'Kicken om zo'n zeldzaam dier te zien' Geen kort geding rioolzuivering Voor het eerst een Groenlandse walvis gezien in Nederland Onmin over windenergie Permanente expositie 10 ZE Het lijkt er op dat er voor het eerst een Groenlandse walvis is waargenomen langs de Nederlandse kust. Het imposante dier van bijna 20 meter werd maandagavond gezien voor de boulevard van Vlissingen. Een unicum. minste 200 meter afstand. Voor je eigen bestwil. Het zijn sterke en onvoorspelbare dieren. Als-ie het water in duikt, weet je niet waar hij weer naar boven komt. Een klap van de staart kan dodelijk zijn." Wanneer de walvis opnieuw wordt waargenomen, gaan mede werkers van SOS Dolfijn direct het water op. „Op de beelden die zijn gemaakt toen hij langs de Belgi sche kust zwom, was te zien dat er iets aan zijn staart hing. Mogelijk Het zijn sterke en onvoorspelbare dieren. Een klap van de staart kan dodelijk zijn een visnet. Of dat nog steeds zo is, willen we graag onderzoeken door er dichterbij te komen en goede foto's te maken", vertelt Jeroen Hoekendijk. „Dan kunnen we be kijken of en hoe we hem moeten helpen." Om die reden roepen de natuur organisaties mensen op filmpjes en foto's te maken als ze de walvis zien. Toen Paul Schrijvershof (57) uit Capelle aan den IJssel hoorde dat er een Groenlandse walvis voor bij de kust van Vlissingen was gezwommen, trom melde hij meteen zijn broer Rob (61) uit Spijke- nisse op. Gewapend met een verrekijker en tele scoop gingen ze gisteren de Zeeuwse kust af. „We zijn om half negen 's morgens begonnen in Domburg en vervolgens via Westkapelle naar Vlissingen gegaan. Maar we hebben weinig geluk gehad", vertelt Paul. De broers zijn echte natuur liefhebbers en zitten meestal achter de bijzon dere vogels aan, maar voor deze walvis maakten ze graag een uitzonde ring. „Dit beest kun je nergens anders zien, be halve bij het pakijs. Er be staat maar een kleine po pulatie van deze zeld zame dieren en ze laten zich niet gauw zien. Dus als de kans zich dan aan de Nederlandse kust voordoet, willen wij er natuurlijk bij zijn", zegt hij. „Waarom? Voor de kick! En vaak is het nog gezellig ook." Al zijn de mannen wei nig andere spotters te gengekomen aan de kust én hebben ze de walvis niet gezien, ze hebben wel een leuke dag gehad. „We hebben even een terrasje gepakt en een koffietje gedronken." Mochten ze horen dat de walvis opnieuw wordt waargenomen, stappen ze gewoon weer de auto in voor een rit van ander half uur. Voor de kick. Wilma Bronke en Ingrid Pul kon den hun ogen niet geloven toen ze maan dagavond over de boulevard van Vlissingen wandelden. „Ineens zagen we wat uit het water spui ten", vertelt Wilma de ochtend na de bijzondere vondst. „We zeiden nog tegen elkaar: zijn we nou gek? Maar we zagen het goed; het was een walvis." Ze legde het vast op beeld en lichte Albert Dijkstra, van de strandwacht en Eerste Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ), in. Die is meteen gaan kijken en conclu deerde algauw dat het om een Groenlandse walvis gaat. „Een volwassen dier van zo'n zeven tien a twintig meter groot", schat hij. „Waarschijnlijk is het de zelfde die vorige week nog voor de Belgische kust te zien was." Dat vermoeden bevestigen an dere deskundigen op basis van de filmpjes. 