c* al 1 fe - Gebrek aan deskundige dorpelingen in krimpgebieden Een deskundige vrijwilliger is een witte raaf op het dorp. Zo iemand is lastig te vinden. Dat zet in kleine dorpen het verenigingsleven onder druk. Kees Zwamborn: 'Ik kan niet normaal naar een voetbalwedstrijd kijken' o> Meester Paul pakt z'n gitaar en de hele klas zingt 'Happy birthday to you'. Niet voor één jarige job, ook niet voor twee, maar voor drie tegelijk. De enige jongens in groep acht van de Westkapelse basisschool de Licht straal; Milan Feleus, Giel Verhulst en Levien Minderhoud verjaren op dezelfde dag. Twaalf wordt het trio. En de drie zijn van jongs af aan ook echte vrienden. Samen bui tenspelen, logeren en heel veel voetballen. De drie voetbalden jarenlang samen in een team bij de Noormannen. Giel (middenvel der) en Levien (keeper). Rechtsback Milan is daar inmiddels weg, hij zit bij Jeugd Voet bal Opleiding Zeeland (JVOZ). Maar de drie hebben onlangs nog wel even de Walcherse schoolvoetbalprijs bij elkaar gespeeld. Sa men met voetballers van de andere Westka pelse school de Lichtboei. De jongens zijn gezworen kameraden. Levien: „We hebben eigenlijk nooit ruzie." Milan grijnzend: „Nee, maar we discussiëren wel." De andere twee grinniken. „Milan is het ondeugendst, maar ook het meest volwassen. Hij gebruikt het woord disussiëren toch?" geint Levien. „De oudste, maar wel de kleinste" grapt Giel over zijn 'volwassen' vriend die een paar uur eerder dan hij werd geboren. De drie besef fen dat dit het laatste jaar is dat ze samen in de klas zitten. Milan gaat naar het Schelde- mond in Vlissingen, omdat JVOZ daarmee samenwerkt. De andere twee gaan naar de CSW in Middelburg. Giel: „We gaan nu al lemaal naar een andere klas. Best wel span nend. Maar we blijven elkaar natuurlijk, wel zien hier." De jongens vieren 21 april hun verjaardags feest gezamenlijk. Wat ze gaan doen? 'Da's een verrassing' zegt het trio in koor. Het wordt steeds moeilijker in krimpgebieden zoals West- Zeeuws-Vlaanderen vrijwilligers met kennis en ervaring te vinden. Dat zet het verenigingsleven en sport- en cultuuraccommodaties onder druk. De samenleving in krimpgebieden dreigt zijn sociaal- culturele ruggengraat te verliezen, stelt het Kennisplatform Demogra fische Transitie (TDK). Het plat form deelt en ontwikkelt kennis over bevolkingsdaling. Partners zijn onder meer provincies met krimpgebieden. Naast Zeeland zijn dat Groningen, Friesland, Gelder land en Limburg. Ook provinciale kennisinstituten zoals ZB Planbu reau zijn erbij betrokken. Het TDK heeft deze week de Kennisagenda 2017 gepubliceerd. Daarin worden vragen over de effecten van krimp geformuleerd. De problemen zijn in elk krimp- gebied anders en in die zin zijn ze lastig vergelijkbaar. Zeeland heeft een lage werkloosheid, Groningen een relatief hoge. Wat specifiek in Zeeland wringt, is de druk op voor zieningen en leefbaarheid. Sport en cultuurvoorzieningen verdwij nen uit dorpen omdat de gemeen ten ze in een bezuinigingsronde sa menbalt in een centrumplaats. Ook wordt steeds meer financiële ver antwoordelijkheid overgedragen aan verenigingen. Dat vergt meer kennis en kunde van vrijwilligers. Maar, zegt het platform, in krimpgebieden vergrijzen de hoger opgeleide vrijwilligers. De genera tie goed opgeleide professionals die kwam met de aanleg van de Delta werken, raakt op leeftijd en zwaait af. Er is behoefte aan een nieuwe generatie vrijwilligers die ervoor zorgt dat verenigingen voldoende bestuurskracht behouden. Het punt is dat Zeeland niet al leen vergrijst, maar ook ontgroent, Er zijn te weinig jonge vrijwilligers die het stokje van de ouderen kunnen overnemen waardoor er te weinig jonge vrij willigers zijn die het stokje in be sturen kunnen overnemen. Dat dreigt kleinere gemeenschappen minder leefbaar te maken. Ze wor den zo ook minder aantrekkelijk om je er te vestigen. „We zien voor zichtig tekenen dat de leefbaarheid in afgelegen dorpen afneemt", sig naleert het platform. Kleine afgelegen dorpen in krimpgebieden staan in sociaal- economische opzicht op achter stand ten opzichte van de rest van het platteland. Dat soort dorpen telt relatief weinig werkenden. Gemid deld heeft de bevolking een relatief laag inkomen en een lage opleiding. Daardoor heerst er ook meer ar moede in zulke dorpen. Dat wil niet zeggen dat er alge hele malaise heerst in zulke dorpen. Onlangs constateerde het Sociaal Cultuur Planbureau dat de meer derheid van dorpsbewoners best tevreden is, ondanks een krim pende dorpsbevolking en voorzie ningenniveau. It zaterdag 8 april 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 20 [liuiiriilffr' I Het zijn gezworen vrienden en ook nog op dezelfde dag geboren. Milan, Giel, en Levien, de enige jongens in groep acht van CBS de Lichtstraal vieren samen feest. Annemarie Zevenbergen Westkapelle Slimme vrijwilligers schaars Frank Balkenende Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37