Veilig einde aan de strandglijbaan irpri 6 Eerbetoon aan Jan de Visser Veere steunt Duurzaam Oostkapelle 1 •R V\ Jan de Visser, gestorven december 1944 in kamp Neuengamme. Hij werd slechts 28 jaar. Jan werkte voor de LO, Landelijke Organisatie voor hulp aan onderduikers. Zijn korte leven is een triest relaas van ver raad, mensonterende Arbeit in het kamp en de dood. Jan wordt zomer '44 van zijn bed gelicht, gearres teerd na een anonieme tip en over gebracht naar kamp Neuengamme. Hij keert nooit meer terug. Zijn jonge vrouw Maria blijft be rooid achter. Menig dorpsgenoot kijkt haar met de nek aan. Was haar Jan niet alleen maar een jongeman met een grote mond? Had hij de ar restatie daarom aan zichzelf te dan ken? Een zwarthandelaar die de zondagsrust niet erkende? Decennia na zijn dood wordt Jans naam in ere hersteld en krijgt hij een monument op de dorpsbe graafplaats. Jan is het enige oorlogs slachtoffer op het dorp. Kleindoch- ln de zomer van '44 werd Jan van zijn bed gelicht en overgebracht naar kamp Neuengamme ter en journaliste Ellen de Visser dook in het leven van opa en publi ceerde zijn levensverhaal in 2015. Zij vroeg de gemeente destijds een straat naar haar opa te vernoemen. In die tijd was er alleen een voet balveldje beschikbaar. Gemeente en dorpsraad vinden dat niet ge schikt. Het plan bleef geruime tijd stil liggen omdat dorpsraad wilde onderzoeken of er vergelijkbare si tuaties waren. Jan bleek echter de enige omgekomen verzetsstrijder. Het Jan de Visserpad is de dienst- weg/fietspad tussen Veerse Dam en N57. In de oorlog was deze locatie een belangrijk strategisch punt, met uitzicht op de Noordzee en het Veerse gat. Neuengamme is nu een oorlogs monument met herbouwde kamp elementen, permanente exposities. Ter herinnering aan Jan restte tot voor kort slechts het eenvoudige grijsstenen monument met de woorden Ten gevolge van oorlogsge weld is uit Vrouwenpolder omgeko menjan de Visser. Daar komt nu zijn eigen pad bij. Wanneer dat geopend wordt kan de gemeente nog niet zeggen. In ieder geval niet voor de nationale dodenherdenking op 4 mei. VLISSINGEN Kinderen mogen weer door de gele glijbaan op het Badstrand in Vlissingen. De buis is veiliger gemaakt met een extra vlak deel aan de onderkant. Dat remvlak moet voorkomen dat kinderen te hard uit de glijbuis schieten. Vorig jaar liepen enkele kinderen butsen op bij de baan. Er liggen nu ook rubberen matten. Het geheel is ook opnieuw ge keurd. De glijbaan ging in de zomer van 2015 open, maar moest direct weer dicht omdat kleine kinderen er te snel doorheen suisden. Daarna bleef de glijbaan een dik jaar dicht omdat de veiligheids- certificatie niet kloppend te ma ken viel; de combinatie met de strandtrap viel buiten het boekje. Lente 2016 was dat opgelost, maar toen timmerde een boze opa de buis dicht nadat een kind zich be zeerd had. De glijbaan, betaald door aan nemer Joziasse, het Moerman fonds en 7.000 euro Europese sub sidie, kostte 15.500 euro. Daar is nu nog eens 5.500 euro bij gekomen. Joziasse betaalt de helft, de rest legt Vlissingen bij uit onder- houdsgeld voor speelvoorzienin- gen. De dorpsraad Oostkapelle heeft duurzaamheid hoog op zijn agenda gezet. Najaar 2016 is daarom de werkgroep Duurzaam Oostka pelle opgericht. Die is gestart met het project Duurzaam Dichtbij waarin het verduurzamen van hui zen centraal staat. De werkgroep zet mensen met ervaring op dat gebied in als ambassadeurs om dorpsbewo ners enthousiast te krijgen voor het verduurzamen van hun woning. De gemeente Veere wil dit initia tief steunen en geeft daarom een bij drage van vijftienduizend euro uit het fonds Leefbaarheid. Dat is een potje van acht ton, dat de gemeente gebruikt om ideeën van dorpsbewo ners om de leefbaarheid in hun dorp te bevorderen, te belonen. De De Halve Maanstraat in Oost kapelle is aangewezen als pilotpro- ject. De ambassadeurs bekijken sa men met de straatbewoners hoe zij hun huizen energiezuiniger kunnen maken. De werkgroepambassadeurs beginnen met het in beeld brengen van warmtelekken in de woningen. Aan