Het bombardement op Syrië: oliedom of briljant? tegen voor 4 TRUMP AANVAL OP SYRIË Trump blijkt zoals hij beloofde als opperbevelhebber onvoorspelbaar: vlak nadat het Witte Huis aangaf dat Assad kon aaÈtJlijven, bestookte hij de Syrische luchtmacht met raketten. Amerika Eerst' is even verseten. Dit is wat IS juist wil Krachtig signaal onald Trump is bereid te doen l wat zijn voor- I ganger niet aandurfde: zich mengen in het moeras van de Syrische burgeroorlog. Met 59 ra ketten straft hij Assad voor de gru welijke dood van zeker 70 burgers, omgekomen door chemische wa pens die volgens de VS vrijwel ze ker door Assads luchtmacht zijn gedropt. Het was een beperkte aanval, ge richt op het luchtmachtonderdeel dat het gas zou hebben uitgestort. Niet met de intentie om een door braak in de oorlog te forceren: het doel, zei een woordvoerder van Defensie, was slechts het regime ervan te weerhouden opnieuw chemische wapens te gebruiken. „Je moet uit de aanvallen niet af leiden dat ons beleid of onze hou ding in Syrië verandert", waar schuwde minister van Buiten landse Zaken Rex Tillerson. De actie blijft een verrassing, in tegenspraak met wat Trump tot op heden over Syrië zei. In 20t3, toen Obama overwoog Assad militair te straffen voor een chemische aan val, leverde hij uitgebreid com mentaar op Twitter: „Nogmaals, aan onze ontzettend dwaze leider, val Syrië niet aan - als je dat doet, gebeuren heel veel slechte dingen die strijd levert de VS niets op!" De Verenigde Staten zouden Leid uit de aanvallen niet af dat ons beleid of onze houding in Syrië verandert niet langer als de morele politie agent van de wereld optreden, be loofde Trump in zijn inauguratie rede onder het motto 'Amerika Eerst'. Zelfs deze week nog sugge reerde het Witte Huis dat Assad in het zadel kon blijven omdat in Sy rië alles om de strijd tegen IS draaide. Onberekenbaarheid ziet Trump als waardevolle tactiek. „We moe ten onvoorspelbaar zijn", zei hij in een campagnespeech. Afgaande op zijn eigen uitspra ken waren het de beelden van naar adem happende kinderen die er voor zorgden dat hij zijn isolatio nistische visie en de afwachtende Amerikaanse aanpak in Syrië nu plots terzijde schoof. „Mijn hou ding richting Syrië en Assad is heel erg veranderd. Dit over schreed heel veel grenzen", zei hij. En tegen verslaggevers: „Die aan val op kinderen had een grote im pact op me, grote impact. Dat was verschrikkelijk, verschrikkelijk." De grote vraag: wat is de vol gende stap? Is er een plan, na de zo plotselinge aanval? In het Syrische strijdtoneel maken 59 raketten niet zoveel verschil. Maar Trump riskeert een confrontatie met Iran en Rusland, de belangrijkste bondgenoten van Assad. De Rus sen staakten al de communicatie via een 'de-escalatiehotline', die moet voorkomen dat de twee nu cleaire machten per ongeluk slaags raken in Syrië. „Dit herstelt vooral een beetje de onderhandelingspositie van de VS die Obama verspeelde", con stateert Peter Feaver, professor die als veiligheidsadviseur voor zowel Bill Clinton als George W. Bush werkte. Obama trok in 2013 een 'rode lijn' bij gebruik van chemi sche wapens, maar handelde niet toen Assad die overschreed. Om echt iets gedaan te krijgen in Syrië zal Trump afhankelijk zijn van de steun van bondgenoten, voorspelt Feaver. „Dit wordt een belangrijke diplomatieke test." Thuis dreigt ondertussen de woede van zijn achterban, die op Trump stemde vanwege zijn be lofte de VS niet meer in oneindige oorlogen in het Midden-Oosten te storten. Enkele Trumpisten, zoals radio-presentatrice Laura Ingra- ham, reageerden boos via sociale media. Maar er is weinig wat Ame rikanen zo effectief verenigt als oorlog. Congresleden eisen dat Trump over de volgende stap met hen in gesprek gaat - zij horen toe stemming te geven voor oorlog voering - maar sloten grotendeels de rijen. Zelfs Nancy Pelosi, voor vrouw van de Democraten, stelt dat aanvallen 'het juiste' was. Nooit in de bijna tachtig dagen dat hij nu president is, heeft Donald Trump de indruk gewekt dat hij het nodig vindt iets te doen aan het wrede bewind van de Syrische pre sident Assad. Amerika is gek om zich met Syrië te bemoeien, twit- terde hij te pas en te onpas. Het ging alleen om IS. Assad was bijzaak, zei hij. En dat werd vorige week nog eens herhaald door de Amerikaanse VN-ambassadeur Nikki Haley. Maar nu ineens, na meer dan zes jaar oorlog en r6o gifgasaanvallen, denkt Trump er totaal anders over. En waarom? Niemand die het weet. Omdat het erg is? Omdat er kinde ren gedood zijn? Omdat Trump vindt dat dit het moment is om te laten zien dat Amerika nog steeds het machtigste land ter wereld is? Trump neemt op basis van één inci dent (waarbij de schuldvraag niet eens is beantwoord) een beslissing die vergaande consequenties kan hebben. Niet alleen voor de regio (wat gaat Hezbollah doen, of Iran?), maar ook voor de rest van de wereld (Rusland?). Dat is eng. En als wij nu weten hoe we Trump uit zijn tent kunnen lokken, dan weet IS dat ook. Het kalifaat wil maar wat graag een oorlog met de VS. Dat is nog enger. Dit lijkt een briljante zet van de on ervaren president. 1. Trump toont zich een sterk lei der, eentje die - anders dan zijn door de wereld op handen gedragen voorganger - wél een rode lijn trekt en handelt als voor het oog van de wereld kinderen worden vergast. 2. Een relatief'veilig doel'. Trump strafte het vliegveld vanwaar - vol gens hem - de gifgasaanval werd uitgevoerd. Moskou was vooraf ge waarschuwd voor de aanval op de Syrische luchtmachtbasis, die ook wordt gebruikt door de Russische luchtmacht. Vandaar 'maar' zes do den bij een vernietigende aanval, en vooral geen dode Russen. 3. Voor de Amerikaanse binnen landse politiek is er nu even belang rijker nieuws dan alle omstreden decreten of moeizame benoemin gen van ministers. 4. Een signaal aan andere 'last pakken'. Noord-Korea, Iran en in mindere mate China weten waar ze aan toe zijn. Pyongyang is gewaar schuwd. Nog zo'n test met kernra ketten... 5. China is ingepakt. President Xi zit zo meteen bij gastheer Trump aan de ontbijttafel en kan moeilijk boos doen. Briljant. zaterdag 8 april 2017 GO Is wapen Karlijn van Houwelingen Washington —Minister Rex Tillerson De USS Porter vuurt vanaf de Middellandse Zee raketten op Syrië af. foto photo news Mark van Assen De aanval van de VS op een leger basis in Syrië ver deelt de menin gen. Buitenlandre dacteuren Mark van Assen en Bob van Huët leggen uit waarom de aanval wel/geen goed idee is. Bob van Huët

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4