo, Belgisch au teur en conferencier. En fran- cofiel. En zot van geschiedenis. Van Loo is een bevlogen vertel ler, die de roerige Franse Revo lutie, de ambigue persoon Na poleon en alle anekdoten over hem (ook die over de konijnen jacht waar per ongeluk tamme konijnen voor werden ingezet) smakelijk en boeiend kan bren gen. Hij brengt Napoleon tot leven, als visionair en als machtswellusteling. Het ver haal wordt opgefleurd door het gitaarspel van Geert Hellings. Morgen, Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur De Canadese singer-songwriter Suzie Ungerleider veroverde onder het pseudoniem Oh Susanna ook Europa met haar kleine muzikale portretjes van de wereld om haar heen. Haar scherpe observaties legt ze vast in prachtige liedjes. Haar show A Girl In Teen City is een zeer persoonlijke terugblik op haar jaren als 'punktie ner'. Morgen, De Spoetnik Vlissin- gen, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44