14 WEE Hij zou te soft zijn voor een 'echte PVV'er', maar te rechts voor alles wat zich links van die partij bevindt. Kevin de Nooijer oogstte in Breskens applaus met zijn verzet tegen de komst van een asielzoekerscentrum, maar werd tegelijkertijd in hokjes geduwd waarin hij zich niet thuisvoelt. Daarom wil hij met een eigen geluid de lokale politiek in. PORTRET KEVIN DE NOOIJER Kevin de Nooijer was het gezicht van het Breskense verzet tegen de komst van een asielzoekerscen trum (azc). Toen het Sluise gemeentebestuur vorig jaar na dacht over de vestiging van een azc aan de rand van het dorp, doken het hoofd en de woorden van Kevin de Nooijer bijna dagelijks op in regionale en zelfs landelijke media. Maar hoe groot de druk ook werd: De Nooijer bleef kalm, redelijk en respectvol richting 'het andere kamp'. Waarna het in Breskens betrekkelijk rustig bleef. Kleine Kevin was een horecakind. Opa en oma van moeders kant run den café De Tol in Oostburg, zijn ou ders bestierden achtereenvolgens ca fés De Bunker en Centraal en hotel restaurant Scaldis in Breskens. „Anders dan voor andere kinderen. In de weekenden hadden mijn ouders het druk. Maar die compenseerden dat door op woensdagmiddagen op pad te gaan met mij en mijn broertje. We waren heel hecht, ik kwam niets tekort. Bovendien had ik aanspraak Ik was als kind al graag onder de mensen. Ik zat soms urenlang bij onbekenden aan tafel van de café- en hotelbezoekers. Ik was als kind al graag onder de mensen. Ik zat soms urenlang bij onbekenden aan tafel. Ik heb dus een prima jeugd gehad." „Dat zou je wel zeggen hè. Toch heeft het er even anders uitgezien. Ik ben wel begonnen in een strandpaviljoen, als afwasser, en had daarna nog ver schillende baantjes in de horeca. Als het even kon, was ik daar al in de weer met potten en pannen. Ik ging naar het ROC in Terneuzen, volgde er een koksopleiding. Maar na twee jaar maakte ik de fout van mijn leven: ik stopte ermee. Ik had mijn basisdiplo ma's, niveau's t en 2, en dat vond ik wel genoeg. Ik vond school maar niks, zag op tegen de jaren die ik nog moest. Ik kwam bij een mastenbouwer te recht. Daar miste ik het contact met anderen. Ik werd er echt ongelukkig van. Ik ben wel weer in de horeca te rechtgekomen, maar allemaal met veel meer moeite dan wanneer ik op school was gebleven." „Als ik ergens gevraagd wordt te hel pen, zeg ik niet snel nee. Bij de voet bal, bij de dorpsraad, bij Koninginne dag, bij Breskens 500 jaar, bij de Avondvierdaagse, bij een asielzoekers centrum." „Ja, daar kijkt iedereen van op. Toen in Cadzand-Bad een noodopvang voor vluchtelingen werd opgezet, zochten ze met spoed vrijwilligers. Ik heb er gekookt. Waarom niet? Er liepen daar gezinnen met kindertjes rond, die za ten diep in de ellende. Die mensen hadden gewoon hulp nodig. Als ik daar een bijdrage aan kan leveren, doe ik dat. Bovendien helpen dat soort er varingen me om de wereld te begrij pen. Ik denk veel na over hoe mijn omgeving en de wereld eruitzien. En ik kijk goed om me heen. Op basis daarvan trek ik mijn conclusies." „Dat sommige mensen hulp nodig hebben, al moet je je afvragen of dit de juiste wijze was en of dat hier moest gebeuren. Maar ook dat daar veel mensen rondliepen die helemaal niet in ons land thuishoren. En als je dan zag wat ze te eten kregen en je verge lijkt dat met wat de mensen hier van de Voedselbank krijgen... het leek wel een restaurant. En ik zag dat die groep in Cadzand, met 200 mensen, echt groot genoeg was. In Breskens moes ten er nog drie keer zoveel komen. Daar zei ik dus wat van, ook via Face- book. Gevolg is dat ik zo voor racist werd uitgemaakt." PASPOORT van buitenaf hierheen komen om ons te steunen. En dan weet je nooit zeker of mensen niet met hekken gaan gooien. We hebben ons daar verre van gehouden, maar die mensen plaatsten wel steunbetuigingen op social me dia. En daar kwamen dan weer reac ties van linkse figuren overheen, zo van: 'zie je wel, die De Nooijer heeft banden met extreem-rechts'." „Ach, ik zat er niet zo mee hoor. Het ging me ook niet om mezelf Ik heb mezelf niet naar voren geschoven. Dat verzet en mijn rol erin, dat ontstond spontaan nadat ik er via Facebook mijn mening over had gegeven. Het ging maar om één ding: het grootste deel van de inwoners hier vond de lo catie, vlakbij het dorp en de cam pings, ongeschikt en het aantal men sen dat daar zou komen, te groot. Dat hebben we uitgedragen. En uiteinde lijk bleek bijna de complete gemeen teraad het ermee eens, én verliep het proces rustig. Dat geeft aan dat we het goed gedaan hebben, en blijkbaar ook de juiste toon te pakken