u Minder leerlingen op school KEUKEN 3 7995,- moet nog 2.000 ton fosforslik wor den verwerkt en afgevoerd. Tot be gin maart werd 100 ton per week gedraaid, maar toen ontstond een conflict met aannemer Decontami nation Services (DS). Dat diende een plan in dat volgens VCB veel te duur was. De samenwerking is daarop beëindigd. „Er is niemand meer van de aannemer op de site", aldus Braakman. „Het werk staat helemaal stil. We produceren niks meer." VCB gaat de sanering nu in eigen beheer doen met behulp van oud- Thermphos-mensen en een in te huren onderaannemer. Braakman schat dat het twee tot drie maanden kost voor de productie weer goed op gang is. Dat maakt het moeilij ker om de deadline van 1 februari te halen. „Absoluut. We lopen ge woon drie maanden mis." Toch was doorgaan met DS geen optie meer. Braakman: „Dat hebben we de af gelopen jaren gedaan en toen is er in ieder geval weinig gebeurd." De grote vraag is wie straks de re kening gaat betalen. Voorlopig is Thermphos een molensteen om de nek van de provincie. Ze betaalt de beheerskosten. Gemiddeld gaat dat om 700.000 euro per maand. Het Thermphos-terrein moet voldoen aan de strengste veiligheideisen, zolang zich in tanks, leidingen en installaties nog fosfor, asbest en ra dioactieve bronnen bevinden. Bo venop de 41 miljoen euro die uit de Het werk staat helemaal stil. We produceren niks meer failliete boedel beschikbaar was, heeft de provincie tot nu toe 3,6 miljoen euro bijgelapt. Dat is vol doende om het tot eind deze maand uit te zingen. „Er is nu nog tien miljoen beschikbaar", zegt ge deputeerde Jo-Annes de Bat. „Dus er is nog geen financiële nood." Over twee maanden hoopt hij een financieringsvoorstel naar de Sta ten te sturen. Hij kan nu nog niet aangeven hoeveel de provincie op tafel zal leggen. „Maar per definitie niet die 91,5 miljoen die het nog ze ker gaat kosten." Op de scholen zitten nu 20.121 jon geren, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De daling in de leerlingaantallen zet de komende jaren door. West-Zeeuws-Vlaanderen en Tholen verliezen de meeste leer lingen, terwijl in Vlissingen nog een lichte toename te zien is. De Zeeuwse middelbare scholen verloren de afgelopen zeven schooljaren gezamenlijk ruim 500 leerlingen. Die daling is nog maar het begin: het voortgezet onder wijs staat dezelfde krimp te wach ten als het basisonderwijs. De ba sisscholen verloren tussen 2009 en 2015 een kwart van de leerlingen. ZB Planbureau voorspelde in 2015 dat het aantal jongeren in die leef tijdsgroep tot 2030 daalt met 18 procent tot 25.000 jongeren. Zeeuws-Vlaanderen heeft in dat jaar naar verwachting 2.000 leer lingen minder. Walcheren staat een daling van 1.400 leerlingen te wachten. Na 2030 stabiliseren de leerlingenaantallen weer. „Dit gaat een groot effect hebben op de organisatie van het onder wijs", zegt onderzoeker Dick van der Wouw van ZB Planbureau. „Dit gaat over de leefbaarheid van de hele provincie. Niet alleen de middelbare scholen krijgen hier mee te maken, maar ook het mbo en het hbo." Landelijk stijgt het aantal mid delbare scholieren nog steeds, maar de groei is dit schooljaar voor het eerst afgevlakt. Volgens het CBS neemt het aantal 12- tot 18-ja- rigen de komende jaren in het hele land af. warenhuisitl Zodra het terrein fosforveilig is - en wellicht ook ontdaan van asbest en uranium, voegt Braakman toe - stopt de provincie namelijk met be talen. Daarna staat ZSP aan de lat, als eigenaar van de grond. Als het terrein op zijn vroegst in 2020 hele maal schoon is en alle gebouwen en installaties zijn gesloopt, kan het havenbedrijf de Thermphos-kavel opnieuw uitgeven. Het nieuwe plan van aanpak is noodzakelijk om financiële steun uit Den Haag te krijgen. Het Rijk wil een totale kostenberekening zien alvorens de knip te trekken. Het rapport is maandag naar Den Haag gestuurd. Om zijn bijdrage te bepalen, zal het Rijk haarfijn willen weten wat grondeigenaar Zeeland Seaports op termijn kan verdienen aan de uitgifte van de Thermphos-kavel. Ingewijden rep pen van 80 tot 100 miljoen. „De provincie en Zeeland Sea ports gaan geza menlijk naar het Rijk", aldus De Bat. „Wij zijn voor 50 pro cent aandeelhouder van Zeeland Seaports. Het is nu een Zeeuws pro bleem, maar ik verwacht dat het Rijk niet aan de kant blijft staan." Braakman en De Bat hebben giste ren ook de dorpsraden Borsele bij gepraat. „Het was goed om te horen dat de veiligheid voorop staat", zegt Jaap Francke van de dorpsraad Borssele. „Veiligheid kun je niet meten in geld of tijd. Wij zijn ge rustgesteld. Ik heb het idee dat de sanering met kennis van zaken wordt aangepakt." woensdag 12 april 2017 m Het worst case scenario gaat uit van 170 miljoen euro. - Carel Braakman, VCB IS Er is bijna 45 miljoen euro beschikbaar, waarvan al 35 miljoen is uitgegeven. Zeeuwse middelbare scholen zijn dit jaar 372 leerlingen verlo ren ten opzichte van vorig schooljaar. Cornelleke Blok Vlissingen incl. montage - direct uit voorraad Einsteinstraat 29 - Dordrecht Algemeen directeur Carel Braakman van VCB. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31