1 13 Geertjan Lassche richt in zijn documentaire Brommers kiek'n de camera op plattelandsjongeren in Overijssel. „Hier wordt veel meer gerelativeerd." Varen door Nederland en Duitsland 469 549 649 Kras.nl/rhineprincess of 0900-9697 'Meer aandacht herseninfarct bij jongeren' kiek'n een 'ode aan het maaiveld', niet aan 'koppen' die erboven willen uitsteken. Een ode aan saamhorigheid ook. „Op het platte land is alles erop gericht de harmonie in stand te houden." Zo zijn Luuk en Lianne in de eerste shots een setje, maar de verkering raakt uit. Luuk vat het luchtig op. 'Noa diss'n weer 'njriss'n' (na deze weer een andere), zegt hij broodnuchter. Sallanders houden niet van trammelant. „Je moet met elkaar verder, anders heb je niks", heet het. Swit chen van vriendengroep is er niet bij; er is maar één drinkkeet. De jongeren - van loonwerker tot melk veehouder-vermaken zich bij ruige auto crosswedstrijden, barbecueënd voor hun bromwiers kiek'n keet, zwetend bij de trekkertrek of beesten borstelend voor de 51ste Fokveedag. 'Opge poetste' koeien worden geprezen om de aanhechting in de vooruier en goeie benen. Lassche liet stadse VPRO-collega's kijken naar zijn materiaal. „Ze stapten in een vol strekt nieuwe wereld. Ze vinden het vrolijk en ontspannend." Het 'kiek'n in Brommers kiek'n is letterlijk bedoeld. Commentaar blijft grotendeels achterwege, 'kiekers' vel len hun eigen oordeel. Plattelandsjongeren worden 'misschien wel de meest eigenzinnige subcultuur' ge noemd. Of hun wereld verandert? Een jonge boer relativeert het: „Als je hier gelukkig bent, hoefje toch niet weg?" ijn doel was helder. Filmmaker Geertjan Lassche wilde een op recht beeld schetsen van het platteland. Geen Boer Zoekt 1 Vroruc-achtig sprookje of de drankbacchanalen die SBS6 eerder uitzond. Eerlijk, zonder rauwe rafelranden te mijden. Hij kent het Overijsselse boerenleven, als 'zoon' van Rouveen. Lassche belicht platte landsjongeren in het buurtschap Espelo (bij Holten) en in Nieuwleusen. Hij won stap voor stap hun vertrouwen. Zijn motto: ge nadeloos registreren, maar mild oordelen, net als in Het laatste jaar van FC Twente, zijn vorige project. Lassche laat een periode van een jaar zien, van carbidschieten in rijen melkbussen tot nieuwjaarswensen in de buurt, twaalf maanden later. Zo filmt Lassche hoe in 'Splo' (de dialect- naam voor Espelo) een torenhoog paasvuur wordt gestapeld. Hij is paraat als 'zijn' jon geren de broedertwist over de hoogste 'boake' van de concurrenten in Dijkerhoek verliezen. 'Helemaal niks in Espelo', zingen de winnaars triomfantelijk. De camera re gistreert vloeken, huilen, troosten en drin ken (van veel pijpjes bier). Typerend voor de levenshouding in het gebied vindt Lassche de on derkoelde reactie op een ongeluk. Een jong stel maakt brokken met een scooter, het meisje raakt ge wond. Het is goed afgelopen, oor delen de slachtoffers. „Als iemand in het westen van de fiets rolt, levert dat een uur televisie op. Iedere scheet wordt groot gemaakt. De plattelandscultuur is precies omgekeerd. Hier wordt veel meer gerelativeerd." Hij noemt zijn documentaire Brommers Rijn Moezel tot Zeil im Riviercruises Compleet verzorgd! NIJMEGEN Herseninfarcten bij jongeren moeten beter worden herkend. Het is belangrijk dat huisartsen worden bijgeschoold en dat mensen zelf symptomen eerder herkennen. Dat stelt neu roloog Frank-Erik de Leeuw van het Radboudumc. „De meesten herkennen een herseninfarct wel bij ouderen. Maar ook jonge ren kunnen worden getroffen." Hij zegt dit naar aanleiding van de zaak rond Maxim Förster uit Deurne. Die werd vorige week naar huis gestuurd met de diagnose hyperventilatie terwijl hij een herseninfact had. Het aantal jonge slachtoffers is fors toegenomen. Jaarlijks wor den 4.000 tot 5.000 mensen in de leeftijd tussen 18 tot 50 jaar getroffen. Dit is een toename van 10 tot 15 procent ten opzichte van tien jaar geleden. donderdag 13 april 2017 GO Kiek'n naar het paasvuur en de trekkertrek (ga je mee) brommers kiek'n: smoes om een meisje mee naar buiten te krijgen om te zoenen. In 2015 uitgeroepen tot mooiste Gelderse gezegde. 'Brommers kiek'n', maandag om 20.25 uur bij de VPRO op NP02. Bert Janssen Geertjan Lassche (portret links) schetst een beeld van het leven van jon geren in Overijssel. Linksonder: het paas vuur in Espelo. foto's michel beskers/vpro Espelo/Nieuwleusen r Boek nu uw riviercruise per stijlvol MS Rhine Princess****. Laat u verrassen door de gastvrijheid, uitstekende maaltijden en mooie vaarroutes met gezellige plaatsen. Zomercruise Rijn Moezel Vanuit Koblenz naar o.a. Alken, Zeil, Cochem, Winningen, Düsseldorf en Arnhem. Busreis Nederland-Koblenz Optionele excursie naar wijnbergen Zeil Vertrek: 28 augustus Zie: Kras.nl/91196 Over de Rijn naar Keulen Vanuit Koblenz naar o.a. Mainz, Rüdesheim, i Oberwesel, Andernach en Königswinter. Busreis Nederland - Duitsland v.v. Voordelig excursiepakket met o.a. Ahrdal Vertrek: 18 september Zie: Kras.nl/91216 Vanuit Arnhem naar o.a. Keulen, Alken, 1 Königswinter, Cochem en Düsseldorf. Wijnproeverij in Alken mogelijk Optionele excursie: Reichsburcht in Cochem Vertrek: 3 juni, 8 en 29 juli Zie: Kras.nl/91151 I 5 dagen v.a. 6 dagen v.a. 7 dagen v.a. 70 cpg 5 dagen al v.a. 469

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13