'Een unicum', volgens coördinator van EHBZ Zuidwest Nederland Jaap van der Hiele. „De Groenlandse walvis hoort hier niet thuis", legt hij uit. „Zijn natuurlijke habitat bevindt zich in het koude Noordpoolwater. Hoe dit individu in de Noordzee terecht is gekomen, weet ik ook niet. Hij is vast van het pad ge raakt. Maar er is kennelijk genoeg te eten, aangezien hij hier al een tijdje rondzwemt." Hoe deskundigen zo zeker we ten dat het om een Groenlandse walvis gaat? „Dat kun je zien aan zijn 'blow', de manier waarop hij water uitspuit", zegt Van der Hiele. „Elke walvissoort doet dat op een andere manier." Dijkstra voegt daar nog aan toe dat het dier ook duidelijk geen rugvin had en dat het blaasgat zich ver aan de voorkant van het lichaam bevond. Deze walvissoort zwemt in on diepe wateren, vrij dicht langs de kust. Albert Dijkstra waarschuwt daarom mensen die de zee in gaan, zoals watersporters: „Houd ten Scheldestromen wil de zuive ringsinstallatie grondig renoveren en uitbreiden en de verouderde zuivering in Groede slopen. Het project heeft ernstige vertraging opgelopen. Bij een eerste poging tot aanbesteding, eind 2015, be sloot het waterschap het project van de markt te halen. Het be schikbare budget van in totaal 9,6 miljoen euro bleek niet voldoende te zijn. Na aanpassing van het bestek, waarbij een combinatie is gemaakt met de bouw van een rioolgemaal aan de Noordweg in Groede, is on langs een nieuwe poging tot aan besteding gedaan. Eind januari werd het project voorlopig gegund aan de laagste inschrijver, die het binnen het bijgestelde budget van 10,5 miljoen euro kon uitvoeren. Het waterschap moest onlangs die voorlopige gunning intrekken, omdat het betrokken bedrijf niet aan de 'gunnings- en selectiecrite ria' voldeed. Vorige maand is het project daarom voorlopig gegund aan de op één na laagste inschrijver. Die overschrijdt het beschikbare be drag met acht ton. Het algemeen bestuur praat op 1 juni over de overschrijding van het budget. Bezwaar Een juridische procedure had nog meer roet in het eten kunnen gooien. Het waterschapsbestuur achtte de kans reëel dat de afgewe zen aannemer bezwaar zou aante kenen, wat tot en met maandag mogelijk was. Daar is geen gebruik van gemaakt. MIDDELBURG Het dagelijks provinciebestuur is het niet eens met de PW-fractie dat de op wekking van windenergie een te riskante onderneming is die al leen door subsidie kan blijven bestaan. De aanleiding voor de vragen is dat het in 2016 en begin 2017 minder hard waaide dan gemid deld. Gedeputeerde Staten wij zen er op dat het bedrijfsresul taat van een windturbine uitein delijk vastgesteld wordt over een totale looptijd van vijftien jaar. Uitgegaan wordt van een gemid deld aanbod van wind. MIDDELBURG 'Dit is Zeeland' is de naam van de permanente tentoon stelling die volgende maand wordt geopend in het Zeeuws Museum in Middelburg. De expositie is inge richt in samenwerking met het vormgeversduo Toon Koehorst en Jannetje in 't Veld. De oude inrichting dateerde uit 2007 met als belangrijke stukken de wandtapijten, archeologische vond sten en schilderijen. De topstukken hebben ook een plaats gekregen in de nieuwe tentoonstelling. Er is ook ruimte voor hedendaags werk. De feestelijke opening van de ex positie is op 13 mei. woensdag 12 april 2017 SD Van Noordpool naar Noordzee Hierop is de vorm van het dier goed te zien. De bult vooraan het lichaam gebruikt hij in zijn natuur lijke habitat om door het ijs te komen, fotojeroenhoekendijkvansosdolfiljn.fotoinzetpimwolf - Albert Dijkstra, Eerste Hulp bij Zeezoogdieren Ook wij ontvangen die beelden graag via web@pzc.nl. Elodie Kint Elodie Kint en Miriam van den Broek Vlissingen Broers Paul (I) en Rob Schrijvershof reisden af naar Vlissingen in de hoop de Groenlandse walvis met eigen ogen te kunnen zien. Er komt geen kort geding over de vernieuwing van de rioolwa terzuiveringsinstallatie bij Bres- kens. Waterschap Scheldestro- men hield sterk rekening met een juridische procedure. Dat die van de baan is, betekent een lichtpuntje in de moeizame kwestie. Rolf Bosboom Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58