€419.- effeweg.nl 7 Jochie ontsnapte in Tweede Wereldoorlog maar net aan Duitse slachtpartij Maak kennis met Andorra Hoogtepunten van Tirol, Kirchberg Kijk op www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 BOEK NU! Decennialang zweeg Van der Glas over zijn ontsnapping, ook tegen over familieleden. „Ik heb de ge beurtenis verdrongen. Ik voelde me schuldig." Nog elke dag denkt hij terug aan die koude, sombere februaridag in 1945. Sindsdien durfde hij niet meer over de Barchman Wuytierslaan te lopen. Pas zestig jaar later keerde Van der Glas bij toeval terug op de plek des onheils. Bij het lezen van de na men op de herdenkingsplaquette, kort na de oorlog aangebracht op de gevel tussen twee woningen, kwamen hem de mannen voor de geest die het niet haalden. Hij belde aan bij het rechter huis. De zoon des huizes deed open en werd zo de eerste aan wie Van der Glas het dramatische verhaal uit zijn jeugd vertelde. Tot voor kort bleef het daarbij; het was nog al tijd te pijnlijk om zijn verhaal te doen. Overwinning Sprekend over die februaridag ko men ook andere oorlogsherinne ringen naar boven. Een paar maan den eerder was hij ook al aan de dood ontsnapt, toen Duitse en En gelse vliegtuigen boven Amers foort in gevecht raakten. „Ik liep in de tuin. 'Kom naar binnen', riep mijn vader, 'dat is veel te gevaar lijk!'. Maar ik was opnieuw eigen wijs. Dat Engelse toestel werd ge raakt en loste om gewicht te ver liezen zijn bommen. Eén daarvan kwam recht op me af. Ik liep hard weg en wierp me plat op de buik." De bom viel achter in de tuin, waar zijn vader een muziekatelier had. „Mijn ouders dachten dat ik het niet had overleefd. Maar ik mankeerde niets." Het kost hem geen moeite meer om over de oorlogsjaren te praten, zegt hij. Zijn bezoek aan de on- heilsplek beschouwt hij als een overwinning op zichzelf. „Ik ben eroverheen. Het gekke is: ik heb nooit boos kunnen worden op die Duitse pelotonscommandant. Hoewel er nare dingen zijn ge beurd, heeft hij wel mijn leven ge red." Zoals elke dag liep Jan van der Glas op 5 fe bruari 1945 van het ouderlijk huis naar school, de mulo, een tochtje van ongeveer 1,5 kilometer. Op de Barchman Wuytierslaan, schuin tegenover het huidige NS- station, hoorde de 13-jarige Amers- foorter een hoop lawaai en ge schreeuw. 'Was ik maar doorgelo pen', zou het later nog vaak door hem heen gaan. Nieuwsgierigheid won het van de angst. In een voortuin dreven met geweren gewapende Duitsers een groep mannen bijeen. Voordat hij er erg in had, werd Jan in zijn nek gegrepen en de tuin in ge duwd. „We worden toch niet gefu silleerd?" vroeg de man naast hem zich hardop af. Ineens drong tot het jochie door wat hun te wach ten stond. Hij kreeg het doodsbe nauwd. Hoelang hij er heeft gestaan, weet-ie niet meer. Maar op een ge geven moment haalde de com mandant, 'een bullebak', hem er tussenuit, streek over z'n bol en riep 'nach der Schule oder nach Hause!'. „Ik heb later wel gedacht: zou die man zelf een zoon hebben gehad?" Wat er na zijn vrijlating ge beurde, heeft hij niet gezien. Twintig mannen, achttien gevan genen uit Kamp Amersfoort en twee willekeurige voorbijgangers, werden neergeschoten. De slacht partij was een represaille voor de dood van drie Duitsers, die een paar dagen eerder om het leven waren gekomen bij een sabotage actie op het spooremplacement. De gruwelijke details staan be schreven in Amersfoort '40-'45 van J.L. Bloemhof. Passanten zagen hoe gevangenen uit een vrachtwa gen de voortuin in werden