'Ik heb vliegangst. Om die reden ben ik nooit buiten Europa geweest' tJ V '.'".A !,<*V 'V 'f minder duidelijk moeten vragen of ieder een er zin in had? Aan de andere kant, dat doe ik bij elk college. Meestal beginnen de studenten dan te joelen." Collega-wetenschapper Bert Keizer vindt het 'wij-zijn-ons-brein-denken' dat Dick Swaab en u propageren geen recht doen aan de werkelijk heid. 'Het lijkt te maakbaar', zegt hij. „Leuke vent is dat, die Bert Keizer. We zijn het niet altijd eens, maar spreken elkaar vaak. 'Je bent narcistisch,' zei hij laatst tegen me over mijn tv-optredens. 'Maar goed, dat is iedere man'. Kan ik goed hebben hoor, dat soort analyses." „Een dodelijk moment! Er werd geschre ven dat mijn intenties niet oprecht waren. Dat het me niet primair om de lesstof ging. Och man, wat heeft me dat verdriet gedaan. Het goede gevoel van het bereiken van anderhalf miljoen kijkers was in één klap weg." „Zo werkt dat helaas niet bij mij. Ik ben ook een heel angstig iemand. Ik weet precies in welke neurale netwerken in de hersenen mijn angsten zitten, maar ik kan ze niet verhelpen." „Ik heb enorme hoogtevrees en ben bang voor snelheid. Ik durf niet met mijn auto op de snelweg. In de stad rijden gaat uit stekend, maar dat gesuis van dat asfalt op de snelweg: vreselijk. De enige remedie is de fiets of de trein te pakken. Ik vermijd verre trips sowieso zo veel mogelijk, want ik heb ook vliegangst. Als ik het vliegtuig neem, val ik om de haver klap de stewardess lastig: 'Ik voel een tril ling. Wilt u checken waar die vandaan komt?' Om die reden ben ik ook nooit buiten Europa geweest. Nee, dat is niet waar. Ik heb een lezing gehouden op Long Island. Een uitnodiging waar ik geen nee tegen kon zeggen. Wat een trip was dat. Niet eens een flard heb ik van New York gezien. Toen ik aankwam stond de taxi klaar, ik heb mijn verhaal gehouden en heb meteen de taxi terug naar het vliegveld genomen. Anders lig ik in mijn hotelbed te tobben over hoe ik op de terugweg uit de lucht ga vallen." „Mijn angst is volkomen irrationeel. Dick Swaab zegt altijd: 'Het gevaarlijkste van vliegen is de rit naar het vliegveld.' Heeft hij volkomen gelijk in. Maar ik kan me zelf daarvan niet overtuigen. Thuis zeg gen ze inmiddels: 'Laat het gewoon.' En daarmee ben ik het eens. Het is zo ontzet tend ongezond mijn bloeddruk steeds te laten stijgen door al die stress. Ik ben op vliegvelden ook weieens bang geweest voor een hartinfarct, puur omdat ik me zo druk maakte." „Hoho. Angsten zijn zeker niet eenvou dig. Dan was ik er vanaf geweest. Natuur lijk heb ik geprobeerd mezelf te trainen, heb ik boeken over vliegangst gelezen en pilletjes geslikt. Maar het hielp niet. Ang sten kennen veel erfelijke componenten. Daaraan kun je niets veranderen." Uw ouders hebben hun bangheid doorgegeven? „Pa was een heel lieve man, maar angstig aangelegd. Ik weet nog hoe mijn moeder tijdens vakanties in Zwitserland een handdoek langs het zijraam van de auto hield, zodat mijn vader de afgrond waar hij langs reed niet zag. Hij zou meteen bevangen zijn geraakt door hoogtevrees." „Zeker wel. Als ik me wat gespannen voel of slecht kan slapen, zet ik Chopin op. En het kan ook Usher zijn. Hangt van mijn stemming af. Ik vind veel leuk. Muziek waarvan je het meest houdt werkt het beste om het brein te kalmeren." „Ik heb de neiging tot hypochondrie. Dan vrees ik bij een plotseling pijntje ineens dat dat de voorbode is van mijn laatste uur. Als ik muziek opzet, leidt dat af en zakt die angst weg. Verder heb ik weinig spanningen, omdat ik veel vermijd. Ik heb een manier gevonden om met mijn fobieën te leven." „Het verlies van de cognitieve functies lijkt me vreselijk. Maar ik ben er niet banger voor dan ieder ander, denk ik. Waarom weet ik niet. Dementie zit niet in mijn familie, dat scheelt misschien. Wat ik in elk geval niet wil, is ziek thuis wonen. Dat is nu de trend. Maar die maatregel is kostengestuurd en duidelijk niet gericht op de kwaliteit van leven." „Zo lang het goed gaat, werkt dat uitste kend voor het brein. De dagelijkse rou tine - 'Wat eten we vanavond? Hoe zorg ik dat dat ene klusje voor elkaar komt?' - is goed voor een mens. Maar als iemand net over het richeltje tussen vergeetach tigheid en dementie duikelt, ben je te laat om nog te wennen aan een verpleeghuis. Voor het verwerken van zo'n overgang is het brein dan al te zeer aangetast." „Een tussenhuis waar je de kwaliteit van leven die je thuis gewend bent kunt behouden, maar wel zorg krijgt. Zo kan iemand wennen aan een zuster die hem komt wassen. En dan niet alleen voor wie het kan betalen, hè? Iedereen moet toegang krijgen." i' 1 it *- i r-d 4 4* U raakte wel aangeslagen door een negatieve tv-recensie in de NRC. Kunt u uw brein met uw kennis ervan dan niet een andere kant op sturen? Waar bent u bang voor? Terwijl u weet dat vliegen de veilig ste manier van reizen is. Hoe verklaart u dat u alles weet van het brein, maar dit soort eenvoudige angsten niet kunt dresseren? U raadt in uw boek muziek ook aan als middel tegen stress. Werkt dat bij u niet? Wanneer was dat voor het laatst nodig? U deed veel onderzoek naar demen tie. Is alzheimer uw grootste angst? ledereen wil toch graag zo lang mogelijk in zijn eigen huis blijven? Wat is uw oplossing? U ondertekende het manifest 'Waar dig oud worden' van Jan Slagter. magazine 111

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66