Spektakelstuk Stijgende vraag naar personeel in andere sectoren maakt het horeca lastig Het seizoen moet nog beginnen, maar nu al kampt de horeca in Zeeland met een ongekend aantal vacatures. Adri Geelhoed 'Ik ben een beetje een luie schilder' 'Triest hoor', verzucht een vrouw als het enorme droogdok van Scheepswerf Reimerswaal za terdagmiddag de sluis van Hansweert invaart. Het transport mag dan een spektakelstuk zijn waar hon derden mensen gewapend met camera's op af zijn ge komen, het luidt ook het einde in van een tijdperk. De werf waar veel mensen uit de buurt werken en die het beeld van de entree van het dorp bepaalde, verhuist dit jaar na ruim dertig naar Vlissingen-Oost. Om het droogdok naar het Sloegebied te vervoeren, moest het op pontons worden gezet en ruim zes meter worden opgekrikt. Alleen zo kon het gevaarte dat enkele me ters breder is dan de sluiskolk, de sluis passeren. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Met het seizoen voor de deur zit de horeca in Zeeland te springen om mensen. Alleen in de vacaturebank van Zeelandnet staan nu al meer dan vierhonderd vacatures die om invulling schreeuwen. Dat varieert van afwashulpen tot receptionisten en (tientallen) vacatures voor zelf standig werkende koks. „Niet eerder zag ik zo'n groot aantal vacatures. Zelf heb ik in ons bedrijf Beach Hotel in Zoutelande al ruim twee maanden vijf concrete vacatures die nog niet konden wor den ingevuld", zegt Michel Kloeg, van de afdeling Zeeland van de Ko ninklijke Horeca Nederland. „Ma ken we ons zorgen? Jazeker. Maar er is ook actie en hoop. Horeca is een mooi vak en voor Zeeland de be langrijkste werkgever." Het UWV typeert de arbeids markt in de dienstverlenende be roepen in Zeeland, waarvan de ho reca de hoofdmoot vormt, als aan houdend 'zeer krap'. Dat wil zeg gen dat het aantal vacatures het aantal werkzoekenden in die sector ruim overstijgt. Voor het eerst in ja ren was dit ook in het vierde kwar taal het geval. Normaal gesproken daalt in de laatste maanden de vraag naar personeel. De horeca heeft verder concur rentie van de sterk gestegen vraag naar arbeidskrachten in andere sec toren. Afgelopen februari noteerde het UWV 4.085 nieuwe vacatures in Zeeland. Ter vergelijking: het aantal nieuwe vacatures in februari was vorig jaar 2.766, in 20151.479, in 2014 969 en in 2013 slechts 631. In die krappe arbeidsmarkt moet de ho reca aan mensen zien te komen. Horeca is hip maar zwaar en niet iedereen kan dat volhouden Kloeg: „Horeca is hip maar zwaar en niet iedereen kan dat volhouden. Op de één of andere manier zullen we medewerkers in de horeca moe ten zien aan te trekken om het peil in de hospitalitysector op niveau te houden. Nu al zie je medewerkers uit omringende landen die keihard werken, maar onvoldoende de taal spreken. Wanneer we met zijn al len die trend niet beïnvloeden dan zal dat niet verbeteren. Het toe risme blijft de komende jaren groeien en de werkgelegenheid ook. Wij blijven ervoor zorgen dat het vak blijft boeien en groeien." Verbetering van opleidingen en arbeidsvoorwaarden moet ervoor zorgen dat de horeca zijn mannetje kan staan in de slag om arbeids krachten. It maandag 10 april 2017 pzc.nl e-mail: bevelanden@pzc.nl ZEELAND 22 Horeca schreeuwt om mensen Theo Giele Vlissingen -Michel Kloeg, Koninklijke Horeca Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60