ALS BABY ATEN MIJN KINDEREN AL ALLES Hongarije 'ongemanierd'. Hongaren leren hun kinderen respectvol te praten met meesters en juffen, ze maken zelden flauwe opmerkingen en ze verheffen hun stem niet. Wie dat wel doet, krijgt straf. Als je praat tijdens de lessen, krijg je een en die telt net zo zwaar als een proef werk." Vrijheid In Nederland krijgen kinderen erg veel vrijheid om van alles te vinden en te roe pen, zegt Racz. „Dat moet allemaal maar kunnen. En ze leren van hun ouders vaak niet hoe het wél hoort; ze staan in de bus niet op voor ouderen en zwangere vrou wen. Hongaarse jongetjes houden de deur open voor een vrouw. Zoiets zie ik hier nooit." Engelse kinderen zijn beleefder tegen de ouders van vriendjes, beaamt Simon Sixsmith. „Ze hebben al jong geleerd om 'alsjeblieft' en 'dankjewel' te zeggen. Dat is de Engelse beleefdheidscultuur." Maar volgens Broome is dat er zo ingeha- merd dat het een beetje fake wordt. „Nederlandse kinderen zijn minder be leefd dan Australische, maar ik vind dat niet per se slecht. Ze leren hier ook wat de omgangsregels zijn, maar op een na tuurlijke manier." Clara Moranta Marti (40) uit Spanje herkent dat. „De Spaanse opvoeding is strikter. Kinderen krijgen meer regeltjes opgelegd en ze moeten rekening houden met volwassenen. Netjes doen, handje geven, je gedragen in publieke ruimtes: het wordt al van jongs af aan verwacht. Soms vind ik dat benauwend. Ik geef mijn kinderen liever meer ruimte, zoals Nederlandse ouders. Want als je je eigen grenzen leert stellen, ontwikkel je een sterkere persoonlijkheid." Geen grenzen stellen, dat is nu juist het probleem met de Hollandse opvoe ding, vindt Mels. „Kinderen worden te weinig terechtgewezen. Op feestjes ben ik altijd de enige moeder die als een gek achter haar kinderen aan loopt om er zeker van te zijn dat ze zich gedragen, goed eten, niks stukmaken of een ander kind schoppen. 'Joh, dat komt wel goed,' zeggen de andere ouders, maar je moet toch weten waar je kind uithangt? An ders komt het natuurlijk niet goed!" Hele dagen Anna Calogero (52) uit Rome is blij dat ze haar kinderen in Nederland mocht op voeden. „In Italië werkt iedereen hele dagen en brengen kinderen de meeste tijd door met hun oppas. In de speeltuin zie je zelden vaders of moeders, maar -Clara Moranta Marti' (40) uit Spanje WG magazine 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74