II Robin Haase blijft ijzig kalm en redt Oranje in heet duel EXCLUSIEF op AutoTrack 7 Najaren van tegenslagen laat Cannondale-renner zich zien in Parijs-Roubaix Najaren van tegenslag deed Sebastian Langeveld eindelijk mee om de zege in Parijs-Roubaix. Met plek drie loste hij zijn eigen belofte in. noegen met een rol als mentor en koerskapitein. De komst van Sep Vanmarcke veranderde zijn ploeg in de afgelopen winter. Er werd meer geïnvesteerd in de omkade ring van de klassiekerploeg. Can- nondale-manager Jonathan Vaughters: „Meer trainingskam pen, meer verkenningen, maar vooral: meer geloof. Met Sep erbij wist iedereen dat er meer mogelijk was. Het maakte iedereen scherper. Oók Sebastian." Ploeg- en kamergenoot Dylan van Baarle: „In de voorbereiding merkte je aan alles dat Sebas beter was. In de wedstrijden, maar ook in de trainingen. Sep is er niet bij, maar we hebben allemaal van hem geprofiteerd." Vorige week was Langeveld al dichtbij een goede uitslag in de Ronde van Vlaanderen, maar had hij materiaalpech op een beslissend moment. „Alwéér. Het was frustre rend. Ik voelde me echt heel goed, maar als-als-als telt niet. Het leidde ertoe dat ik niet met de borst voor uit naar Roubaix toeleefde." Dat is eenmaal op de fiets niet te merken. Langeveld rijdt sterk, agressief, alert. Op 8o kilometer van de streep valt hij al aan en in het vervolg is hij telkens mee op de be slissende momenten. In de slotfase is hij samen met Stybar de enige in de kopgroep die Greg Van Aver- maet, dé man van het voorjaar, kan volgen. Langeveld: „In de laatste ki lometers was er één kans om nog weg te springen, maar ik zat met het lactaat achter mijn oren. Het zat er niet meer in." Derde is het hoogst haalbare. Maar soms voelt derde worden ook als een overwinning. Soms, na wéér een val, na wéér een blessure, na wéér een moment waarop zijn dromen in duizend gruzelementen op het asfalt uiteen waren gespat, dreigde de veer te breken. Dan knaagde de twijfel aan Sebastian Langeveld. Dan leken de jaren waarin hij over de kasseien zweefde slechts echo's uit een ver verleden. Maar hoe vaak de veer ook werd uitgerekt - hij brak nooit. Met zijn derde plaats in de kas- seienklassieker Parijs-Roubaix lost de 32-jarige Nederlander zijn eigen belofte in. Eindelijk mag hij mee het podium op, samen met de Tsjech Zdenek Stybar en de Belgi sche winnaar Greg Van Avermaet. Of, om het in zijn eigen woorden te zeggen: „Ik wist altijd dat het er nog in zat om mee te doen om de over winning in de wedstrijd waarin ik ooit doorbrak. Het was soms moei lijk om erin te blijven geloven. Maar het vertrouwen is nooit wegge weest. Dit is de beloning." Het is een decennium geleden dat hij voor het eerst zijn neus aan het venster stak in de kasseienklassie- kers. Als jochie liet hij al zien dat hij ervoor gemaakt is. Krachtig, han dig, met een stijl die verraadt dat hij al van jongs af aan op de fiets zit. Zijn vader Bas bracht hem de liefde voor de fiets van kleins af aan bij. Maar daarnaast bracht hij hem ook veel problemen; hij sleepte een ver leden vol criminaliteit en verslavin gen met zich mee. De kleine Sebastian brak met zijn vader en stond er al op jonge leeftijd alleen voor. Hij praat er niet graag over, maar het heeft hem ontegen- Er was nog één kans om weg te springen, maar ik zat met het lactaat achter m'n oren zeggelijk gevormd. Hij leerde er op de hardst mogelijke manier door om voor zichzelf op te komen. Zijn beleefdheid leek een manier om zich af te zetten tegen zijn vader. Een paar maanden geleden over leed Langeveld senior. Het deed Se bastian meer dan hij van tevoren dacht, maar tegelijkertijd kon hij na de begrafenis een boek sluiten. Als wielrenner kende Langeveld de afgelopen jaren veel moeilijke momenten. Regelmatig liet hij glimpen van zijn klasse zien, maar hij lag te vaak in de lappenmand en misschien nam hij bij zijn ploeg (Cannondale) ook wel te snel ge- Het eerste dat in u opkomt bij het horen van de naam Robin Haase? Vermoedelijk 'Mag die muziek uit', die oerkreet in Rosmalen een paar jaar geleden. Of het feit dat zijn oud-coach vastzit als verdachte voor de moord op zakenman Koen Everink. Optie drie: een filmpje waarin hij helemaal door het lint gaat. Het is niet onlogisch. Maar wie Haase dit weekeinde in actie zag in het Bosnische industriestadje Ze nica, kan niet anders dan vol lof zijn over de beste Nederlandse tennis ser van dit moment. Hij hielp Oranje eigenhandig aan een 3-1- zege in het Davis Cup-duel met Bosnië en Herzegovina. In septem ber speelt Nederland een play-off- wedstrijd om een plaats in de we- reldgroep van het landentoernooi. Met maar één speler bij de beste 250 op de wereldranglijst: Haase op plek 48. Klasse In 51 uur tijd hielp Haase Oranje aan drie punten. Vrijdag in de enkelpar tij, zaterdag in de dubbel, maar vooral de winst gisteren tegen de Bosnische kopman Damir Dzum- hur getuigde van klasse. De kleine straatvechter uit Sarajevo ging ver om de partij te winnen, heel ver. Hij maakte ruzie met alles en iedereen, legde als hem dat zo uitkwam ei genhandig de wedstrijd stil en manipuleerde de scheidsrechter en het publiek. Bijna had het effect. Haase ten niste uitstekend en leidde riant met 2-0 in sets en 4-0 in games toen hij zich verstapte en ineens geen goede servicegame meer speelde. Dzumhur rook bloed, het publiek liet zich maar al te graag opzwepen. Waar de Nederlander die flau wekul tweeënhalve set lang van zich afhad laten glijden, raakte hij nu geïrriteerd. Maar in de vijfde set rechtte Haase zijn rug. Ijzig kalm doorstond hij alle in timidaties en trok hij de partij naar zich toe: 7-5,6-3,6-7,2-6,6- 4. Daarmee werd een beslissende vijfde partij - met zeer onzekere vooruitzichten - overbodig. DE GESCHIEDENIS VAN JE VOLGENDE AUTO IN EEN GRATIS CARFAX-RAPPORT T.W.V. 17,95 CheckCheck® AutoTrack maandag 10 april 2017 GO Derde plaats voelt voor Langeveld als een zege Thijs Zonneveld Roubaix Sebastian Langeveld in zijn element, op de stoffige keien van Parijs-Roubaix. foto photo news —Sebastian Langeveld (32) Over het Nederlandse mannen- tennis is het makkelijk schamper doen. Maar wat Robin Haase dit weekeinde in het Davis Cup-duel met Bosnië liet zien, was indruk wekkend. Rik Spekenbrink Zenica

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48