OUTLET automotions Terneuzen wil experiment basisinkomen doorzetten Brouwerseiland levert volgens tegenstanders veel minder banen op De kwestie Thermphos begint steeds meer op een soap te lijken Terneuzen wil de omstreden proef met een soort basisinkomen voor bijstandsgerechtigden doorzetten, maar wel in aangepaste vorm. Aansluiting bij een landelijk experiment, zoals Den Haag wil, ziet de gemeente niet zitten. De duurste straat van Zeeland is de Torenweg in Nieuw-Haamstede. Huizen van twee, drie miljoen. Vooral van Rotterdammers overigens. Goed verscholen achter hekken en hagen. Maar even zo goed ziet de lokale frietbakker ze wel met de Rolls om een kroket of frietje komen. Een overzicht met de hoofdrolspelers in een drama van Zeeuwse bodem. Alle schijnwerpers richtten zich be gin dit jaar op Terneuzen. Wethou der Cees Liefting haalde veelvuldig de landelijke pers met zijn idee voor een proef met een basisinkomen, waaraan twintig bijstandsgerech tigden zouden mogen meedoen. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid steigerde. Een ge meente mag niet 'zomaar' geld ge ven aan een uitkeringsgerechtigde, daar moeten verplichtingen tegen over staan. Onder die druk bezweek (een deel van) de Terneuzense gemeenteraad. Liefting moest met het ministerie gaan praten over mogelijke deel name aan een landelijk experiment om 'vastzittende' bijstandsgerech tigden te activeren. Vijfentwintig gemeenten kunnen eraan meedoen. Terneuzen zal zich daar niet bij voegen, als het aan college van B en W ligt, bleek deze week op een in formatieavond voor de gemeente raad. Het landelijk experiment is misschien aardig voor grotere ge meenten met veel meer bijstandsge rechtigden, maar past niet bij de kleine schaal van Terneuzen. In het landelijk experiment is het de bedoeling deelnemers willekeu rig aan te wijzen. Dat wil Terneuzen niet. „Wij kennen onze mensen", verwoordde beleidsmedewerker Katinka Vriends het verschil tussen Terneuzen en pakweg Utrecht. „Wij weten wie succesvol mee kan doen aan een proef." Het landelijk experiment vindt plaats in het kader van de Participa tiewet, waarin t januari 2015 de Wet Werk en Bijstand is opgenomen. Terneuzen wil een andere route vol gen. De gemeente heeft landelijk geld gekregen om de gezondheid De landelijke proef pas niet bij onze kleine schaal, wij kennen onze mensen van uitkeringsgerechtigden te be vorderen. Uit onderzoeken blijkt dat zij vaak minder gezond zijn. Terneuzen wil dat gezondheids- geld inzetten om uitkeringsgerech tigden te activeren. En wel door hen financieel vrijer te maken met een soort basisinkomen, zodat ze niet meer aan routinematige verplich tingen moeten voldoen. De proef moet uitwijzen of dit langdurige bijstandsgerechtigden motiveert actiever te worden, op zoek te gaan naar werk, hoe beperkt ook. In juni komen burgemeester en wethouders met een uitgewerkt voorstel. De proef zal anders inge kleed worden dan in het begin van dit jaar werd voorgesteld. Bij stands gerechtigden kunnen zich niet meer zelf melden, maar ze worden geselecteerd. Ze krijgen ook inten sieve begeleiding. De Terneuzense raad zal er eerst nog mee moeten instemmen. Als dat gebeurt, zal Den Haag opnieuw steigeren, is de verwachting. Be leidsmedewerker Vriends: „Onze advocaat heeft aangegeven die strijd wel aan te durven." It donderdag 13 april 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 2 EN 5 ZEELAND4 FOTO ERNESTA VERBURG Industrieterrein Vrijburg Naast Vrijburgbad Bedrijfsweg 2, Vlissingen Uitkeringsproef in ander jasje Harmen van der Werf Terneuzen -Katinka Vriends, beleidsmedewerker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29