Reconstructie Veerseweg feestelijk afgerond EN 19 Reünie Detailhandelsvakschool Zeeland in Middelburg De reünie van de Detailhandelsvak school Zeeland is vanaf de eerste minuut geanimeerd. De zaal staat bol van het stemgeluid.'Eej, hoe'st mèjoe'? maandag 10 april 2017 Annemarie Zevenbergen Middelburg I r wordt zaterdagmid dag heel wat geknuffeld en gezoend. Een feest van herkenning voor 1 de eerste leerlingen uit 1959, toen de Detailhandelsvak school Zeeland werd opgericht. Maar ook klasgenoten uit de jaren zestig tot en met vierenzestig zijn er. Zo'n 105 oud-leerlingen en twee oud-docenten hebben zater dag de reis naar Middelburg on dernomen. Uit alle windstreken van Zeeland en verder in het land. Leerlingen konden direct na de lagere school naar de Detailvakhan- delsschool. Piepjong doken zij in vakken als handelsrekenen, boek houden, rechts- en wetskennis en etaleren. Natuurlijk ontbraken de talen niet. Oud-docent Duits Bram Francke voelt zich zaterdag als een vis in het water. De krasse 86-jarige Serooskerkenaar geniet met volle teugen. Hij geeft zelfs een one man show ten beste bij de opening van de reünie. Als een volleerd confe rencier schudt hij de ene anekdote na de andere uit zijn mouw. „Het was een school in ontwik keling, met een heel nieuwe for mule. Dat maakte het interessant, uitdagend", vertelt Francke. „Het was ondanks de christelijke signa tuur toch wel een vrije school. Do centen kwamen vaak uit het be drijfsleven. Die waren wat meer praktisch ingesteld." Souburger Jos Boone, leerling van het eerste uur, beaamt dat: „Mijn vader heeft er ook nog les gegeven. Hij had een vakdiploma zuivel. Toen ik begon in '59 was het een zwervende school. We begonnen in Toorenvliedt, daarna school J in de Nederstraat en school C in de Sint Pieterstraat. We hebben ook in de militaire barakken in kamp Modderoord in de Nadorstweg ge zeten. Op de Herengracht en Dam 6. Je moest heel wat heen en weer lopen. En ja, als je twaalf, dertien jaar bent ga je niet altijd direct naar je lokaal. „Nee", grapt Francke: „Het frietkot stond in de weg." De school kreeg vervolgens een houten gebouw in de Rijnstraat. In 1982 werd de Detailhandelsvak school het Delta College en ver huisde naar de Merwedestraat. „De gezichten herken ik niet di rect. Maar als ik achternamen hoor, weet ik gelijk welke voornaam daarbij hoort", zegt Francke. Hij wordt alweer aangesproken. Dit maal is het Jaap Cappon die in '62 op school kwam. Breed lachend: „Ja, ik herinner me u nog goed. De laatste dag voor de kerstvakantie Als ik achternamen hoor, weet ik gelijk welke voornaam daarbij hoort - Bram Francke, oud-docent kwam u in wintersportkleding voor de klas. De ski's stonden in de gang. U ging na de lessen gelijk door naar wintersportvakantie." De Vlissingse Heieen Rem was een van de weinige meisjes op de school. „Ik ben in de derde begon nen, als zij-instromer. Ik vond het wel een heel creatieve school. Met leuke vakken als etaleren en recla metekenen." Ze wijst op een foto van haar klas poserend voor een KLM-vliegtuig. „Dit ben ik. Ja, we maakten ook excursies." Wim Roose, nu actief als vrijwil liger voor Stichting Het Zeeuwse Landschap kijkt eens rond. „Ik ben ook van de eerste lichting. Het was best een aparte school. Je had een groot leeftijdsverschil. Twaalfjari gen maar ook achttienjarigen die eerst op de mulo waren begonnen. Die kwamen al met de auto. Stoer vonden wij jongeren dat." Flarden van gesprekken zweven door de zaal. Huwelijken, kinderen, echtscheidingen, werk; alles komt voorbij. Francke wandelt naar een volgend tafeltje en binnen de kort ste keren wordt ook hij onderwor pen aan een vragenvuur. Je moest die eerste jaren heel wat heen en weer lopen tussen de locaties - Jos Boone, oud-leerling Een symbolische opening van een deel van de Veerseweg in Veere, gevolgd door een straat feest. Een wegreconstructie die heel veel voeten in de aarde had, is afgerond. En dat mag gevierd worden, vinden de bewoners. Annemarie Zevenbergen Veere Onveiligheid en trillingen die aan- wonenden tot wanhoop dreven moeten met de herinrichting van de Veerseweg tussen Zanddijk en de Kanaalweg tot het verleden be horen. Dat stuk is flink op de schop gegaan. De rijbaan, aangelegd op een nieuwe fundering van puin en een laag zand, is zienderogen versmald. Drempels en obstakels zijn wegge haald. Een kuilenvrij voetpad aan de ene kant en een brede wandel- strook aan de andere kant, met een aantal parkeervakken voor vergun ninghouders, geven de weg een an dere uitstraling. „Ik had mijn twijfels, maar als ik dit zo zie was het alle ellende wel waard", zegt Marjan Luyk. Zij orga niseerde samen met buren Maaike den Hollander en Berber Kok het straatfeest. „Om alle rotzooi van de afgelopen maanden een positieve wending te geven. Vanaf half no vember zaten wij al in de troep. Blubber, bergen zand en stenen. Je kon nauwelijks de deur uit, geen in ternet en met kaplaarzen naar de kerk baggeren. Maar dat is nu voor bij en dat vieren we. De gemeente heeft meegefmancierd. Het leuke is dat alle buren meedoen. Maaike: „Misschien is dit wel voor herha ling vatbaar." In 2011 was de maat vol voor de aanwonenden. Wim de Bruin nam het initiatief tot een 'actie'. „Ik hoorde van meerdere buren dat ze hun huis wilden verkopen. De kop jes stuiterden van tafel door de tril lingen. Ik zag op een dag hoe een schoolklas door een passerende bus in de bocht bij de Kanaalweg letter lijk de struiken in werd gejaagd. Die kinderen zaten onder de schram men. Er is vaak gebeld met de ge meente maar zonder resultaat. Ik heb toen een brief opgesteld aan de gemeente met handtekeningen van de bewoners erbij. We waren zo ver dat we de straat echt wilden afslui ten voor alle verkeer. Maar gelukkig Ik had mijn twijfels, maar als ik dit zo zie was het alle ellende welwaard - Marjan Luyk, bewoner zijn we toch in goed overleg geko men met de gemeente. We hopen dat dit nu afdoende is. Na een maand willen we evalueren. Zijn de trillingen verminderd? Gaan auto's niet over die wandelstrook scheu ren?" Hoewel verkeerswethouder Jaap Melse de straat zaterdag symbolisch opende blijven de afsluithekken staan tot donderdag. „We moeten nog wat kleine dingen doen," zegt aannemer Johnny Huijbregtse. Voor Johnny was dit een thuiswedstrijd. Hij woont in Veere. „Ja, dan moet je het natuur lijk wel goed doen. En dit is ook nog de entree naar het stadshart." Melse ziet de toekomst nu roos kleurig in. Maar De Bruin wijst naar de Grote Kerk: „Als die Dom inder daad als muziektempel 60.000 be zoekers gaat trekken, komen die al lemaal door deze straat. En dan?" Het was een feest van herkenning zaterdagmiddag in de Klovenierszaal van Hotel Arneville. foto lex de meester WA 'Het was toch wel een vrij e school'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19