31 de titelstrijd wekelijks oneindig veel scenario's partjes, alsof je rustig een manda- illustratie mark rijntje eet. Als Feyenoord morgen reijntjens namelijk van PEC Zwolle verliest, en Ajax wint vanavond in Nijme gen, dan ziet de realiteit er auto matisch anders heel uit, met beide rivalen op gelijke hoogte. De stelling: 'Feyenoord moet gewoon nog vier van de vijf wed strijden winnen', is ook daarom te eenvoudig. Voetbal is geen wis kunde. Het is sport, psychologie, mensenwerk, emotie, volksver maak, keiharde business, intelli gentie én puur toeval. Allemaal tegelijk. De data-analisten van '11 tegen u' berekenden kort na de Klassie ker dat de kans op een Rotter dams kampioenschap nog altijd 85 procent is, tegenover 10 pro cent voor Ajax, op basis van de be schikbare statistieken én het aan komende programma. Resterend programma FEYENOORD AJAX PSV Toch kan kansberekening de sup porter hooguit helpen om de stress een beetje te kanaliseren. En tegelijk: voor een Feyenoorder is het misschien juist verstandiger om gewoon te doen zoals Gio vanni van Bronckhorst. Die beant woordt elk statistiekje, elke histo risch bepaalde aanname en elke bespiegeling met de ontnuchte rende, gortdroge opmerking: „Ach, dat zegt me allemaal niet zo veel." Schouderophalen, kortom. De bal is rond. Winterbanden Zeker, het is wel vaker spannend geweest in de eredivisie, maar dit is nu eenmaal geen titelrace zoals alle andere. In de jaren waarin PSV bovenaan staat, doemt doorgaans vanzelf de vraag op wanneer de Platte Kar moet worden besteld (met of zonder winterbanden). Staat Ajax bovenaan, dan leeft er in Amsterdam amper twijfel over het kampioenschap, zoals afgelo pen seizoen nog maar eens bleek, letterlijk tot op de laatste speeldag. Bij Feyenoord dringt onherroe pelijk het verleden zich op. Niet al leen het 'Legioen' is van oudsher geneigd fatalistisch te denken, de hele club is in een nieuw soort si tuatie beland, van de directie tot de afdeling persvoorlichting. Al leen de spelers en de trainer zijn tamelijk stoïcijns, zo is tot nu toe gebleken: op elke teleurstelling kwam steeds een overtuigende respons. Toch leeft de Feyenoord- aanhang ook komende zondag weer massaal tussen hoop en vrees. Uw verslaggever was woensdagavond amper het Maas gebouw uitgestapt na de 8-0 tegen Go Ahead Eagles, of hij werd aan geklampt door een paar smach tende Feyenoord-fans. Het ging toch wel goed komen hè? Ja toch? „Alleen nog van PEC Zwolle winnen, dan móet het lukken", al dus het lichtelijk aangeschoten clubje, vrolijk in koor. „Die wed strijd wordt cruciaal!" Een dag later op het AD Sport- filmfestival, bij de première van de film 'De Coolsingel liep vol': zelfde verhaal. Overal stonden Feyenoor- ders elkaar weer moed in te spre ken, wakend voor overmoed, want de statistieken liegen niet: de laat ste vier jaar won Feyenoord niet één keer op het Zwolse kunstgras. En wéér werd de hele boel nog eens nagerekend, samen met de aanwezige kampioenen uit 1999, van Paul Bosvelt tot Leo Beenhak ker en van Henk Vos tot Jorien van den Herik. Veel gehoorde theorie: „Drie punten en een veel beter doelsaldo, dat is eigenlijk een voorsprong van vier punten." Maar ook weer niet, aldus een oplettende toehoorder, want ga maar na: twee gelijke spelen kan Feyenoord zich niet veroorloven. Drie punten en een veel beter doelsaldo, dat is een voorsprong van vier punten. Maar toch ook weer niet moet nog naar PSV." Feyenoorder B: „En PSV speelt voor zijn laatste kans, dus dat is een voordeel voor Feyenoord." Feyenoorder C: „Gelukkig winnen ze van Vitesse sowieso, want die moeten daarna de bekerfinale spe len, en Henkie Fraser is daar de trainer." Feyenoorder B: „Ik moet het nog maar zien met dat doelsaldo. Ajax wint thuis met minimaal 10-0 van Go Ahead." En zo ging het nog even door, zoals dat elke dag gaat, al weken lang. Koffiedik kijken is een seri euze aangelegenheid geworden, tenzij Ajax vanavond van NEC ver liest natuurlijk. Dan is het heel simpel allemaal, want drie plus vier is zeven. zaterdag 8 april 2017 PC kijken (2 Feyenoorder A: „Ja maar Ajax - Bespiegeling Feyenoorders Feyenoorder A: „Juist niet!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31