Boko Haram zet vaker kind in 10 INPAKSTRESS KLEINE KOFFERS Wie het goedkoop wil, neemt tijdens een vlucht alleen (gratis) handbagage mee. Maar hoe krijg je alles in zo'n kabouterkoffer gepropt? Experts geven, vlak voor het paasweekend en de meivakantie, slimme tips. HOW DO YOU DO? Gezins verpakking Passagiers die op het laat ste moment met een rode kop hun rugzak staan aan te stampen opdat-ie toch in de baga gevakken past. Of op het vliegveld nog drie dikke truien aantrekken, zodat ze geen extra kilo's hoeven af te rekenen. Of elkaar in de haren vliegen omdat het vak boven hun vliegtuigstoel al door een ander is geconfisqueerd. Chris van Elswijk, bestuurslid bij Vereniging Nederlands Cabineper soneel en senior purser bij KLM, kent de verhitte taferelen inmiddels wel. „Toen ik met mijn carrière be gon, leverde bagage nooit een pro bleem op. Nu is dat totaal veran derd. Mensen doen er alles aan om op hun bagage te besparen, en de vliegtuigmaatschappijen letten er weer extra op omdat elke extra kilo geld oplevert. Geld dat nodig is om dat tickets steeds lager geprijsd zijn." Wie de stress wil omzeilen, moet volgens Van Elswijk thuis de site van de luchtvaartmaatschappij checken. „Als het om handbagage gaat, heeft zo'n beetje elk bedrijf an dere regels voor aantallen, gewicht en formaat. En die regels verande ren nogal eens." Wat ook helpt: vroeg bij de gate aankloppen. „Als je 'Gratis' handbagage B| Flinke rugtas Verhuisdoos(je) Minste gewicht 5 kg Geen limiet laat komt, zitten de bagagevakken soms al propvol." Luchtvaartkenner David Elliot van Ticketspy.nl heeft nog een sug gestie: als je vaak vliegt, loont het de moeite verschillende maten in te slaan. „Ik heb zelf drie handbagage- koffertjes. Een kleine voor lowcost- maatschappijen als Ryanair, een middelgrote voor charters, en een grote voor lijndiensten van bijvoor beeld KLM." Volgens Elliot is Wizz Air het krenterigst (maar één heel kleine koffer gratis) en zijn de Ame rikanen het royaalst. „Bij Delta Air Lines geldt ook geen gewichtsli miet." Let ook op het gewicht van het koffertje zelf, maant Danielle van der Veen van Travelbags. „Als de koffer al een paar kilo is, krijg je nog maar heel weinig mee." Van der Veen, die de verkoop van hand bagage de laatste jaren fiks zag stij gen, raadt de aanschaf van een kof ferweegschaaltje aan. Dat voorkomt dat je op de terugweg, met een zak vol souvenirs, alsnog in de penarie zit. Els Jacobs, die als huishoudcoach alles van ordenen weet, heeft één belangrijke raad: vraag je bij alle ba gage af of het écht nodig is. „Op va kantie mag alles wat simpeler, wat makkelijker. Sleep dus geen com plete toilettassen, föhnsets en gar derobes mee. Het is geen catwalk." Alleen al dit jaar bliezen 27 kinde ren, vooral meisjes, zichzelf op. „Dat is bijna net zoveel als in heel 2016. Dit is de meest verschrikke lijke manier om kinderen in te zet ten tijdens een conflict", zegt Krista van den Berg van Unicef. Zij be zocht onlangs het noordoosten van Nigeria. Voor zover bekend zijn sinds 2014 in Tsjaad, Niger, Kameroen en Ni geria 117 kinderen gedwongen zich zelf op te blazen. Boko Haram kiest vaak meisjes omdat zij lange kle ding dragen waaronder gemakke lijk explosieven kunnen worden verstopt. Drie jaar geleden ontvoerde de terreurbeweging 200 schoolmeisjes uit Chibok. Een deel van die gijze laars is inmiddels vrijgelaten. „Toch zijn nog altijd duizenden kinderen in handen van Boko Haram", zegt Van den Berg. Boko Haram wil een islamitische i Alleen al dit jaar bliezen 27 kinderen zichzelf op. Het gaat vooral om meisjes staat stichten en gaat nietsontziend te werk. De extremisten hebben naar schatting 15.000 mensen ge dood en meer dan twee miljoen an deren van huis en haard verjaagd. Van den Berg sprak het 16-jarige meisje Aisa, dat letterlijk uit de handen van haar moeder werd ge rukt. „Ze is maandenlang vastge houden en verkracht. Omdat het le ger op Boko Haram jaagt, wisselen de strijders en de gijzelaars telkens van locatie. Als kinderen al worden bevrijd, kunnen zij vaak niet te recht bij familieleden omdat die bang zijn voor vergelding door Boko Haram. Hierdoor verwerken kinderen hun trauma's in stilte." Unicef signaleert dat Boko Ha ram 'gelukkig' aan slagkracht ver liest. „Maar ze zijn er nog steeds." woensdag 12 april 2017 GO Dat extra shirt heb je echt niet nodig Drie kids, drie tubes tandpasta? Niet snug- Max. 100 ml De 'maximaal 100 mi- regel' is eigenlijk heel tof: nu móét je je wel beperken tot minifles- jes shampoo en con ditioner. Stop de fles jes in zip-lock-zakjes, laat de toilettas thuis. Eefje Oomen Je mag per persoon 1 stuk handbagage kosteloos meene men. Afmeting en gewicht verschillen per maatschappij. Bij Wizz Air mag je (goedkoopste ticket) alleen 1 kleine koffer of tas meenemen: 42 x 32 x 25 cm Grootste afmeting (meerdere maatschaoDiie (meerdere maatschappijen): 56 x 45 x 25 cm China Airlines Delta Air Lines RV BRON: VLIEGTICKETS.NL ger. Een familietube is oké Leesvoer Wie neemt er met de geboorte van de e-reader nog dikke pillen mee? (Laad de e-reader thuis wel voor 100 procent op: dat scheelt weer een oplader). Sarong Liever twee hand doekjes dan één zwaar badlaken: dan kan er altijd één aan de waslijn. Neem als (alterna tief) strandkleed een omslagdoek/ sarong mee. Survivalpakket Vul één los minitasje met reispapieren, pas jes/geld, mobieltje (plus oplader) en eventueel medicijnen. (Met dit overlevings- bundeltje is al het andere eigenlijk overbodig). Het aantal kinderen dat de islamitische terreurbeweging Boko Haram inzet bij zelfmoord aanslagen, stijgt schrikbarend. Dat meldt Unicef vandaag in een rapport. Gerben van 't Hof Rotterdam M Alsof olifant Donna zojuist een cursus koninklijke etiquette heeft afgerond, krijgt koningin Elizabeth van Groot-Brittan- nië hoffelijk een slurf in de hand gedrukt. De dikhuid had goed in de gaten dat de Queen wat lekkers in haar handen verborgen hield. Koningin Elizabeth en prins Philip kwamen in Dunstable het nieuwe olifantenverblijf openen, fotogetty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10