Madelijne Kool op WhatsApp Neem de PZC mee op reis! 8 Pure abstractie in Middelburgse galeries Shabracq bij Zeelandia Zo'n honderd jaar geleden werd de kunst bevrijd van de plicht de werkelijkheid af te beelden. Tot op de dag van vandaag biedt dat perspectief. Nico Out Recensie Dat perspectief geeft ruimte aan een ma nier van kijken. Als een compositie niets voorstelt, althans geen herkenbare voorstelling in zich draagt, word je als toeschou wer gevraagd je eigen invulling aan het beeld te geven. Voor som migen een zegen, voor anderen een vloek. Maar inmiddels is abstracte kunst niet meer weg te denken. De kern ervan is het verbeelden van wat niet zichtbaar is, maar wel denkbaar of ervaarbaar. De spiri tuele insteek van de drie aartsva ders van de abstracte kunst, Kan- dinsky, Malevich en Mondriaan, is nogal eens vervangen door een formele l'art pour l'art benade ring. Die ook zijn betekenis heeft. Zoals de kunst steeds opnieuw mens, natuur en samenleving be licht, kan zij zo eindeloos het ver haal van vorm, kleur en verhou ding vertellen. Het gaat dan over verrassing, verwondering en schoonheid. In Galerie T en Galerie Gerritse in Middelburg zie je die lijn op verschillende wijzen terug. In Ga lerie T domineert de formele, geo metrische benadering. Soms sub tiel in oneindige nuances wit en grijs. Zo sluit Erik Oldenhof aan bij de fundamentele schilderkunst uit de jaren 70 van de vorige eeuw. Maar de krachtige, kleurrijke doe ken van Piet van Zon zijn direct te herleiden tot De Stijl, waarvan het eeuwfeest voor galeriehoudster Lia Hector aanleiding was kunste naar Eef de Graaf te vragen deze tentoonstelling te maken. Onder de zeventien exposanten zijn ook 'beeldhouwers'. André van Lier bijvoorbeeld, zaagt deels een ellips uit een staalplaat en buigt die de ruimte in. Een kleine ingreep die toch verleidt tot aandachtig kijken. En Henk van Putten bouwt met gelijkvormige volumes intrige rende sculpturen. Voor een aantal geometrisch ge oriënteerde kunstenaars is de wis kundige relatie van getal en maat inspiratiebron. Roland de Jong as sembleert zijn robuuste beelden vaak met de getallenreeks van Fi bonacci als uitgangspunt. Maar er zijn ook collega's die intuïtief wer ken zoals Anneke Klein Kranen burg die met dun metaaldraad ijle ritmische reliëfs maakt. Heel bij zonder zijn de fragiele sculpturen van Robbert de Goede. Hij toont onder andere perspex vitrines waarin hij vanaf een grondvlak draden van rood garen naar het 'plafond' heeft gespannen. Door steeds andere patronen als start te kiezen ontstaan subtiele, verstilde ruimtes. Met 122 werken zijn de ruimtes van Galerie T behoorlijk vol. Er is zelfs een monumentaal werk: een omgekeerde gestileerde piramide hangt met een oranje gloeiende punt boven een cirkel van antraciet. Hier gaat het for mele over in een verhaal over energie en natuurkracht. In Galerie Gerritse is de sfeer verstild. Nanky de Vreeze, ooit zelf galeriehoudster, doet alleen nog tijdelijke projecten en is te gast bij Ellen Gerritse. Zij brengt onder de I titel 'Unseen Landscape' twee kunstenaars die abstractie verbin den met contemplatie. Vincent Hamel schildert en tekent. Eén kleur per werk is genoeg om een scala aan nuances te tonen. In de schilderijen ontstaan ze door het samenspel van drager met het op brengen van de verf. De verf ge draagt zich anders als je schildert Je kunt je zelf erin laten