'--SS" 9 Particulieren geven OM wind van voren Tiener gepakt om Noorse 'bom' Op een ochtend in februari rijdt Helga van Leur over de A32 in het noorden van het land. Daar mag je 130 kilometer per uur, net als op steeds meer snelwegen in Neder land. „Het was heel rustig. Vóór mij reed een auto in een sukkelig tempo. Ik dacht, kom op! We mo gen 130, ik ga erlangs. En toen werd ik geflitst." De op het oog onschuldige in haalactie wordt vlot afgestraft. Nog geen twee weken later ploft een be keuring op de deurmat. „Ik moest 20 euro betalen. Twee tientjes! Eerst moest ik er wel om lachen. Maar toen zag ik dat bijna de helft, 9 euro, is bedoeld voor administratiekos ten. Dat vind ik wel erg overdre ven." Ze plaatste een foto van haar boete op Twitter en Facebook, waarna het reacties regende. „De meeste mensen vinden het onzin dat ik hiervoor word bekeurd. Zelf zie ik dat ook zo; ik bracht geen mo ment de verkeersveiligheid in ge vaar. Ik probeer me altijd keurig aan de maximumsnelheid te houden." De gemeten snelheid van Van Leur was 136 kilometer per uur. Daar gaat een meetcorrectie af van 5 kilometer. „Ik weet ook wel dat ik echt iets te hard reed", zegt de weervrouw. „Maar die meetcorrec tie is er niet voor niets. De flitsca- mera's zijn niet 100 procent nauw keurig." Digitale flitspalen De overheid verdient steeds meer geld aan boetes voor snelheidsover tredingen tot en met 5 kilometer per uur. Vorig jaar kwam er 113 mil joen euro aan 'tientjesboetes' bin nen, in 2014 was dat nog 80 miljoen euro. Dat blijkt uit cijfers die deze krant heeft opgevraagd bij het Cen traal Justitieel Incassobureau (CJIB). De oorzaak van de stijging: nieuwe, digitale flitspalen en meer trajectcontroles. „De ouderwetse flitspalen, met rolletjes erin, zijn sinds vorig jaar allemaal vervangen door digitale palen", vertelt woord voerder Ernst Koelman van het Openbaar Ministerie. „Daardoor staan de palen nu 24 uur per dag, zeven dagen per week W», 0 *eös°°9 FEITEN aan. Het kan niet meer gebeuren dat bijvoorbeeld het rolletje vol is." Ook zijn vorig jaar drie trajectcon troles aangezet na vervangings werkzaamheden: op de A20 bij Rotterdam, de A12 bij Utrecht en de A4 bij Hoofddorp. Meetcorrectie Alleen op 130-wegen kunnen auto mobilisten al een boete krijgen vanaf 1 kilometer per uur te hard rijden. Voor andere wegsoorten geldt dat je pas vanaf 4 kilometer per uur te hard op de bon geslingerd kunt worden. „En dat is 4 kilometer na meetcorrectie", zegt Koelman. „Je gemeten snelheid lag dus ho ger." De uitzondering voor 130-we- gen is gemaakt vanwege het grotere risico op ongelukken bij zo'n hoge snelheid. Pim lansen (29) uit Wilp-Achter- hoek kreeg net als Helga van Leur een boete van twee tientjes. „Het was een zondagmiddag op de A28 bij Meppel, in the middle of nowhere. Er reed verder geen hond. Ik vind het bizar dat je dan een boete krijgt die voor de helft uit administratiekos ten bestaat. Dat gaat werkelijk nergens over." Ik zag dat bijna de helft bestaat uit administratiekosten. Dat vind ik wel erg overdreven De Noorse politie heeft zater dag in het centrum van de hoofdstad Oslo 'een object dat erg op een bom lijkt' aange troffen en gecontroleerd tot ontploffing gebracht. Een 17- jarige jongen uit Rusland is aangehouden, liet de politie weten. Het is nog onduidelijk of de tiener van plan was een aanslag te plegen, zei de chef van de binnenlandse veilig heidsdienst (PST) gisteren. Hij is volgens het Noorse Openbaar Ministerie met zijn familie als asielzoeker naar Noorwegen gekomen. Er wordt nog uitgezocht of hij alleen handelde. Een deel van het centrum werd afgesloten. Niet