Aanvallend rijden zit Lindeman in het bloed Büchli mag niet starten in keirin 25 OVERUSE De moeizame pasjes, bloeddoorlopen ogen en het ver wilderde kapsel verraden een zware dag op de fiets. „Maar ik vind het heel leuk om zo aanval lend te koersen, we hebben als ploeg vol voor de overwinning ge reden", zei Bert-Jan Lindeman gis teren, terugblikkend op zijn vijfde plaats in de Brabantse Pijl. In de groepssprint tussen tien weggereden mannen heeft de 27- jarige renner van Lotto-Jumbo even de hoop gekoesterd op winst, maar snel na de eerste aanzet in de Brus selsesteenweg moet hij alweer gaan zitten. Hij ziet de Italiaan Sonny Col- brelli, voor Petr Vakoc en Tiesj Be- noot naar de winst sprinten in de heuvelklassieker. In de achtergrond blijken Michael Matthews (Sun web) en Paul Martens (Lotto- Jumbo) de sterkste mannen van het peloton, dat te laat komt. De laatste weken was er veel kri tiek op de ploeg van Lotto-Jumbo. In de meeste klassiekers bleef de Nederlandse formatie buiten beeld. In de Brabantse Pijl was dat nu eens compleet anders. Victor Campe- naerts en Lindeman lieten zich zien, gingen beiden een keer solo op avontuur. „We mogen trots zijn", stelt Lindeman. In het vizier Het peloton hield de vluchters in overigens vrijwel voortdurend in het vizier, maar toch slaagde de kopgroep erin ongeveer 40 kilome ter weg te blijven. De koers ging over bijna 200 kilometer, tussen Leuven en Overijse. Alleen Wellens en Vakoc, de winnaar van vorig jaar, slaagden erin kort voor het einde aan te sluiten. Dries Devenyns trok de sprint aan voor Vakoc, maar die kon het karwei net niet afmaken. Colbrelli won met overmacht. De 26-jarige Italiaan, rijdend voor Bahrein-Merida, boekte zijn tweede zege van het seizoen. In Pa- rijs-Nice won hij de tweede etappe. In de Brabantse Pijl finishte Col brelli vorig jaar als zesde. Vier dagen later sprintte hij in de Amstel Gold Race naar de derde plek. Ook dit jaar was de Brabantse Pijl de laatste voorbereiding op de Nederlandse klassieker, die zondag in Limburg wordt verreden. Ook Lindeman start zondag met ambities in de klassieker in eigen land met zo vaak een gesloten ka rakter. „Maar met het nieuwe par koers verwacht ik dat het beter wordt en dat er meer kansen zijn om weg te rijden met een groepje." In de teamsprint is hij doorgaans verantwoordelijk voor de kanons start, maar Jeffrey Hoogland kampte in aanloop naar het WK met nierproblemen. Hij werd zelfs opgenomen in het ziekenhuis. De succesvolle bondscoach René Wolff zelf maakte een kleine maand voor dat de Nederlandse ploeg in het vliegtuig naar Hongkong stapte zijn vertrek bekend. Kortom: de voorbe reiding was allesbehalve vlekke loos. Maar eenmaal op de baan was daar op de eerste dag van het we reldkampioenschap in de team sprint weinig meer van te merken. „Die jongens hebben opnieuw la ten zien wat de potentie is van het team als je met elkaar voor resultaat wilt vechten", zegt Wolff vanuit Hongkong, nadat zijn vijf sprinters een zilveren plak omgehangen heb ben gekregen. Met vijf oranje kleerkasten op het podium was Nederland in overtal ten opzichte van de drie Nieuw- Zeelanders (goud) en vier Fransen (brons). Dat kwam omdat Wolff in de drie heats rouleerde met zijn manschappen. Nadat het trio Nils van 't Hoenderdaal, Hoogland en Theo Bos zich zonder tegenstander met een zesde tijd (43,970) ge plaatst had voor de volgende ronde, moesten opnieuw Van 't Hoender daal, WK-debutant Harrie Lavrey- sen en Matthijs Büchli in de tweede heat afrekenen met een jonge Britse ploeg. „In het toernooi zijn de heats