verdwijnen zoals je je één kunt voelen meteen landschap als je je ervoor open stelt op doek, hout of lood en Hamel speelt dat prachtig uit. Ook in zijn tekeningen waarin hij met steeds andere uitgangspunten intense er varingen biedt. Al is zo'n vel niet groter dan een A4-tje en gebruikt Hamel maar één kleur of tint, het vlak is geladen met subtiele vibra ties. Je kunt je zelf erin laten ver dwijnen zoals je je één kunt voe len met een landschap als je je er voor open stelt. En je niet wordt omgeven door drommen mede mensen natuurlijk. De kleine kastjes en objecten van Mare de Roover verbinden na tuur en architectuur. Hij belicht als het ware een vorm of een structuur uit de visuele omgeving door met gevonden voorwerpen iets te maken. Drie krijtjes en een stukje karton zijn dan al genoeg om een plek te bieden waar je tot rust kunt komen. De voordelen: Zelf regelen: pzc.nl/vakantieservice MIDDELBURG Carmen Sha bracq is als 'Nieuwe Maker' aan de slag gegaan bij Theaterpro ductiehuis Zeelandia. Het Nieuwe Makers-traject biedt jonge theatermakers de kans zich gedurende maximaal twee jaar verder te ontwikkelen tot re gisseur. Fonds Podiumkunsten ondersteunt het project financi eel. Het traject moet leiden tot meerdere theaterproducties in Zeeland. Voor haar eerste productie laat Shabracq zich inspireren door Sint Nicolaas. Daarvoor bracht ze een bezoek aan de Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven. Eer der was Ilmer Rozendaal als Nieuwe Maker aan Theaterpro ductiehuis Zeelandia verbon den. Zij regisseerde de reizende voorstelling 'En/Of en de Zee land Nazomerfestival-voorstel lingen 'Een zomerdag' en 'Aards paradijs'. VLISSINGEN Cabaretière Madelijne Kool lanceert maandag haar nieuwe album Kool komt binnen. Ze doet dat via WhatsApp. Daarna volgen ITunes, Spotify en bol.com. Op dinsdag 18 april geeft ze een live pre sentatie in podium De Vorstin in Hil versum. De in Goes opgegroeide kleinkun stenaar kiest bewust voor een lance ring via WhatsApp. Ze zegt: „Hoe zorg ik er nou voor dat ik, nog onbekende en aanstormende songwriter/cabaretière, mijn muziek onder de aandacht krijg? Daar heb ik iets op bedacht. We luisteren meer naar ons mobieltje dan naar de radio. Daar moet ik dus zijn om mensen mijn muziek te laten horen. Vandaar: WhatsApp!" Madelijne Kool stond in 2013 in de finale van het Utrechts Cabaretfestival. Samen met cabaretier Richard Kemper schreef ze haar eerste programma en met John Ewbank haar eerste cd-single. Over haar album zegt ze: „Mijn muziek is te plaatsen in de sfeer 'An nie M.G. Schmidt meets Norah Jones', op het snijvlak van theater, pop en chanson." zaterdag 8 april 2017 PC Zien als vorm van zijn Werk van Vincent Hamel (links) en Mare de Roover in Galerie Ger ritse. FOTO'S NICO OUT Werk van Tonneke Sengers (links) en Piet van Zon in Galerie T. T/m 22 april: 17 visies op geometri sche kunst. Galerie T., Turfkaai 25, Middelburg. Do. t/m za. 11.00- 16.00 uur. T/m 29 juli: 'Unseen Landscape'. Galerie Gerritse, Londensekaai 19, Middelburg. Do. t/m za. 13.00- 17.00 uur. SPECIAAL VOOR ABONNEES 1. U heeft geen stapel kranten in uw brievenbus 2. Lees uw krant inclusief Topics waar ook ter wereLd digitaal op uw smartphone, tablet of PC 3. Stuur uw papieren krant tijdelijk door naar familie, vriend of buur 4. U ontvangt een bevestiging via e-mail

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44