Bestrijden kinderarmoede in Sluis door nauwe samenwerking Modeshow vrouwen met kanker Geen hek rond fietsenhok Van de kaart door kaarten EN 19 WISSELEXPOSITIE MUSEUM IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk brengt als expositie de periode van de Staats-Spaanse Linies in kaart En dat wordt heel letterlijk genomen. Papier en perkament onthullen wat zich honderden jaren gele den afspeelde en hoe het er toen uitzag in de streek. De historische kaarten in museum Het Bolwerk in IJzen dijke zijn kunstwerken op zich. Handgetekend of gedrukt, met de hand ingekleurde exemplaren spelen in het project 'Van de Kaart door Kaarten' de hoofdrol. Het gaat om een samenwerking van vier musea. Bij Het Bolwerk is nu de deelexpositie met als eigen thema 'Stampij langs de Staats- Spaanse linies' te zien. Er zijn kaar ten van Zeeuws-Vlaanderen en het noorden van Oost- en West-Vlaan- deren te bekijken. Ze bestrijken de periode tussen 1575 en 1800 en de nadruk ligt vooral op het militaire aspect en de verdedigingswerken ten tijde van de Staats-Spaanse Li nies. Zo zijn er vestingwerken, schansen en forten op te zien. Door het hele museum hangen zo'n dertig kaarten: eigendom van het museum of in bruikleen van het Nationaal Archief en de ge meente Terneuzen. „Een werk groep heeft bekeken wat er aan kaarten te vinden is en wat we kon den gebruiken. We hebben mooie dingen bij elkaar gekregen", vindt voorzitter Matthieu Janssen. De zaal voor wisselexposities staat volledig in het teken van de Kaarten gaven ook praktische informatie. Een soort voorloper van de krant historische kaarten en is speciaal daarvoor opnieuw opgebouwd en ingedeeld in gebieden oost, west en midden. De kaarten hangen be wust op ooghoogte, zodat je er met je neus bovenop kan gaan staan. Dat is de moeite waard: je ziet de vele details en zelfs de structuur van het oude papier. Daar wordt voorzichtig mee omgesprongen: er is van tevoren gekeken of het oude en broze papier goed gedijt in de mate van luchtvochtigheid en het licht van het museum. In het midden van de ruimte staat toepasselijk een omgekeerde windroos, waarop oorlogsgebieden uit het verleden te zien zijn. Zoals het beleg en de inname van Hulst door het Staatse leger onder leiding van Maurits van Nassau, in 1591. In clusief gedetailleerd getekende bo ten en oprukkende legers. Bestuur ders en geïnteresseerde burgers, die toen op veilige afstand van het oor logsgeweld zaten, konden zich op die manier ook een beeld van het strijdtoneel vormen. „Een soort voorloper van de krant", legt Jans sen uit. Op digitale schermen zijn van elk kaartje details te zien. CARTOGRAFIE TERNEUZEN De afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de Borst- kankervereniging Nederland houdt vanavond een Ladies Night met een modeshow. Dat gebeurt in de bovenzaal van de bibliotheek aan de Oostkant in Terneuzen. De mannequins zijn voor het meren deel (oud-)borstkankerpatiënten. Zij tonen alle soorten kleding en accessoires van Erika Bodyfashion uit Axel en Shoeby uit Terneuzen. Henno Cysouw voorziet alle mo dellen van een passende bril. Er is verder een markt met stands en een loterij. Aanvang is om 19.30 uur, de toegang is gratis. Gemeenten krijgen dit jaar meer geld van het Rijk om kinderar moede te bestrijden. Op initiatief van de PvdA bepaalde de Sluise gemeenteraad vorig jaar dat dit geld - voor Sluis gaat het om zo'n 80.000 euro - niet 'op de grote hoop' mag belanden, maar dat er concrete nieuwe doelen voor ge zocht moesten worden en dat meer kinderen er baat bij moeten hebben. B en W komen nu met een voorstel aan de raad. Kinderambassadeurs De drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten gaan samen 'kinderam bassadeurs' aanstellen. Die moe ten de spin in het web worden bij het voorkomen en aanpakken van (kinder)armoede. Sluis zoekt - meer nog dan nu - samenwerking met onder meer de voedselbank, de kledingbank, huisartsen, scho len en (sport)clubs in de regio. Met hen wordt gekeken naar mo gelijkheden om armoede (vroeg tijdig) te voorkomen of te signa leren, de weg naar hulp laag drempelig en eenvoudig te ma ken, gezondheidsprojecten op te zetten en kinderen te laten mee doen in de maatschappij. Belang rijk is het om te voorkomen dat gezinnen in uitzichtloze situaties belanden, benadrukt het col lege. Financiële hulp moet niet te gemakkelijk geaccepteerd wor den als langdurige oplossing. Raadsleden zijn over het alge meen positief over het plan, bleek al tijdens een commissievergade ring. Sluis wil meteen beginnen met het in de praktijk brengen van de plannen. OOSTBURG De fietsenstalling bij mfc De Windmaker in Oostburg krijgt wel een overkapping, maar er komt (voorlopig) geen hek om heen. Dat zegt wethouder Jack Werkman. Het dak is een wens van de gebruikers, waaronder de twee basisscholen. Het gemeente bestuur wilde er eerst niet aan, uit angst dat een overkapte voorzie ning hangjongeren (en daarmee overlast) zou trekken. Om die reden dacht Werkman ook aan een afsluiting met een hek, maar na overleg met de gebruikers van het centrum wordt nu eerst beke ken of het ook zonder kan. maandag 10 april 2017 Bolwerk brengt historie in kaart Sophie Stockman IJzendijke A Voorzitter Matthieu Janssen is trots op de expositie, die nog het hele jaar bij Het Bolwerk in IJzendijke te zien is. fotocamileschelstraete -Matthieu Janssen, Het Bolwerk 'Van de Kaart door Kaarten' is een samenwerkingsexpositie van vier musea. Lokale en regio nale kaarten van de streek zijn deze zomer te zien in het Arche ologisch Museum in Aardenburg, het Belfort in Sluis, Bezoekers centrum Damme en de Zwin streek in Damme en museum Het Bolwerk in IJzendijke. Elk museum belicht kaarten met een eigen invalshoek. In Aardenburg is de historische ontwikkeling van de cartografie te zien, in Sluis en Damme lokale kaarten en in IJzendijke kaarten van de Staats-Spaanse linies. Uit de samenwerking is ook het boek 'Schatten van Kaarten' voortgekomen. Dat werd afgelo pen zaterdag in IJzendijke ge presenteerd en geeft extra uit leg over cartografie en de ver schillende kaarten die bij de musea te zien zijn. staatsspaanselinies.eu Sluis maakt werk van bestrij ding van armoede onder kin deren. De inzet van kinderam bassadeurs, het opzetten van projecten en nauwe samen werking met allerlei partners moeten sociaal isolement van kinderen voorkomen. Martijn de Koning Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69