8 CBS: vooral autochtoon somber over integratie *mSÊÊf EUWS 11 fRODENT Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt vandaag voor het eerst naar buiten met cijfers over thema's waar Nederlanders zich het meest druk over maken. Vooral autochtonen zijn somber ge stemd over integratie. Driekwart vindt dat er spanningen zijn tussen bevolkingsgroepen. Bij allochtonen is dat iets meer dan de helft. Opvallend is dat de gevoelens over spanningen veelal niet zijn gebaseerd op eigen er varingen. Het is vooral de beeldvor ming die de publieke opinie bepaalt: de vluchtelingencrisis, bloedige aan slagen en de strijd tegen IS. Slechts een kleine groep (27 pro cent) merkt de spanning tussen bevol kingsgroepen echt. Zij ondervinden discriminatie op straat, op de werk vloer of via sociale media. Het zijn meestal mensen met een niet-wes- terse achtergrond die dit ervaren, niet de Nederlanders. Verbroedering tussen Nederlanders en allochtonen lijkt op basis van deze cijfers nog ver te zoeken, maar volgens het CBS zijn de cijfers geen goede graadmeter om iets te zeggen over hoe Het is duidelijk dat integratie de gemoederen bezighoudt geslaagd de integratie is in Nederland. Ze laten alleen een duidelijk verschil zien tussen de gevoelens over span ningen en eigen ervaringen. Puberteit Nederland is zeer zeker geen kruitvat dat elk moment kan ontploffen, stelt demograaf Jan Latten van het CBS. Nederland is aan het veranderen. Be volkingscijfers laten dat al langer zien. Migratie is de voornaamste reden dat het aantal inwoners stijgt. „Sommige mensen voelen dat als een bedreiging. Maar elke ontwikke ling brengt spanningen met zich mee. Dat is ook in een gezin zo als de kin deren in de puberteit komen. Dan piept en kraakt het even. Zo is dat ook in de samenleving", verklaart Latten de gevoelens over spanningen tussen bevolkingsgroepen. Het is volgens Latten de kunst om de mening van zo veel mensen niet te bagatelliseren. „Het is duidelijk dat het integratievraagstuk de gemoederen bezighoudt. Een mening is niet zo maar een mening, maar ook een waar heid. Als zo veel mensen vinden dat er spanningen zijn, dan is er duidelijk iets nog niet opgelost." Opvallend is dat Nederlanders som berder zijn gestemd dan niet-westerse migranten. Terwijl die laatste groep juist de meeste spanning ervaart. Lat ten vermoedt dat dit komt omdat nieuwkomers de geschiedenis niet kennen. „Nederlanders hebben een ander referentiekader. Zij weten hoe het een paar jaar geleden hier was." woensdag 12 april 2017 GO Neuzen Dé koffer-oekaze: geen vierkante milli meter blijft onbenut. Sokken slingeren dus niet rond, maar nestelen zich knus in (de neuzen van) je schoenen. Flaneren Slippers. Wandelschoenen. En één stel voor een avondje flane ren. Serieus: drie paar schoenen is meer dan genoeg. Stop ze niet in drie zakken, maar in ruimtebe- sparende douchemutsjes. Rollen maar Vouwen is zóóó an tiek. Anno 2017 wor den shirtjes opgerold - voor een supercom- pact én kreukvrij re sultaat. Tien inpak- tips van huis houdcoach Els Jacobs Zoek, zoek, zoek, waar is mijn onderbroek? Strings en bh's verzamel je in slimme 'waszakjes' (te koop bij warenhuizen en lingeriezaken). Zonnetje Een reiziger sleept gemiddeld 70 procent te veel mee. Dus check het weer op je bestemming: mis schien kan je best toe met 2 shorts, 5 shirts, 2 bikini's. FOTO'S SHODYCAREMAN Nederlanders en niet-westerse mi granten leven op gespannen voet naast elkaar. Maar liefst twee op de drie volwassenen vindt dat er frictie heerst tussen beide groe pen, blijkt uit onderzoek van het CBS. Raymond Boere Den Haag —Jan Latten, CBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11