'Bij ieder ernstig ziek familielid begin ik te bidden' „Met overtuiging, ja. Het verpleeghuis is bijna een hospice geworden. Waarom lukt het ons anno 2017 niet ouderen in een eerder stadium meer houvast te bie den? Dat moet echt anders." „Ik vind het merkwaardig dat er onder de mensen die dat beleid voorstellen niemand is die zelf een oud brein heeft. En die mensen vragen ons ook niet: 'Hoe denkt iemand van 80 precies?' Er valt veel te winnen door ouderen actief te houden. Bij inactiviteit gaan je hersenfuncties namelijk veel sneller onderuit. Na een week of twee in een ziekenhuisbed, hoor je soms al: 'Ach, het is wel goed zo.' Maar is dat dan een voltooid leven? Is het werkelijk zo als iemand het zo zegt? Of heeft die persoon niet voldoende gelegenheid gekregen zijn hersenfuncties te onderhouden?" „In elk geval voor iemand die het gesprek aangaat, ja. Ook met een patiënt die in eerste instantie afwijzend reageert. Men sen boven de 80 hebben vaak het gevoel dat ze niet meer meetellen. Terwijl het zo ontzaglijk veel kan helpen als er iemand zegt: op mij kun je rekenen." „Ik heb niets opgeschreven in de trant van 'Ik wil er uitstappen'. Ga ik niet doen ook. Het lijkt me vreselijk als het gebeurt, maar ik hang heel erg aan het leven. Ik heb het er weieens met Dick Swaab over. Die is uitgesproken. Hij wil een pil, wil die aftakeling niet. Maar ik zie het tegen die tijd wel, heb ik me voorgenomen." „Nee, niet. Nul." Paspoort Erik Johan Anton Scherder Korte stilte. Dan: „Religie blijft altijd een twijfelpunt. Ik denk niet dat er hierna nog iets is, geloof niet dat mijn ouders nu vanuit de hemel op mij neerkijken. Maar toch zijn er momenten dat ik aarzel. Naarmate ik ouder word, is de gedachte dat het leven na de dood doorgaat toch wel comfortabel." „Eigenlijk wel. Want vanuit de neurobio logie leer je heel duidelijk dat de ziel als zodanig niet bestaat. Dick Swaab - ik ben een echte Swaabiaan - zegt dat ook. Maar het is prettig om soms te denken dat hij geen gelijk heeft. Bij ieder ernstig ziek familielid begin ik acuut te bidden. Dan is het geloof weer even helemaal terug." „Mijn broers en ik waren voorbestemd om de zaak van mijn vader in te gaan. Hij had een bedrijf in agenturen, vertegen woordigde buitenlandse ondernemin gen. Thuis draaide het leven totaal om die zaak. Mijn twee broers zijn er vol enthousiasme in aan de slag gegaan. Ik deed dat aanvankelijk ook, maar was er ongelukkig. Het paste niet bij me. Op het laatst werkte ik om ervaring op te doen bij een drukkerijtje. Daar had ik als chef zo'n autoritaire zak die de hele dag het personeel afblafte. Vre-se-lijk vond ik het. Het is een van mijn beste beslis singen ooit geweest om tegen mijn vader te zeggen dat ik niet door wilde." „Hij zei: 'Ik geef je vier jaar om uit te zoe ken wat je dan wilt. Lukt het niet, dan kom je terug.' Dat was top van hem. Ik was een jaar of 21 en had het gevoel dat ik ons gezin in de steek liet. Daarbij kwam dat ik nooit over een andere toekomst had nagedacht. Ik kon aardig tennissen en ben een opleiding tot tennisleraar gaan vol gen. Daar kreeg ik sportgezondheidszorg van een fysiotherapeut. Dat is leuk, dacht ik. Dat wil ik doen." Het manifest is een tegenreactie op de plannen van D66 over stervens hulp bij voltooid leven. D66 pleit voor eigen regie. U voor een verplichte levensbegeleider? Wat wilt u zelf, mocht de alzheimer uw brein in zijn greep krijgen? In hoeverre speelt uw religieuze opvoeding hierbij mee? Geboren 1 december 1951 te Amsterdam. Opleiding Fysiotherapie en neuropsychologie. Loopbaan Werkt in de jaren 80 als fysiothera peut in de Amster damse Valerius- kliniek. Begint tegelijkertijd een studie psychologie aan de Vrije Univer siteit. In 1995 pro moveert hij, met Dick Swaab als promotor, in de specialisatie neuro psychologie. Hij wordt hoogleraar aan de Rijksuniver siteit Groningen, maar keert terug naar de VU. Is in 2014 voor het eerst te gast bij De we reld draait door waarvoor hij een jaar later drie tv- col leges geeft. Sin- ging in the brain is zijn derde boek. Eerder schreef hij Aging and Demen tia en Laat je herse nen niet zitten. m Privé Getrouwd, drie kinderen. U bent niet gelovig meer? Is het voor een man van de exacte wetenschap niet raar zo te denken? In uw jeugd lag niet alleen uw geloof vast. Ook uw toekomst was uitgestippeld. Was hij teleurgesteld? Na enkele jaren als fysiotherapeut begon u aan een studie neuropsy chologie. Denkt u er weieens aan wat er was gebeurd als u die ont moeting niet had gehad? 121 zaterdag 8 april 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67