lang na dat de explosievenoprui mingsdienst arriveerde, klonk een harde knal. Volgens een politiewoordvoerder was de knal harder dan explosieven die de politie gebruikt. Het object werd gevonden in de multiculturele wijk Groen land, met barretjes, restau rants en moskeeën. Sinds de aanslag in Stock holm is het dreigingsniveau in Noorwegen verhoogd. Immuuntherapie aan huis bij longkanker Het Antoni van Leeuwen hoek Ziekenhuis geeft pa tiënten met longkanker sinds kort immuuntherapie aan huis. De eerste ervaringen zijn positief, aldus een woordvoerster. „De mensen die hier tot nog toe aan mee doen voelen zich er prettig bij. Het scheelt tijd en ze kunnen thuis gewoon met een krantje en een kopje kof fie erbij worden behandeld." De proef duurt nog een paar maanden. Als het project een succes blijkt, wordt de be handelmethode uitgebreid. Woonboerderij in as gelegd Stad verlost van autoweg Programmeur opgepakt maandag 10 april 2017 GO '20 euro boete- dat is overdreven!' Is het erg om een paar kilometer per uur te hard te rijden? Nee, vindt weervrouw Helga van Leur. Zij baalt van haar 'tientjesboete'. „Ik bracht de verkeersveiligheid niet in gevaar." Peter Winterman Den Haag Helga van Leur Nieuw persoonlijk snelweg! Yessss! Leur O @helgavanleur 13 ïrsoonlijk record: #boete Yessss! V ÖU. voor 1 km/uur deelde ergernis tV/i, n*iiL op Twit an/rol "I fa, ÜlA Vorig jaar incasseerde het CJIB voor kleine snelheids overtredingen (t/m 5 km per uur) 28 miljoen euro admini stratiekosten. In 2014 was dat nog zo'n 16,5 miljoen euro. De meest uitgedeelde kleine snelheidsboete was die voor 4 km per uur te hard binnen de bebouwde kom. 774.000 keer kreeg een automobilist hiervoor een prent van 36 euro. Op 130km-wegen wordt steeds vaker bekeurd voor 1 km per uur te hard. In 2014 gebeurde dat 12.000 keer, vorig jaar al 69.000 keer. In gebieden waar de maxi mumsnelheid 30 kilometer per uur is, wordt juist minder vaak beboet (voor 4 en 5 km per uur te hard). In 2014 nog 4.442 keer, het afgelopen jaar 1.262 keer. Bij een gemeten snelheid van min der dan 100 km per uur hanteert het OM een meetcor rectie van 3 ki lometer. Ligt de snelheid boven 100, dan is de meetcorrec tie 3 procent. —Helga van Leur, weervrouw OSLO Inwoners van de Amerikaanse stad Dallas belden vrijdag nacht massaal het noodnummer. Ze dachten aan een bomaanslag. Hackers lieten de 156 sirenes in de stad ruim anderhalf uur afgaan. AMSTERDAM FOTO SANDER KONING/ANP DIRKSHORN Een stolpboerderij met rieten kap in het Noord-Hol landse Dirkshorn is zaterdag volledig uitgebrand. De vlammen sloegen metershoog uit de woning. Vanwege de fikse rookont wikkeling verstuur den de hulpdien sten een NL-Alert. De rook ging onder meer richting twee bungalowparken. Daar verblijven veel Oost-Europese ar beidsmigranten. MAASTRICHT Na bijna 60 jaar is een einde gekomen aan de autoweg N2 die Maastricht-Oost jaren doorkruiste. De bovengrondse N2 is niet meer nodig sinds de Ko ning Willem-Alexan- dertunnel werd ge opend. BARCELONA Een Russische pro grammeur is opge pakt in Barcelona. De man wordt vol gens de Russische nieuwszender RT verdacht van be trokkenheid bij cy- beraanvallen rond de Amerikaanse presidentsverkie zingen. De VS had een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de program meur. De Russische ambassade in Spanje bevestigt de aanhouding. MEET GREET YouTuber Bradley Braafhart (I) ontmoet fans tijdens het Veed Festival in Amsterdam. Het videofestival werd drukbe zocht door jongeren tussen de acht en zestien jaar die er op de foto konden met hun favoriete YouTuber.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9