C9 Wat komt er na Thermphos? DFS krijgt geld voor opzet jeugdcentrum <r keiler Bruin 2 FOSFORFABRIEK KOSTEN In het gunstigste geval kost de sanering van Thermphos 126 miljoen euro, in het slechtste 170 miljoen. Als er na 1 februari 2018 nog veel moet worden opgeruimd, loopt dat op. Het werk ligt stil. Commentaar De sanering van het terrein van de voormalige fosforfabriek Thermphos in Vlissingen-Oost en het veilig verwijderen van de productresten, installaties en gebouwen kost waar schijnlijk een slordige 125 miljoen euro. Als er geen haast wordt ge maakt nog veel meer. Dit is de trieste erfenis van een industrie die lang goed was voor werkgelegenheid, maar die Zeeland uiteindelijk wel met een flinke kater heeft achtergelaten. De Nederlandse over heden hebben in de goede tijden verzuimd van Thermphos een ontmantelingsfonds te eisen, zoals dat nu wél voor de kerncentrale wordt gevuld. Deze fout is een aanleiding om eens naar de afspra ken met andere bedrijven te kijken. Lopen we nog meer risico's? Zeeland probeert een deel van de kosten van Thermphos op het Rijk af te wentelen. Of dat lukt, is nog maar de vraag. Tot nu toe wijst demissionair minister Henk Kamp van Economische Zaken terecht op de grote verantwoordelijkheid van Zeeland Seaports, de eigenaar van de grond. Na sanering kan het haventerrein in de ver koop of in de pacht. Dus is het redelijk dat Seaports vroeg of laat flink meebetaalt aan de grote schoonmaak. Toch zijn dan waar schijnlijk nog tientallen miljoenen niet gedekt. Het is te hopen dat het Rijk daar een flink deel van wil dragen. Zeeland zit zwaar in de problemen als Kamp niet over de brug komt. De provincie, die nu al niet goed bij kas is, zou nauwelijks nog ruimte hebben om gewen ste economische ontwikkelingen te stimuleren. Zo tekent zich een donkere toekomst af. Daarin gaat zo veel geld naar de veilige en milieuvriendelijke afwikkeling van een achter haalde bedrijvigheid, dat er weinig of niets meer overblijft voor in vesteringen. Als het provinciebestuur dit doemscenario weet af wenden of minstens de pijn flink kan verzachten, verdient het een dikke pluim. Zeeland zit zwaar in de problemen als Kamp niet meebetaalt aan schoonmaak DFS heeft aangeboden om de func tie het gesloopte jongerenhonk Big S over te nemen. De club biedt een ontmoetingsplek met toezicht en de mogelijkheid professionele be geleiding in te schakelen. De jeugd kan er kennismaken met sport, maar ook met muziek, toneel, dans en games. Zo worden agressie en drank- en drugsgebruik voorko men. De 9.300 euro subsidie is voor het leggen van contacten en het op stellen van een plan. DFS wilde ver der 7.700 voor de verbouwing van de kantine. „Die aanvraag was nog te algemeen gesteld. De club moet dat nader uitwerken", zei wethou der Cees van den Bos gisteren. Deze subsidie wordt daarom nog niet ge- Die aanvraag was nog te algemeen gesteld. De club moet dat nader uitwerken geven. Er volgen nog twee voorbe reidende fases voordat de jongeren- participatie van DFS volgend jaar van start gaat. Voor elke fase stelt de gemeente geld beschikbaar. De Big S is gesloopt. Dat heeft 20.000 euro gekost. ALMANAK Dat je niet altijd naar het buiten land hoeft te gaan om mooi bruin te worden, bleek onlangs maar weer eens op dat Vlissingse kantoor. Een medewerkster uit Zeeuws-Vlaanderen had een paar weken in Australië doorge bracht en verscheen 's maandags met een fraai kleurtje weer op de werkvloer. „Zo, je bent lekker bruin geworden in Australië", klonk het van verschillende kan ten. Een verbaasde blik van de reis lustige collega was het gevolg. „Australië? Nee, hoor, dit is ge woon van gisteren in Bresjes!" Excursie naar eendenkooi Vernielingen aan dorpshuis De Gouwe Culinair plein bij Zierikzee800 Burgh-Haamstede Sloggi is de topper Van Citters Beheer BV (VCB) heeft gisteren een plan van aanpak be kendgemaakt voor de sanering van het terrein van de voormalige fos forfabriek van Thermphos bij Nieuwdorp. Die gaat vanaf nu nog minimaal 91,5 en maximaal 134,6 miljoen euro