Saoedi-Arabië bouwt gigantische pretstad Pinpas wint van contant betalen Tiener vlucht voor gedwongen huwelijk 5 Paul Schilperoord uit Den Haag en zijn Zwitserse kompaan gaan de voorloper van de Kever nabouwen. RIYAD Saoedi-Arabië bouwt vol gend jaar een gigantische stad die vrijwel geheel in het teken zal staan van vrije tijd en vertier. „De doel is om de economie van het land op te krikken als de oliebron nen in de toekomst opdrogen", maakte de kroonprins bekend. De stad van 334 vierkante kilo meter-drie keer de oppervlakte van Parijs - komt ten zuiden van de hoofdstad Riyad te liggen. Ze omvat een hele reeks attracties, van een safarizone tot een pret park van Six Flags en een racecir cuit. „Het wordt de grootste cultu rele, sportieve en ontspannings- stad van het land", verklaarde kroonprins Mohammed bin Sal man volgens het officiële pers agentschap van Saoedi-Arabië. Er komen ook hotels en restau rants voor toeristen. De eerste steen zal in 2018 worden gelegd en de opening is voorzien voor 2022. De stad is niet alleen bestemd voor amusement, want er komen ook woningen. Het conservatieve Saoedi-Arabië - vrouwen moeten er een lang ge waad dragen en alcohol en biosco pen zijn er verboden - doet voor de entertainmentstad ook een be roep op (buitenlandse) privégel- den. De overheid richtte hiervoor een speciaal agentschap op. Mohammed bin Salman is de ar chitect van Visie 2030, het ambiti euze plan dat de economie van het land diverser moet maken. Saoedi- Arabië is de grootste exporteur van ruwe olie ter wereld, maar de prijsdaling vorig jaar zadelde het koninkrijk op met een groot over heidstekort. Het islamitische land wil met de nog naamloze stad ervoor zor gen dat Riyad tot de top 100 van beste steden ter wereld gaat beho ren. Pinnen is betalen met contant geld definitief voorbijgestreefd. In 2016 werd 54,5 procent van de transacties met pinpas betaald, 45 procent contant en 0,5 procent via creditcard. razend populaire Kever. De 'Standard Superior type t' werd in 1933 gepresenteerd op de Autosalon. Van dat model rolden dat jaar 250 exemplaren van de band. Hitler was gecharmeerd van het ontwerp, maar niet van de joodse ontwerper. Ganz werd slachtof fer van een lastercampagne en overleefde een moordaanslag. Vijfjaar later introduceerde Hitier 'zijn' Volkswagen en werd Ganz door de nazi's uit de geschiedenisboeken geschrapt. Schilperoord en Schmid, familielid van Ganz in Zwitserland, willen via crowdfunding (indie- gogo.com) minimaal 30.000 euro inzamelen voor de reconstructie van de Volkswagen van Ganz. Professionele restaurateurs zullen de originele met kunstleer overtrokken houten carrosserie nabou wen. „We hebben geen bouwtekeningen van het ori gineel, wel veel detailfoto's", zegt Schilperoord. „We zijn op zoek naar originele onderdelen, zoals lampen. De originele wielen en metalen spatbor den zitten er nog wel op." Als ze genoeg geld binnenhalen, wordt de gere noveerde Volkswagen volgend jaar in Den Haag gepresenteerd. Haar vriendinnen reageerden ge schokt toen Rashida vertelde dat haar ouders voor haar een 25-ja- rige echtgenoot hadden uitge zocht, en hadden haar aangeraden hulp te vragen. Rashida woont haar hele leven al in Turijn en haalt hoge cijfers op school. Volgens haar familie had ze die school, eenmaal getrouwd, niet meer nodig. Het plan was om haar thuis te laten trouwen en haar vervolgens naar Egypte te sturen. De ouders van haar echt genoot zouden Rashida in het ga reel moeten krijgen en alle wes terse gewoontes moeten afleren. Haar ouders zijn strenggelovige moslims en verboden hun doch ter nog langer alleen naar buiten te gaan. Zelfs naar school werd ze vergezeld door haar vader of moe der. De politie zocht Rashida na het telefoontje op school op, en sprak lang met haar en de schooldirec teur. Het meisje vertelde bang te zijn