heel kort op elkaar. Door te wisselen, blijven ze fris", zegt Wolff over zijn tactiek. Het gaf de bondscoach ook de mogelijkheid om Hoogland - door gaans vaste starter - te ontzien. In de eerste heat was Hoogland de nummer twee, daarna kreeg hij rust om in de finale als starter te De jongens hebben opnieuw laten zien wat de potentie is als je met elkaar voor resultaat wilt vechten vertrekken. „Zijn situatie is op dit moment wel kritisch, hij is fysiek niet perfect", zegt Wolff over de nierproblemen waarmee Hoogland kampte. „Maar op twee verschil lende posities heeft hij toch zijn waarde voor team gehad." Waar de aanloop naar het WK al niet zonder problemen was, bleef Nederland ook in de finale tegen Nieuw-Zeeland ongeluk niet be spaard. Eerst was er een valse start van jongeling Harrie Lavreysen, die net als eerder Elis Ligtlee en Hoog land is overgekomen vanuit het BMX'en. Bij de tweede poging schoot Lavreysen uit zijn pedaal, waardoor het gat tussen hem en Büchli naar starter Hoogland te groot werd. Wolff: „Maar hij moest doortrekken, want na een valse start krijg je geen derde kans meer. Hij heeft het goed gedaan en Harrie reed een heel sterke ronde voor zichzelf. Terwijl hij zijn schoen zelfs niet meer vast kreeg. Dat geeft maar aan wat de potentie is van deze jongen." Na één ronde was zodoende de voorsprong van Nieuw-Zeeland - vorig jaar bij het WK in Londen in de finale ook al te sterk voor Neder land - met een halve seconde al on overbrugbaar. Door de tegenslag bekroop Wolffhet gevoel dat meer mogelijk was geweest. „Het is een geweldige medaille en van tevoren hadden we voor zilver getekend. Maar het is ook een WK-fmale die je niet wint. Als je hier staat wil je ook goud winnen, want we weten niet hoe snel die kans weer komt." Afscheidscadeau Wolff, die na dit WK na zeven jaar afscheid neemt als bondscoach, wil niet spreken van een afscheidsca- HONGKONG Na de zilveren plak op de teamsprint, op de openingsdag van de WK, volgde voor Matthijs Büchli een teleur stellende constatering. De num mer twee van de Olympische Spelen van Rio ontbreekt op de startlij st voor het onderdeel kei- rin van vandaag. De kans dat er alsnog drie afmeldingen volgen is nihil. Büchli fietste een groot deel van het afgelopen seizoen deau. Hij transformeerde de Neder landse sprinters tot kampioenen. Toch geeft hij ook bij dit succes op nieuw de egards aan zijn renners. „Ik kan me druk maken op het mid denterrein, maar zij zetten die pres tatie meer. Die medaille is met name een cadeau dat de renners zichzelf hebben geven." in Japan, terwijl de bond amper renners uitzond naar wereldbe kerwedstrijden. Met de op de Spelen behaalde punten meende ook bondscoach René Wolff dat Nederland verzekerd was van een startbewijs op het WK. Kort voor de WK bleek echter dat er drie afzeggingen nodig zijn om Büchli aan de start te krijgen. Dat lijkt er niet meer van te komen. HONG KONG donderdag 13 april 2017 Bert-Jan Lindeman van Lotto-Jumbo in de aanval tijdens de Bra bantse Pijl. De Nederlander finishte als vijfde, fotocorvos Zilver op teamsprint na periode vol malheur A Nils van 't Hoenderdaal geeft gas, Jeffrey Hoogland en Theo Bos (links) volgen, fotoepa Alle slechte voortekenen ten spijt reden de Nederlandse sprinters in Hongkong op het WK baan naar een zilveren me daille op de teamsprint, achter Nieuw-Zeeland. Bondscoach René Wolff: „Vooraf hadden we hiervoor getekend. Maar als je in de finale staat, wil je goud." Daan Hakkenberg Hongkong —René Wolff, bondscoach

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25