hadden. Al die andere dingen zijn bijzaak." „Ik heb het altijd in me gehad om mijn omgeving te willen verbeteren, eruit te halen wat erin zit voor mijn eigen dorp en streek. Rond m'n 20ste zat ik een poosje in het dorpsraadbe- stuur, maar ik merkte toen al dat ik dat onbevredigend vond. Mensen kwamen naar je toe voor de scheve stoeptegel en als de hondenpoepzak jes op waren... Ik weet het: die voor raad zakjes moet ook worden aange vuld, maar dat is toch niks voor mij. Ik zet me graag in, maar dan moet de boel er wel écht beter van worden. Ik denk dat dat kan via de politiek." „Nou, dat zou vooral tegen me kun nen werken. Hier in Breskens mag je het hartgrondig met iets oneens zijn zonder dat het definitief misloopt. Je zegt elkaar flink de waarheid, soms krijg je er nog een pof op je smoel overheen, maar daarna drink je sa men een pint en is het klaar. Maar dat werkt niet overal zo en zeker niet in de politiek. Daarom hoefik ook niet zo nodig zélf in de gemeenteraad. Als we voldoende capabele mensen kun nen vinden, gaan die voor. Het gaat er mij om dat er een nieuw geluid moet klinken, niet dat ik dat moet doen." „Ik heb in die kwestie rond het azc ge merkt hoe hypocriet de politiek kan zijn, hoe ver die van de mensen af staat. Er zijn raadsleden die sinds die kwestie rond het asielzoekerscen trum geen goeiedag meer tegen me zeggen. 'Kom op zeg', denk ik dan, 'zet je eroverheen'. Politici zijn vooral met zichzelf bezig, luisteren niet naar Ik heb in die kwestie rond het azc gemerkt hoe hypocriet de politiek kan zijn, hoe ver die van mensen af staat de bevolking. Ik denk echt dat we ver schil kunnen maken. Al geef ik toe: als ook de PW hier nog meedoet, komen we wel in de problemen. We vissen in dezelfde vijver." „Sterker nog: ze hebben me gevraagd. Maar ik vind het geen goed idee. Ik wil de lokale politiek in om hier iets te betekenen. Dan wil ik niet gebon den zijn aan een landelijke partij. Die stelt misschien allerlei eisen en alles wat zo'n partij landelijk doet, straalt ook op ons af Daar heb ik geen trek in. Anderzijds: je kunt er niet omheen dat ik door dat verzet tegen het azc veel mensen met PW-ideeën heb aangetrokken. En daar zit ik niet mee, want het zit aardig in de buurt van hoe ik denk. Ik ben het niet op alle punten eens met de PW, maar heb er wel op gestemd. Die partij houdt de boel scherp, laat als enige een tegen geluid horen op heel belangrijke on derwerpen. Maar goed, dat is lande lijke politiek, daar gaat een gemeente raad niet over. Vandaar dat ik me ver wil houden van de landelijke partijen. Voor je het weet stoppen ze je weer in een hokje waar je niet in wilt zitten." zaterdag 8 april 2017 GO 'Eruit halen wat erin zit voor mijn eigen streek' Martijn de Koning Hoe was het om in zo'n gezin op te groeien? Geen wonder dat je zelf ook in de horeca terechtkwam. Op maatschappelijk gebied bleef je wel steeds 'onder de mensen'. Je rij tje met vrijwilligerswerk is indruk wekkend. Wat zegje nou? Bij een asielzoekers centrum? En wat was je conclusie toen je bij die noodopvang vertrok? Dat soort woorden kreeg je ook naar je hoofd toen je later het verzet leidde tegen de komst van een asiel zoekerscentrum in Breskens. In de praktijk groeide je ook daadwerke lijk uit tot een spreekbuis van onder meer zeer rechtse figuren. „Nou, daar hebben we ons echt tegen verzet hoor. Er wilden zelfs mensen Kevin de Nooijer werd op 19 april 1989 geboren in Breskens en groeide er ook op. Hij volgde een koksopleiding, ging werken als mastenbouwer en kwam daarna weer in de horeca te recht. Hij werkt als kok bij restaurant Amuse in Bres kens. In het voorjaar van 2016 werd De Nooijer het gezicht van het verzet tegen de komst van een asielzoe kerscentrum in Breskens. Dat kwam er uiteinde lijk niet. Samen met dorps genoot Jan Gerrit sen richtte hij vorig jaar Uw Partij op, waarmee hij in 2018 wil meedoen aan de gemeente raadsverkiezingen in Sluis. De Nooijer woont met zijn vriendin in Breskens. Hoe ging je daarmee om? Je bent maatschappelijk actief, hebt politieke ambities. En dat op je 27ste. Waar komt die drive van daan? Je hebt een eigen partij opgericht, Uw Partij. Daarmee doe je volgend jaar mee aan de gemeenteraadsver kiezingen. Jouw recht-voor-zijn- raapmentaliteit en de bekendheid die je daarmee hebt opgebouwd, zijn dat voordelen als je straks de politiek in gaat? Er zitten nu al drie lokale partijen in de Sluise gemeenteraad. Welk nieuw geluid moet daar nog bij? Heb je er dan niet over nagedacht om namens die partij de lokale poli tiek in te gaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50