Fort Rammekens weer open voor bezoekers zeelandtheaters.nl Onbeperkt talent Expositie over winkeliersfamilies 10 ZE Leo Speckens is trots op zijn voorouders: de Vlissingse winkeliersgeslachten Speckens, Klijberg en Ouwerkerk. Hij maakte een expositie over hen. In de 470 jaar van zijn bestaan kende het bij Ritthem aan de boor den van de Westerschelde gelegen Fort Rammekens een roerige ge schiedenis. Sporen van Spanjaarden en geuzen, de VOC-tijd, de Franse tijd én de Tweede Wereldoorlog zijn tot op de dag van vandaag in het militaire bolwerk terug te vinden. De entree, door 'metershoge, dikke deuren' is indrukwekkend en het zelfde geldt voor de kazematten, bastions en kruitkamers. Fort Rammekens is niet alleen voor historici, maar ook voor na tuurliefhebbers interessant. Flet verdedigingswerk ligt in een door de zee opgewassen gebied met slib- randen, zoutminnende planten en Fort Rammekens is een lustoord voor muurplanten vele kustbroedvogels. Rond door oorlogshandelingen ontstane kre ken van Rammekenshoek is 6o jaar geleden een bos aangeplant, dat al jaren het domein is van een aal scholverkolonie. Daarnaast broe den er heel wat typische bosvogels. Flet fort is overwinteringsplaats van grootoor- en watervleermuizen en een lustoord voor muurplanten: muurleeuwenbek, muurvaren en de zeldzame gele muurbloem voe len zich er thuis. De expositie is inge richt in de woonka mer van Leo Spec kens' betovergroot vaders, nu de leeszaal van Bibliotheek Vlissingen. De schoenmaker Adrianus Klij berg vestigde zich in r820 op de hoek van de Kerkstraat en de Oude Markt. Zoon Hendrik ging verder aan de Walstraat - aan de achterkant staat nog 'Stoom- schoenfabriek' op de gevel. De banketbakkersfamilie Ouwerkerk zou het pand aan de Kerkstraat daarna twee generaties lang ge bruiken. Hun knecht, Pierre Char les Speckens, begon met een Van Ouwerkerkdochter in 1887 de bak kerij op de hoek Walstraat en Coosje Buskenstraat. De zaak van Leo's overgrootvader zou pas in 1984 weer sluiten door Leo's ou ders, Sjef en Greet. Het art deco- pand sneuvelde drie jaar later voor de nieuwbouw van het Schelde- plein. Het was de herinnering aan de bijkans legendarische ragout broodjes van Speckens die de ex positie deed ontstaan. Die brood jes komen geregeld voorbij als ou dere Vlissingers bijkletsen en bij zo'n gesprekje in de bibliotheek werd Leo Speckens herkend als telg uit dat bakkersgeslacht. Van het een kwam het ander. „Mijn ooms hadden de stamboom al uit geplozen. Thuis had ik wel wat lig gen en de rest heb ik uit de huizen van mijn broers getrokken." Met Dick Broers van de bibliotheek en Jeroen van Haart, kenner van de 19de eeuwse kook- en bakkunst is het portret gemaakt van de Vlis singse middenstanders. Er werd niet van de straat gege- lk heb bewondering voor wat ze hebben aangedurfd ten in het oude Vlissingen, zo blijkt. Ouwerkerk groeide uit tot cuisinier en importeur van fijne waren. Het menu van burgemees ter Arie Smits kostelijke diner in 1825 hangt aan de wand. Acht gul den was vast een respectabele som voor een couvertje. Ouwerkerk ad verteerde met Engelsche mince pies, ingelegde zwijnenkop, 'Troe- belpunsch' en 'dagelijks te beko men schildpadsoep'. Speckens maakte furore met de kroketten automaat in 1932 en automaten- verkoop van koek na winkeltijd. Leo: „Ik heb bewondering voor wat ze hebben aangedurfd." De tentoonstelling is wat genea logisch van aard: ouders, nakome lingen, huwelijken passeren de re vue maar rondom zijn er tastbare bedrijfsrelieken: foto's, pakpapier, broodschieters, bakvormen, de Sinterklaas uit de etalage van Speckens (terug geleend van bak ker Van de Kop uit de Schelde- straat), receptenmappen en door antieke taal vermakelijk geworden advertenties. Wat de expositie mist, zijn de verhalen van de toonbank. En bakgeur. Er ligt een enkel ragout broodje achter vitrineglas. Bakker Van de Kop maakt ze nog, hij was leerling van Speckens. Dus mis schien daar even langs en daarna aan de leestafel verhalen ophalen. Dat kan tot en met 27 mei. De aprileditie van Den Spiegel van de Vereniging Vrienden van het mu- ZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen is ook gewijd aan de expositie. I PINKPOP WO 191 DO 20 april Als de klok vanA... donderdag 13 april 2017 Leo Speckens bij zijn grootvaders lessenaar, gemaakt van oud scheepshout in 1850. Op de lesse naar ligt het gastenboek waarin bezoekers hun herinneringen aan de vroegere winkels kwijt kunnen. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Ode aan Vlissingse middenstand Fort Rammekens gaat zaterdag weer open. Tijdens het paas weekend, zaterdag tot en met maandag, hoeven bezoekers van het oudste zeefort van West-Eu ropa geen toegang te betalen. René Hoonhorst Ritthem Claudia Sondervan -Leo Speckens Pierre Charles Speckens temidden van zijn bakkersteam in 1919: vooraan de loopjongens, dan de bakkers en de deegkneders in streepshirts en bovenaan de bezorgers, fotogemeentearchiefvlissingen DO 20 april cabaret Erik van Muiswinkel VR21 april muziek JP The Seeger Session Band Scheldetheater Terneuzen 0115 695555 Schouwburg Middelburg 0118 659666 Theater de Mythe Goes 0113 213213 In het kader van de landelijke VGN campagne treden mensen met en zonder een beperking samen op. Kom kijken en laat |e verrassen! VR14 april muziek Mirusia ZA15 april muziektheater VR 14 april I muziek VR 14 april I toneel I muziektheater Stef Bos Bart van Loo Geert Hellings WO 19 april regiocultuur FT1 Onbeperkt Talent U4J DO 13 april cabaret Lenette van Dongen DO 13 april toneel Nieuw Geld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38