X m m m u: DE KINDEREN VAN MIJN BELGISCHE ZIJN VEEL GEZEGLIJKER \Ji van het Hollandse kind. „Je wordt in Neder land al jong beschouwd als individu met een eigen verantwoordelijkheid", zegt ze. „Op die manier leer je voor jezelf te denken. Mijn kinderen mochten vanaf groep 8 alleen op de fiets naar school en sinds hun 7de alleen naar het plein. Ik vind dat goed voor hun zelfvertrouwen, maar in de VS zou ik ervoor kunnen worden opgepakt. Je kind zonder toezicht laten buitenspelen staat daar ongeveer gelijk aan verwaarlozing." Ter illu stratie: in 2015 werden ouders uit de staat New York voor de rechter gesleept omdat ze hun kinderen van 7 en 9 jaar een uur alleen hadden laten spelen op een openbaar strand. Ook in Australië kun je Jeugdzorg voor zoiets op je dak krijgen, weet Emma Broome (43), die opgroeide in een voorstad van Syd ney. „Australische ouders leggen elkaar aller lei regels op: kinderen mogen alleen bruin brood eten, ze moeten worden ingesmeerd met zonnebrand, ze mogen niet op de fiets zonder helm. In Nederland bepaal je dat zelf en word je niet door de buren beoordeeld als je het anders doet." Hoewel het leven in Aus tralië zich vanwege het klimaat grotendeels buiten afspeelt, hebben Nederlandse kinde ren toch meer bewegingsruimte, ziet Broome. „Nederlandse ouders laten zich minder leiden door angst. Australische op voeders zijn soms echt paranoïde. In Sydney gaf ik mijn dochtertje een havermoutkoekje mee naar de opvang. 'Dat kan ze hier echt niet opeten', riep de leidster. 'Wat als er een pinda in zit en een van de kinderen is aller gisch?' Ik moest het koekje vacuüm verpakt uit het gebouw verwijderen." Overbezorgd Simon Sixsmith (48) uit Groot-Brittannië herkent dat overbezorgde. „Als mijn Engelse vrienden op bezoek zijn en onze kinderen willen naar buiten, trekken zij meteen hun jas aan om mee te gaan. Ze zijn overprotec- tive." Zeifis hij dat trouwens ook nog niet helemaal kwijt, geeft hij toe. J always keep my English eye on them." Ook in de omgang zijn de kinderen hier vrijer, zegt Le Sager, en dat maakt ze zelfver zekerder. „Ouders zijn niet autoritair, maar benaderen hen op een volwassen niveau. Ze zeggen niet vaak 'nee', en als ze het doen, leg gen ze uit waarom. Er is overleg, en dat maakt kinderen mondig." Iets té mondig, als je het de Vlaamse Sofie Relaxte ouders Mels (36) vraagt. Waar Belgische ouders zelden vragen wat een kind ergens van vindt, worden Nederlandse kinderen betrokken bij kleine en grote beslissin gen. „Ze mogen hun mening geven over de activiteit van de dag of de vakantie bestemming. In België ga je gewoon mee naar zee als je ouders dat zeggen - klaar", zegt Mels. Ze schrok van de directe manier waarop kinderen hun ouders hier tegenspreken. En in plaats van te corrige ren, gaat de vader of moeder met het kind in gesprek: „Nee, je mag geen tv kijken, want." Onbegrijpelijk, vindt Mels. „Ik denk dan: hallo, wie is er nu de baas? Ik wil niet dat mijn kinderen zo'n toon tegen mij aanslaan. Maar ja, zij groeien hier op, dus ze leren argumenteren. De kinderen van mijn Belgische vriendin nen zijn een stuk gezeglijker." Marianna Racz (39) uit Hongarije is het met Mels eens. In haar ogen zijn Neder landse kinderen brutaal tegen volwasse nen. „Hier noemen ze het 'vrij', in 'Neem maar van ons aan dat jullie in onze ogen onge looflijk relaxt over komen. Natuurlijk hebben Neder landse ouders hun angsten en zorgen, maar je hebt geen idee hoe ver sommige Ameri kaanse en Britse ouders gaan om hun kinderen te beschermen en voor een succes volle toekomst te zorgen. Denk aan ouders die zo veel tijd inroosteren voor muziekles, sporttraining en huiswerk dat kinde ren amper aan slapen toekomen. Aan ouders die de toelatingspapieren voor universiteiten invullen, inclusief het persoonlijke essay dat hun kind mee moet sturen. En zelfs aan ouders die probe ren hun baby tafels te leren. Vandaar dat wij jullie relaxt vinden!' [Uit: De gelukkig ste kinderen van de wereld - Op voeden The Dutch Way. Rina Mae Acosta en Michele Hutchi son, Nijgh Van Ditmar] -de Vlaamse Sofie Mels (36) 181 zaterdag 8 april 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73