Opvoeding Belgische kinderen spreken hun ouders niet tegen. Hongaarse jongetjes houden de deur open voor vrouwen. Engelse kinderen spelen nooit op straat zonder ouders. En Nederlandse kinderen? Die zijn domweg gelukkig. kaanse Michele Hutchison een frisse blik op opvoeden the Dutch way. Het geheim daarvan ontrafelen ze in het boek De gelukkigste kinderen van de wereld. Hun belangrijkste conclusies: Nederlandse kinderen worden eerder losgelaten, waar door ze zelfredzamer en zelfstandiger zijn. Al jong fietsen en spelen ze buiten zonder toezicht. Ze worden minder onder druk gezet om te presteren en mogen zich ontwikkelen in hun eigen tempo. Ook brengen ze veel tijd door met hun ouders, ze worden gezien én ge hoord. Nederlandse ouders zijn niet overbezorgd, ze accepteren hun eigen pedagogische gebreken en beoordelen zichzelf als opvoeders 'goed genoeg'. Ze hebben, kortom, die begeerlijke balans gevonden tussen ouderlijke betrokken heid en liefdevolle verwaarlozing. Opvoedstijl Al het kroost grootbrengen op z'n Neder lands dus? Wel als het aan Acosta en Hutchison ligt. Maar wat vinden andere buitenlandse ouders in ons land ervan? Hoe ziet onze opvoedstijl eruit door Spaanse, Belgische, Italiaanse, Engelse, Hongaarse, Australische en Amerikaanse ogen? Wat Bethany Le Sager (42) uit Hous ton, Texas, vooral opvalt, is de autonomie e hebben onze fietsinfrastructuur, we hebben Dutch Design en we hebben onze waterwerken. En vooruit: we heb ben tulpen en kaas. Maar er is nóg iets waar Nederland uniek in is: onze kinde ren zijn het gelukkigst. Wat betreft wel bevinden en de relatie met familie en leeftijdsgenoten scoren Hollandse kinde ren het hoogst van alle industrielanden, tonen Unicef-onderzoeken aan. Een prettige en geruststellende gedachte, vooral voor onzekere ouders. En een bron van inspiratie voor niet-Nederlandse ou ders, die onze opvoedcultuur met be langstelling bekijken. In talloze online artikelen en blogs trachten ze het geheim van het Hollandse opvoedsucces te ontra felen. Is het de nuchtere levenshouding? Is het de babybakfiets? De zesjescultuur? De hagelslag? Nederlandse ouders doen iets goed, anders brachten ze niet zulke tevreden, stabiele kindertjes groot. Als expatmoeders in Nederland heb ben de Britse Rina Mae Acosta en Ameri- magazine 17 De kracht van liefdevolle verwaarlozing Tekst PAM VAN DER VEEN Illustratie ERIK VAREKAMP WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72