„Toen ik met mijn lessen begon, werkte het wel degelijk. Had ik ook verwacht. Studies laten zien dat het brein positief reageert als je op latere leeftijd een in strument oppakt of met een nieuwe hob by begint. Kwetsbare plekken zoals het controlecentrum worden gestimuleerd. Of ik dat zelf heb ervaren is uiteraard subjectief, maar ik heb het idee dat ik me dingen tegenwoordig makkelijker herinner. Ik speel liedjes die een 6-jarige vioolstudent beter uitvoert, maar ik heb er ontzettend veel lol in." „Ik voel me nog 35. Eerlijk waar. Ik heb zo veel energie en plannen. Ik kan full speed door. En dat mag gelukkig ook van de Vrije Universiteit. Hoewel ik per 1 september AOW krijg, hoefik niet met pensioen. Nu blijf ik tot het einde. Ja, ik sterf daar een keer, denk ik. Waarom zou ik ermee ophouden? Om uit te rusten? Juist dan gaat het bergafwaarts, dat blijkt ook uit onderzoek. Maar ik heb makkelijk praten, natuur lijk. Mijn werk is fysiek niet zwaar. Wie zijn brein gezond wil houden, koestert juist zijn dagelijkse zorgen. Het oplossen daarvan houd je hersenfuncties in vorm. Je hoeft geen problemen op te zoeken, maar loop er niet voor weg. Daar blijf je fit van. Mooi hoe dat werkt, hè?" „Ja, leuk hè. Er is geen woord van over dreven. Ik raak elke keer weer in vervoe ring van de werking van het brein. Goed beschouwd werk ik nog geen twintig jaar op dit gebied. Ik begin het steeds beter te snappen. Daar word ik opgewonden van." „Ik wil simpelweg mijn enthousiasme delen. Met een kwinkslag hier of daar houd je de aandacht veel beter vast. Ik roep ook heel vaak: 'Mensen, bent u er nog?' Een college is elke keer weer een voorstelling. Ik wil dat het publiek tevreden naar huis gaat." „Ongelooflijk wat die veroorzaakt heb ben. Elke dag komen er uitnodigingen om ergens te spreken. Ik heb zelfs met Johan Cruijff mogen optreden. Dan gaat je hart open, hoor. Het is veel werk, maar zo lang ik mijn missie kan uitdragen, blijft het leuk. Er is nu zo veel aandacht voor dementie, muziek en bewegen in de klas. Ik kan mijn geluk niet op." „Na de eerste grote colleges bij DWDD bleef het stil. Misschien wel een halfjaar lang. Daar heb ik echt wakker van gele gen. Ik ben een tobber, hoor. Maar toen ik hen ontmoette op een congres, bleken ze ontzettend positief." „Misschien pakte ik het té populair aan, bedacht ik. In mijn hoofd draaide ik aller lei scenario's af. Had ik vooraf misschien 101 zaterdag 8 april 2017 schrijft in uw nieuwe boek Singing in the brain dat muziek gelukkig kan maken. U speelt sinds tweeënhalf jaar viool. Voelt u wat? U bent 65. Blijven werken is ook gezond voor het brein? Uw eerste tv-college bij De Wereld Draait Door in 2015 duurde een kleine drie kwartier. U zei meer dan vijftig keer 'prachtig' of 'geweldig'. Uw naaste collega Dick Swaab, schrijver van Wij zijn ons brein, zegt over uw manier van college geven: 'Erik heeft de timing van een profes sioneel cabaretier.' Hebben de media-optredens uw car rière een nieuwe dimensie gegeven? Hoe reageerden uw collega's? Wat zou de reden zijn dat ze niet blij zijn met u?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65