de hand van die resultaten wil len ze gezamenlijk maatregelen la ten uitvoeren om de woningen te verbeteren. De gemeente ziet de proef als een 'experiment met zowel een sociale als een technische aanpak'. Als deze pilot slaagt, wordt de aanpak met ambassadeurs, het buren-helpen- burenprincipe zoals Veere het om schrijft, verder uitgerold naar an dere straten in Oostkapelle. De ge meente wil die werkwijze dan ook in de andere Veerse dorpen toepas sen. IN DE REGIO Kledingbeurs Alzheimercafé Verzamel- beurs KOUDEKERKE Uitverkoop TT] TTT i MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 13 april 2017 WA Verzetsstrijder krijgt eigen pad Het pad tussen de Veerse Dam en de N57 in Vrouwenpolder krijgt de naam Jan de Visserpad. Een eerbetoon aan de jonge ver zetsstrijder uit Vrouwenpolder. Annemarie Zevenbergen Vrouwenpolder Annemarie Zevenbergen Oostkapelle ARNEMUIDEN De Hervormde Ge meente in Arnemui- den houdt zaterdag 15 april een twee dehands kinderkle- dingbeurs. Hier is van 9.00 tot 13.00 uur kinderkleding te koop in de maten 74 tot en met 176. MIDDELBURG Alzheimercafé Wal cheren houdt zater dag een bijeen komst in Middel burg rond het thema dementie en de rol van de huis arts. Gastspreker huisarts Meulmees- ter vertelt over de mentie, wat de huis arts kan betekenen voor een patiënt en zijn familie en be spreekt de rol van de huisarts tijdens het hele proces van dementie. Het Alzheimercafé duurt van 14.00 tot 16.00 uur in 't Gast huis. MIDDELBURG Afdeling Zuid-Ne derlands van ver eniging De Verza melaar houdt zater dag een verzamel- beurs in Middel burg. Hier zijn onder meer postzegels, munten, oude an sichtkaarten en schelpen te koop. De beurs duurt van 9.00 tot 15.30 uur in wijkcentrum Het Palet, toegang is gratis. Stichting Koude- kerke Samen houdt zaterdag een Bric- a-Brac (garage sale) in Koudekerke en Dishoek. In beide dorpen ver kopen inwoners van 10.00 tot 16.00 uur op eigen terrein hun overbodige spullen, zoals meu bels, speelgoed, kleding en huishou delijke apparaten. In de muziektent op het Dorpsplein in Koudekerke is een plattegrond ver krijgbaar. De loca ties in het dorp zijn herkenbaar aan ballonnen. OPPADVOORVERKEERSEXAMEN j -t—i MIDDELBURG Honderden Walcherse basisscholieren heb ben dinsdag en woensdag weer meegedaan aan het ver- keersexamen. Gisterochtend waren de laatste deelnemers aan de beurt. Ze vertrokken van de Abdij in Middelburg. „In totaal deden er 363 leerlingen uit Middelburg mee en 218 van de dorpen", aldus Nel Klap, coördinator Jeugd Verkeers- examen. foto lex de meester AAGTEKERKE Gymzaal, Agatha- straat, 09.15-10.15 uur - Bewegen voor 55+; 17.30-18.30 uur - Pilates BIGGEKERKE Krommenhoeke 7, 09.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur- Zomer-kinder- kledingbeurs; 't Klo- kuus, 9.30-12.00 uur - Inloopochtend DOMBURG Schuttershof, 13.30- 17.00 uur - Soos Grijpskerke Dorpshuis, 09.30- 11.30 uur - Hand- werkclub KOUDEKERKE Pien Bso, Tram straat 31, 09.00- 11.00 uur - Mama café MELISKERKE Dorpshuis 'Ons huis', 09.30-11.30 uur - Koersbal MIDDELBURG 't Zwin 1,10.00- 12.30 uur-Gratis inloopspreekuur Budgetcoach Zee land; Kledingbank Zeeland, overdag - Kledingactie minima gemeente Reimers- waal, in aanwezig heid van wethouder de Kunder; Cinema, 15.30 uur - Film He- leen van Rooyen 'Het doet zo zeer'; Cultuurhuis, Kui perspoort, 19.30- 22.00 uur-Cursus Edelsmeden; Schouwburg 20.00 uur - Cabaretvoor stelling Lenette van Dongen OOSTKAPELLE Terra Maris, 13.00- 15.30 uur - Activi teit 'Daar zit een luchtje aan'; Kan tine Voetbalvereni ging, 13.30 uur - A.V.O. Sportdorp wandeltocht over afstanden van 5 tot 10 km VEERE Kerkstraat 6,10.00- 12.00 uur - 'Koffie Korenmaat' VLISSINGEN Het Majoraat, 09.30-15.00 uur - Openstelling Majo raat, verkoop twee dehands kleding en sjoelactiviteit; Gym zaal De Houttuijn, 16.00 uur - Kleuter- gym WESTKAPELLE Museumcafé Het Polderhuis, 13.30 uur - Donderdag Doedag met deze week 'CreaClub'. Lobke (8) en Nienke (9) testen de glijbaan, foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34