ge jaagd, waarna de Duitsers in het wilde weg begonnen te schieten. Schreeuwend van angst tuimelden de jongens over elkaar heen. Een van hen sprong in een schutter sputje. Een soldaat liep erheen en schoot hem dood. Een ander wilde achter struiken wegkruipen. Hur kend op de grond gilde hij 'O God, help!', tot een schot hem tot zwij gen bracht. Als afschrikwekkend voorbeeld bleven de lijken een et maal in de tuin liggen. MIS DIT NIET! NU VANAF Kus- '^oordeoin' Uitstekend 4* hotel! MIS DIT NIET! NU VANAF Inclusief Tiroler muziekavond EXCURSIEREIS - 8 DAGEN EXCURSIEREIS - 8 DAGEN zaterdag 8 april 2017 GO Bijna was Jan van der Glas als 13-jarig jochie geëxecuteerd door de Duitsers. Jarenlang sprak hij niet over zijn ontsnap ping aan de moordpartij in een Amersfoortse voortuin, die begin 1945 twintig mannen het leven kostte. Op zijn 86ste doet hij voor het eerst zijn verhaal. Wichard Maassen Jan van der Glas zweeg jaren lang over de Tweede Wereldoor log. FOTOSHODYCAREMAN VERTREKDATA EN PRIJZEN 26 mei 23 jun 28 jul 18aug Het vorstendom Andorra ligt in het zuidwesten van Europa tussen Frankrijk en Spanje en midden in de Pyreneeën. Het land heeft een prachtig bergachtig landschap met mooie valleien, kleine bergdorpjes en woeste rivieren. Vanuit ons hotel in La Massana maakt u kennis met Andorra. Tevens kunt u een bezoek brengen aan Barcelona. Ook maken we een uitstapje naar het Spaanse Seu d'Urgell en Os de Civis. Kirchberg is in de zomer zeer geliefd is bij 'ons' Nederlanders. Bezoek de hoogte punten van Tirol, waaronder de Krimmler watervallen, de Gerlospass en de beroemde Grossglockner. Op de Achensee kunt u een mooie boottocht maken. Een gezellige Tiroolse muziekavond in het hotel mag natuurlijk niet ontbreken. Wilt u nog meer gezelligheid? Ga mee naar het Tiroler muzikale cabaret in Westendorf! Alle fouten voorbehouden. Prijzen vanaf en per persoon o.b.v. 2 personen. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. INCLUSIEF 7 hotelovernachtingen -» 7 maal ontbijtbuffet -» 7 maal 3-gangendiner of dinerbuffet -» Wijn en water tijdens diners in La Massana -» Welkomstdrankje -» Begeleiding door uw chauffeur/ reisleider -» Vervoer per Comfort Class touringcar GASTHOF UNTERM RAIN 3* Dit gezellige hotel ligt in het centrum van Kirchberg. Het beschikt over een restaurant, bar en een kegelbaan. WiFi is beschikbaar en gratis in openbare ruimtes van het hotel. De kamers zijn voorzien van een zithoekje, tv, telefoon en badkamer met douche en toilet. VERTREKDATA EN PRIJZEN 23 jun va. 419,- 30 jun va. 429,- 7, 14, 21, 28 jul, 4, 11, 18 augva. 449,- 25 augva. 439,- 1 sepva. 429,- 8 sepva. 399,- INCLUSIEF V Vele data -» 7 hotelovernachtingen - gegarandeerd -> 7 maal ontbijtbuffet -» 1 maal diner in restaurant op de heenreis -> Welkomstdrankje met Apfelstrudel -» 6 maal 3-gangendiner saladebuffet in hotel -» Tiroler jodelavond in het hotel -» Gratis WiFi in de lobby van het hotel -> Begeleiding door uw chauffeur reisleider -» Vervoer per Comfort Class touringcar HOTEL MAGIC SKI 4* Dit mooie viersterrenhotel bevindt zich in het plaatsje La Massana. Het hotel is voorzien van een restaurant en een bar. Het biedt een fitnessruimte en een spa, met een hot tub en Hamam tegen een meerprijs. Tevens beschikt het hotel over een binnenzwembad. In het hotel is gratis WiFi beschikbaar. Alle kamers van Hotel Magie Ski zijn voorzien van een eigen badkamer, satelliet-tv, internet en een minibar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7