a Analyse Zweden hield rekening met mogelij ke aanslag 3 AANSLAG STOCKHOLM: VIER DODEN, DE DADER IS GEPAKT Stockholm is gisteren doelwit geworden van een aanslag. Met een gestolen vrachtwagen raasde een man door de stad. Vier mensen kwamen om het leven. De dader heeft bekend. De chaos is compleet als een blauwe vrachtwagen over de Drott- ninggatan in Stockholm raast. Mensen moeten opzij springen. Zetten het op een rennen. Een en keling belandt onder de truck. Het rijdende moordwapen komt met een dreun tegen een warenhuis tot stilstand. Vier mensen overleven de aanslag niet. Vijftien mensen raken gewond. „Zweden wordt aangeval len", verzucht premier Stefan Löf- ven korte tijd later. „Alles wijst erop dat het een terreurdaad betreft". Helikopters hangen boven het centrum van de hoofdstad. Politie auto's en ambulances rijden af en aan. Mensen die op straat liggen, krijgen een dekentje over zich heen. Sommige lichamen zijn vol ledig bedekt. De Drottninggatan (Konings straat) is een druk voetgangersge bied. Het is vrijdagmiddag, veel in woners doen hun inkopen. De vrachtwagen die op hen inrijdt, blijkt eigendom te zijn van de Zweedse bierbrouwerij Spendrups. „Terwijl de chauffeur fusten stond uit te laden bij een restaurant sprong iemand in de cabine en ging er met de truck vandoor", zegt woordvoerder Marten Lyth tegen TT News Agency. Angst Nu staat het voertuig gedeukt in de verwrongen pui van Ahlens, Zwe- dens grootste warenhuisketen. Er kringelt rook uit het pand. Mensen gillen. Bellen met een angstige blik met vrienden en familie. De politie roept mensen via luidsprekers op het centrum van de stad te mijden. Parlementariërs mogen het Kamer gebouw niet uit. Agenten ontrui men het centraal station. „De trei nen rijden niet. De metro niet", zegt Bart Jansen uit Rotterdam, die in Stockholm zijn zwager bezoekt. „Overal deelden mensen informa tie, maar die bleek niet erg be trouwbaar. Ik blijf in Stockholm, maar ik denk niet dat ik voorlopig het centrum in kan of wil." Na de aanslag geven de autoritei ten een foto van de verdachte vrij. Een onscherp plaatje van een bewa kingscamera. Er staat een man op met een baardje en snor. Hij gaat gekleed in een groene jas en licht gekleurde trui en heeft de capu chon over zijn hoofd getrokken. En kele uren later bevestigt de Zweedse politie dat een persoon is gearresteerd in het noorden van Stockholm. Volgens de krant Af tonbladet heeft de man bekend. Na de aanslag klinkt kritiek: Zwe den zou laks zijn geweest met de binnenlandse veiligheid. De inlich tingendienst Sapo functioneert naar behoren, maar de anti-terreur wetgeving is nog niet volledig aan gescherpt. De autoriteiten zouden onvoldoende de noodzaak daarvoor hebben gevoeld, want de laatste aanslag in Stockholm was zeven jaar geleden. Een Iraakse immigrant bracht toen in het centrum twee bommen tot ontploffing en kwam daarbij zelf om het leven. Methode De methode die de dader gebruikte, is nieuw voor het land maar inmid dels beproefd onder terroristen: ve - hicle ramming. Een voertuig is ge makkelijk te ontvreemde en te be sturen en kan bij hoge snelheid veel slachtoffers maken. Ook bij de aan slag in Nice (juli 2016, 86 doden), Ohio State University (november 2016.11 doden) Berlijn (december 2016.12 doden) en Londen (maart 2017,5 doden) reden terroristen met een voertuig in op het publiek. Het lijkt erop dat de aanslag waar de Sapo voor waar schuwde gisteren alsnog heeft plaatsgevonden, alhoewel nog niet alle details van het incident in Stock holm bekend zijn. Maar de Zweden wisten al dat het in de beeldvorming zo vredige land wel degelijk een doel wit kan zijn. Want ook Zweden heeft, net zoals veel andere West-Europese landen, een jihadistenprobleem. Zeker 300 Zweden zijn de afgelopen jaren afgereisd naar Syrië en Irak, 140 van hen zouden alweer terug zijn. Dat zijn relatief hoge aantallen voor een land met slechts 10 miljoen inwoners. Nederland, met 17 miljoen inwoners, kent minder uitreizigers en terug- keerders. Zweden is onder meer een doelwit voor de terroristen van IS, omdat het land ook militair actiefis in Irak. In november maakte de regering be kend het aantal soldaten daar te ver dubbelen van 70 naar 150 in de strijd tegen de moslimextremisten. De 'bekendste' Zweedse jihadist is Osama Krayem (24). Hij vertrok in 2014 naar Syrië en sloot zich aan bij IS. De Zweedse Syriër keerde terug naar Europa en maakte deel uit van de ter reurcel die de aanslagen in Parijs en Brussel pleegde. Hij was op de dag van de aanslag in Brussel samen met een van de zelfmoordenaars in de metro, maar vertrok voordat de bom ont plofte. Krayem werd een week later in Brussel aangehouden. van de eerdere aanslag in Parijs naar vliegveld Schiphol was gereisd. Daar zou hij samen met een ander lid van de terreurgroep gezocht hebben naar een plek om wapens op te slaan. Ter wijl Parijs veranderde in een bloed bad, pakten zij de bus terug naar Brussel. Krayem zit momenteel vast in België. zaterdag 8 april 2017 Rijdend moordwapen raast door Zweedse hoofdstad Man kaapt vrachtwagen Gerben van 't Hof Stockholm Warenhuis Ahlens City STOCKHOLM Vrachtwagen rijdt met hoge snelheid winkelstraat in, raakt voetgangers en ramt gevel warenhuis. Stadhuis Slott (koninklijk Riksdag paleis) (parlement) t 250 m 0804171JGI BRON: TT/NTB /aftonbladet I1 FIN ZWEDEN Stockholm POL De Zweedse veiligheids dienst Sapo waar schuwde vorig jaar al voor een mogelijke aan slag op burgers in Stock holm. De dienst be schikte toen over infor matie dat er zich zeven of acht extremisten van IS in het land bevonden, die plannen voor een aanslag maakten. Cyril Rosman Stockholm De afgelopen jaren zouden zeker 300 Zwe den naar Syrië en Irak zijn afgereisd. Van hen zouden er 140 weer terug zijn gekomen. Na zijn arrestatie verklaarde hij aan de Belgische politie dat hij op de dag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3