Mede-Amerikanen, Analyse Goedenavond, 5 Verklaring van president Trump vanuit Mar-a-Lago in Florida, O donderdagavond. Wat schuilt er achter de woorden van Trump? De Syrische dictator O Bashar al-Assad heeft dinsdag een weerzinwekkende O aanval met chemische wapens uitgevoerd op onschuldige burgers. Met een dodelijk zenuwgas heeft hij de keel dichtgeknepen van onschuldige mannen, vrouwen en kinderen. Het was voor velen een langzame en onmenselijke dood, zelfs prachtige baby's zijn wreed vermoord in deze zeer barbaarse aanval. Geen van Gods kinderen O zou ooit zulke gruwelen moeten ondergaan. Vanavond heb ik het bevel O gegeven tot een doelgerichte militaire aanval op het Syri sche vliegveld vanwaar de chemische aanval werd uitgevoerd. Het is van vitaal belang voor de nationale veiligheid van de Verenigde Staten dat het gebruik en de verspreiding van chemische wapens wordt voorkomen en ontmoedigd. Er kan geen twijfel O over bestaan dat Syrië verboden chemische wapens heeft gebruikt, zijn verplichtingen onder het Verdrag Chemische Wapens heeft geschonden en een oproep van de VN-Veiligheids- raad heeft genegeerd. Jarenlange pogingen O om Assads gedrag te veranderen hebben niet alleen gefaald, maar zelfs dramatisch gefaald. Als gevolg hiervan blijft de vluchtelingencrisis verergeren en de regio destabiliseren, waardoor de Verenigde Staten en zijn bondgenoten bedreigd worden. Vanavond roep ik alle beschaafde landen op om samen met ons de slachting en het bloed vergieten in Syrië te stoppen. En ook om alle soorten terrorisme een halt toe te roepen. We vragen om Gods wijsheid O als we deze uitdaging in onze zeer onrustige wereld aangaan. We bidden voor de levens van de gewon den en voor de zielen van hen die heengegaan zijn. En we hopen dat zolang Amerika staat voor gerechtigheid, dat vrede en harmonie uit eindelijk zullen overwinnen. God zegene Amerika en de hele wereld O- Dank u wel. O Liefst negen bij voeglijke naamwoor den moeten meteen Trumps verontwaardi ging neerzetten. Het doet denken aan zijn in auguratierede. Daarin riep hij ook sterke beel den op ('Deze Ameri kaanse slachting moet stoppen'). De president is erg geraakt door de televisiebeelden van gif gasaanval, zo zei hij eer der deze week: „Het maakte een diepe in druk op me, een diepe indruk. Het was vrese lijk, echt vreselijk. Ik heb het gekeken en gezien, en het wordt niet erger dan dit." Het Kremlin, dat Assad steunt, waarschuwde gisteren dat het Amerikaanse optreden negatieve gevolgen heeft voor de relatie tus sen Washington en Moskou. Rus land ziet de Amerikaanse aanval volgens een regeringswoordvoer der als 'agressie tegen een soeve reine natie' en een schending van het internationaal recht. Moskou gelooft volgens de woordvoerder niet dat het regime van president Bashar al-Assad beschikt over che mische wapens. De Russen menen verder dat het Amerikaanse optreden een obsta kel opwerpt bij het vormen van een internationale coalitie om terro risme te bestrijden. Ook Iran he kelde de Amerikaanse aanval. Het ministerie van Buitenlandse Zaken sprak over een 'destructieve en ge vaarlijke' beschieting. „Het zal de situatie in Syrië en de regio nog complexer maken", zei een woord- Deze aanval is agressie tegen een soevereine natie en een schending van het internationaal recht voerder van het departement vol gens persbureau ISNA. Steun De Amerikaanse president Donald Trump kreeg wel steun van belang rijke NAVO-bondgenoten als T\ir- kije, Frankrijk en Groot-Brittannië en bevriende landen als Australië, Japan en Saudi-Arabië. Riyad sprak over een „moedig besluit" van Trump en zei dergelijke aanvallen „volledig te steunen". De Britse re gering noemde de beschieting van de militaire luchthaven in een offi ciële verklaring een 'gepaste reactie op de barbaarse aanval met chemi sche wapens door het Syrische re gime'. Vergelijkbare geluiden klonken ook uit andere landen. „Het ge bruik van chemische wapens is weerzinwekkend en moet bestraft worden omdat het een oorlogsmis daad is", zei de Franse minister Jean-Marc Ayrault (Buitenlandse Zaken). Ook Turkije, dat zelf met troepen aanwezig is in Syrië, is zeer positief over de Amerikaanse raketaanval. Vicepremier Numan Kurtulmus zei in een interview met Fox TV dat de internationale gemeenschap een vuist moet maken tegen het re gime van Assad. „Zoals onze presi dent duidelijk heeft gezegd: we willen daden zien en niet alleen woorden", aldus Kurtulmus. zaterdag 8 april 2017 GO Donald Trump legt een verklaring af na de aanval van de VS op een luchtmachtbasis in Syrië. Dat doet hij in het bijzijn van onder anderen zijn dochter Ivanka en politiek strateeg Steve Bannon. foto reuters O Trump had net op zijn landgoed in Florida gedineerd met de Chi nese president Xi Jin- ping (steak en wortels), toen de raketaanval werd ingezet. Later, tij dens zijn verklaring, werd hij vergezeld door naaste adviseur Steven Bannon, dochter Ivanka en Reince Priebus, staf chef van het Witte Huis. De toon van zijn verkla ring was gedragen. O Waar Assad eerder nog werd aangeduid als 'president' of gewoon 'Assad', is het nu 'dicta tor'. O Trump benadrukt een paar keer dat God aan zijn zijde staat. Het is onduidelijk hoe religi eus hij zelf is, maar uit onderzoek is ge bleken dat twee derde van de Amerikanen vindt dat hun president streng gelovig moet zijn. Trump is van huis uit presbyteriaans, dat te vergelijken is met Nederlands-hervormd. Zijn presidentiële eed legde hij af met zijn hand op twee Bijbels. O Het is de eerste keer dat Trump als president het bevel geeft tot een grote militaire actie. Het is ook de eerste keer sinds het begin van de burgeroorlog, zes jaar geleden, dat Amerika di rect het regime van pre sident Assad aanvalt. Onduidelijk is of de lan den nu in oorlog met el kaar zijn. O Trump heeft nog geen direct bewijs ge leverd van Assads daadwerkelijke verant woordelijkheid voor de chemische aanval. Wel heeft het Witte Huis ge zegd dat het met 'een hoge mate van vertrou wen' gelooft dat de aan vallen zijn uitgevoerd vanaf het Sharyat-vlieg veld door bommenwer pers die onder bevel staan van Assad. O De afgelopen jaren was Trump juist steeds tégen militaire actie; niet alleen tegen Syrië, maar in het algemeen. Het is niet duidelijk wat deze raketaanval bete kent voor de toekomst. Is het een incident, inge geven door de beelden van gifgasdoden, of is dit de opmaat tot een agressiever buitenlands beleid? O Het is de eerste keer dat een Amerikaanse president niet alleen hoopt dat God de Ame rikanen zegent, maar ook de rest van de we reld. Landen verdeeld over de aanval Bondgenoten van de Verenigde Staten hebben instemmend ge reageerd op de Amerikaanse ra ketaanval op een Syrische luchtmachtbasis. Landen die de Syrische president Bashar al- Assad steunen, spreken onder tussen over een 'destructieve' en 'illegale' aanval. ANP Rotterdam Reactie woordvoerder Rusland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5