hoJdiy/ffJzjfj, fjJ 4 Geld niet naar beter onderwijs VOLKSWAGEN RENOVATIE De studenten voelen zich bekocht. „Door het afschaffen van de basis beurs is ons 270 euro per maand ontnomen onder de belofte dat we dat zouden terugzien in de kwali teit van het onderwijs. Maar daar blijkt niets van te kloppen", zegt voorzitter Jan Sinnige van het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO). De 900 miljoen euro die de af schaffing van de basisbeurs ople vert, wordt volgens afspraak weer in verbetering van het onderwijs gestoken. Desondanks daalt vol gens de studentenorganisaties het bedrag dat de overheid de komende jaren uitgeeft aan het hoger onder wijs als je het deelt door het aantal studenten. Dat is nu 14.300 euro per student per jaar, terwijl het in 2000 nog 19.900 euro was. Sinnige: „On dertussen zitten op technische uni versiteiten de studenten in de gangpaden en hebben docenten te weinig tijd om hun colleges voor te bereiden. Hiervoor hebben we de basisbeurs ingeleverd en is het col legegeld verhoogd." Deze week wordt aan de forma tietafel in Den Haag onder andere gesproken over het onderwijs. De basisbeurs is afgeschaft met steun van drie van de vier onderhande lende partijen: VVD, D66 en GroenLinks. De vierde partij, het CDA, wil de basisbeurs juist op nieuw invoeren. De studentenor ganisaties voeren morgen actie om hun grieven onder de aandacht te brengen van de partijen. Volgens het ministerie van On derwijs gaan de studenten uit van de verkeerde getallen. Universitei ten en hoge scholen krijgen door het basisbeursgeld de komende ja ren 7.100 euro per student. In 2016 was dat nog 6.800 euro. Maar des ondanks is er toch minder geld te Studenten zitten bij technische studies in de gangpaden besteden, klaagt ook de universitei tenvereniging VSNU. Dat komt door eerdere bezuinigingen en doordat de vaste middelen van het hoger onderwijs niet navenant zijn gestegen met het aantal studenten. In een brandbrief aan de forma tie-onderhandelaars schreef de VSNU vorige week dat het extra geld dat vrijkomt door het afschaf fen van de basisbeurs niet opweegt tegen eerdere bezuinigingen van voorgaande kabinetten. Als een volgend kabinet de basisbeurs weer zou invoeren, zijn de universiteiten bang dat de financiële situatie nog nijpender wordt als het extra geld voor kwaliteitsverbetering dan weer komt te vervallen. Tientallen jaren reed de allereerste Volks wagen als een veredelde Trabant door Duitsland, maar als het aan Paul Schilperoord uit Den Haag en Lorenz Schmid uit de Zwitserse hoofdstad Bern ligt, is dat voorbij. Ze hebben het originele onder stel (chassis) van de 'Standard Superior type 1', het eerste prototype van de Joodse ingenieur Josef Ganz, gekocht. Op 1 mei starten ze een crowdfundactie om de voorloper van de wereldbe roemde Kever na te bouwen en weer rond te laten rijden. Voor zover bekend is dit het enige nog be staande rollend chassis van de originele Volkswa gen. Het was eigendom van een Oost-Duitser, die de carrosserie grotendeels verbouwde met Tra- bant-onderdelen. „Dat was typisch voor Oost-Duitsland, waar ze vooroorlogse auto's oplapten met nieuwe onder delen", zegt journalist en werktuigbouwkundig ingenieur Schilperoord. „Hij heeft er decennialang mee gereden, tot hij zes jaar geleden overleed. Het is heel bijzonder dat die auto nu is opgedoken." Lange tijd werd het ontwerp van de Volkswagen (Kever) gepresenteerd als een idee van Porsche in opdracht van Adolf Hitler, die in de jaren 30 van de vorige eeuw de 'ultieme wagen voor het Duitse volk' wilde introduceren. In 2009 onthulde Schil peroord na onderzoek dat zij het technische con cept hadden gestolen van Ganz, wiens revolutio naire ontwerpen voor een nieuwe, gestroomlijnde, lichtgewicht auto de voorloper bleken van de Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! nïT ®rocbhureen (0318)58 09 58 Ju""-1 www.bolderman.nl 5 dagen Odenwald, Main- en Neckardal 5 dagen Dresden en omgeving 8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 8-daagse stedenreis Berlijn, Dresden, Leipzig en Potsdam 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 10 dagen Hoogtepunten van Noorwegen maandag 10 april 2017 GO 'Afschaffen basisbeurs was zinloos' Het geld dat is bespaard met het afschaffen van de basisbeurs, komt niet ten goede aan beter onderwijs. Dat stellen studen tenorganisaties LSVb en ISO vandaag in een brief aan de par tijen die onderhandelen over een nieuw kabinet. Hans van Soest Den Haag —Jan Sinnige, voorzitter ISO Gezocht: aeld voor Tonny van der Mee Den Haag/Bern Josef Ganz is de geestelijk vader van de Kever. Vertrekdata: 1,15, 29 mei 26 juni 10 juli 17,21 aug etc. Vertrekdata: 22 mei 19 juni 17 juli 14 aug etc. v.a. slechts Vertrekdata: 1,29 mei 26 juni/24 juli21 aug etc. Vertrekdata: 8,29 mei 19 juni 10,31 juli 21 aug etc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. 'i Lil* boekingen: m Prijs p.p. p.b.v. 2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 22 mei 5 juni/3.17, 31 juli14 aug etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4