voor de man met wie ze moest trouwen en dat ze haar ou ders niet op andere gedachten had kunnen brengen. Het verlovings feest stond drie dagen later ge pland, dus er was geen tijd te ver liezen. Samen met de schooldirec tie en de kinderrechter regelde de politie voor Rashida direct een plek in een opvangtehuis, waar ze nu verblijft. Volgens de betrokken agenten is Rashida 'sereen en ge lukkig dat ze naar school kan blij ven gaan'. Het is niet het enige geval in Ita lië van tieners die zich van hun streng islamitische ouders afkeren en de politie inschakelen. Deze week kwam aan het licht dat een 16-jarig meisje uit het Noord-Ita liaanse Pavia door haar Marok kaanse ouders en broer jarenlang werd mishandeld, omdat ze zich te westers gedroeg. Dat munten en biljetten van steeds minder belang worden, blijkt uit het rapport Betalen aan de kassa van De Nederlandsche Bank en Betaalvereniging Neder land, dat vandaag verschijnt. Vorig jaar waren pinbetalingen al goed voor de helft van het totaal, afreke nen met biljetten en munten voor 49,5 procent en de creditcard voor de resterende halve procent. Vorig jaar werd 3,57 miljard keer met de pinpas betaald, tegen 2,95 miljard contante betalingen. De totale waarde van alle transacties in cash kwam uit op 38 miljard euro, met de pinpas werd voor 97 miljard euro afgerekend aan de kassa. „Consumenten kiezen steeds vaker voor contactloos be talen met hun pinpas of hun mo biele telefoon. De opkomst van contactloos betalen is medebepa lend voor een blijvende groei van pin", stellen DNB en de Betaalver eniging. Bescheiden 2015 was een bescheiden keerpunt in het fysieke betalingsverkeer; in dat jaar werden nipt meer betalin gen gedaan met de pinpas dan met biljetten of munten. Vorig jaar zette deze ontwikkeling door. De trendbreuk volgt op de introductie van contactloos betalen in 2014, waarbij het voor bedragen onder de 25 euro volstaat om pas of mo biele telefoon even tegen de be- taalterminal te houden. Contactloos betalen wordt het meest gebruikt bij bestedingen onder 25 euro. Waar in het eerste jaar na de introductie vooral kleine uitgaven onder de 5 euro contact loos werden afgerekend, blijkt dat dit bedrag het afgelopen jaar is op gelopen. Betalen zonder pincode was het voornaamste alternatief voor de in 2015 gesneuvelde chip knip. Consumenten gebruiken con tactloos betalen steeds vaker als al ternatief voor het 'gewone' pin nen. Dit betreft vooral bedragen tussen de 5 en 20 euro. Het aantal contactloze betalingen groeide van 135 miljoen naar 630 miljoen Contactloos betalen steeds populairder in 2016. Voor uitgaven boven de 25 euro kun je ook je pas of telefoon tegen de betaalautomaat houden, maar dan moet je nog wel even de code intoetsen. Niet alle consumenten gaan mee in de trend om te pinnen in plaats van met cash te betalen. Tieners, lageropgeleiden en 65-plussers zien het geld liever door hun han den gaan. Pubers zijn vorig jaar wel iets vaker gaan pinnen, hier is een stijging te zien van 7 procent punt. De groei bij ouderen en lageropgeleiden was beperkt. Gemiddeld lopen we rond met 40,59 euro op zak. Dat bedrag is al jaren redelijk stabiel. „De hoeveel heid contant geld loopt op met de leeftijd", aldus de rapportage. Mensen van boven de 75 hebben 66,82 euro bij zich, in de leeftijds groep van 25 tot 34 jaar is dat 32,43 euro. Bijna één op de tien Neder landers heeft nooit geld op zak. maandag 10 april 2017 GO oer-Kever „Ze willen me uithuwelijken aan een veel oudere man", snikte de 15-jarige Rashida toen ze 114 belde, het Itali aanse noodnummer voor kin deren. Er werd onmiddellijk een schuiladres voor haar ge regeld. Eveline Rethmeier Turijn/Rotterdam Eva Schouten Amsterdam De Standard Superior (boven) uit 1933 en Paul en Lorenz bij hun 'Trabantversie'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5