kosten. Dat is bo venop de 35 miljoen euro die al is uitgegeven. VCB, de voor Therm phos opgerichte sanerings-bv van havenbedrijf Zeeland Seaports (ZSP), heeft nog ongeveer 10 mil joen euro in kas. In mei volgend jaar moet het fabriekscomplex fos- forveilig zijn. De totale sanering van het 57 hectare grote terrein is op zijn vroegst in 2020 klaar. De geschatte kosten zijn hoger dan bij de start van de sanering, on der meer door inflatie en veran derde marktomstandigheden. Maar de grootste bedreiging voor de eindafrekening is de veranderde wetgeving. Op 1 februari treedt de nieuwe Kernenergiewet in wer king, met strengere eisen voor de verwerking van radioactief materi aal. „Er zit 10.000 ton radioactief staal in de fabriek", zegt algemeen directeur Carel Braakman van VCB. „We weten gewoon niet hoe ver we dan zijn met het schoonma ken daarvan." Na 1 februari wordt het reinigen van radioactief staal en de afvoer van radioactieve isotopen 'moeilijk en zeer kostbaar', schrijft VCB in het plan van aanpak. De wettelijke eisen voor het op ruimen van asbest zijn dit jaar al aangescherpt. „We weten wat er ligt", verklaart Braakman, „maar wat er verborgen is weten we niet. Dat zullen we tijdens de sloop zien. Ook hier dreigen meerkosten." Die zijn volgens hem nu 'voorzichtig ingeschat'. In mei 2018 moet Thermphos fosforveilig zijn, maar liever nog op 1 februari, om gelijke tred te hou den met de sanering van asbest en radioactieve stoffen. Dat betekent dat het tempo van de fosforslikver- werking omhoog moet, terwijl die sinds enkele weken juist stil ligt. Er woensdag 12 april 2017 Sportvereniging DFS krijgt van de gemeente 9.300 euro om zich voor te breiden op de op vang van hangjongeren in en rond Burgh-Haamstede. De club wilde ook 7.700 euro om de kan tine te verbouwen, maar daar wacht de gemeente nog even mee. Ton van den Nouweland Burgh-Haamstede - Cees van den Bos, wethouder Tip? redactie@pzc.nl RENESSE De gerenoveerde een denkooi in natuurgebied Het Watergat in Renesse is onder begeleiding van een gids te bezoeken. De eerste excursies zijn op zaterdag 15 en maandag 17 april, telkens om 13.00 uur. Vertrekpunt is duin overgang Het Watergat en deelname kost 4 euro. Deze plek is alleen te voet of met de fiets be reikbaar. Meer informatie op Facebook: eenden kooi Renesse. NOORDGOUWE Verschillende ruiten van dorpshuis de Gouwe in Noordgouwe zijn afgelo pen weekend tussen za terdagmiddag en zondag, vernield. Er is met een steen tegen de ruiten ge gooid. Niets duidt erop dat het een poging tot in braak was, het lijkt louter vandalisme te zijn. Alle beschadigde ruiten moe ten vervangen worden. De politie roept getuigen op zich te melden. ZIERIKZEE In de aanloop naar de viering van 800 jaar Zie- rikzee komt er een 'culi nair plein', waarbij streek producten van Schou- wen-Duiveland groot schalig worden gepre senteerd. Omdat dit nog niet eerder is gelukt, heeft de gemeente be sloten daar dit jaar en ook volgend jaar 3.750 euro aan bij te dragen. Daarna moet het evene ment op eigen benen ver der kunnen. Ze hebben theedoeken, sokken, naaigaren en nachtjaponnen. Maar de topper in het assorti ment van L&L Mode in Burgh-Haamstede is de Sloggi. In heel Europa geldt die onderbroek als best verkochte. En de kwart eeuw oude tex tielzaak loopt nog altijd prima in de pas mee. ZEELAND 7 Gede puteerde Jo-Annes de Bat (links). De dorpsra den in Borsele worden bijge praat. FOTO'S DIRK JAN GJELTEMA Tijd dringt Frank Balkenende en Ernst Jan Rozendaal Nieuwdorp De totale sanering van Thermphos kost op zijn minst 126 miljoen euro. WAAROM EEN KEU V Unieke eigen service V Uitstekende garantie V Eigen montageafdeling V Realistisch foto-ontwerp V Alles in één hand! V Uitsluitend topkwaliteit V Nederlands fabricaat V Persoonlijk advies V Duidelijke informatie V Heldere afspraken V Korte lijnen KOPEN KEUKENSTUDIO SSK-KEUKENSTUDIO.NL Kloosterweg 6 4421 PV Kapelle Industrieterrein 'De Smokkelhoek' Tel. 0113-33 00 04 kellerkeukens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 54