Voor Ajax ligt gevaar nu overal om de hoek te scouten op Champions Leagueniveau 27 van PEC Zwolle, maar adel verplicht eredivisie en bezig aan een behoor lijk anoniem seizoen. Trainer Giovanni van Bronck- horst - die Tonny Vilhena terug krijgt van een schorsing en waar schijnlijk ook over spits Nicolai Jor- gensen kan beschikken - traint met zijn formatie niet speciaal op kunstgras in de aanloop naar dit soort duels. Te veel verschillende soorten nepgras om echt te kunnen wennen, te vaak spierpijn op een dag na zo'n oefensessie. „Maar we hebben naast ons trainingsveld op Varkenoord wel een brede strook kunstgras waar we vaak de war- ming-up doen en de positiespelle tjes spelen. Dat kun je ook wennen noemen", zegt Van Bronckhorst. Kurkdroog Wat volgens Van Bronckhorst een cruciale factor is? Sproeit de thuis club wel of niet het gras voor een wedstrijd. Is het kurkdroog, dan gaat de bal nog minder snel. Dat was tegen ADO Den Haag het ge val, waar Feyenoord zo'n traag tempo ontwikkelde dat de Haagse formatie zeker in de eerst helft niets te vrezen had. „Maar PEC Zwolle zal het veld wel sproeien", zegt Van Bronckhorst, die blijkbaar rekent op de eerlijkheid van Ron Jans. Een trainer bovendien die het met zijn elftal ook vooral van het voetbal lende vermogen moet hebben. „We hebben er trouwens alleen tegen Sparta op verloren", zegt Dirk Kuyt. In Rotterdam-West beleefde de ploeg een horrorstart met een snelle treffer van Pogba, vergelijkbaar met het bezoek aan de Arena en de treffer van Schone zondag. In beide wed strijden kreeg Feyenoord nauwe lijks nog een voet aan de grond. Op het Kasteel omdat Sparta zich terugtrok en Feyenoord op het kunstgras te traag speelde om het defensieve blok te omzeilen. In de Arena omdat de ploeg voet ballend te kort kwam. „Voetballen is gewoon een an der spelletje als het op kunstgras wordt gespeeld", zegt Van Bronckhorst. „Maar we willen kampioen worden en dus moe ten we er niet over zeuren." Bart Nieuwkoop haalt zijn schouders op. „Ik ben opgegroeid met voetballen op kunstgras. Als we zo spelen zoals woensdag te gen Go Ahead Eagles, dan spelen we alle tegenstanders kapot. Zelfs op kunstgras." Lasse Schone kan dat goed. Met een vrij triomfantelijk gezicht en quasi achteloos de druk bij de concurren tie neerleggen. Nu ging het zo: de Ajacied friemelt even aan het touw tje in zijn haar en zegt dan. „Ik heb het volste vertrouwen in PEC." Dat is morgen de tegenstander van kop loper Feyenoord. Leuk natuurlijk. En wij als media schrijven maar al te graag mee. Maar de druk ligt dit weekend in eerste instantie toch echt bij Ajax. De Amsterdammers spelen van avond dus al in het Goffertstadion, waarna de spelers morgen op de bank de verrichtingen van Feyen oord kunnen volgen. Trainer Peter Bosz vindt het wel fijn om eindelijk eens een keer te spelen voordat de concurrent het veld op gaat. Het verhaal is kraakhelder: om écht nog kans te maken op de landstitel moet Ajax de resterende vijf competitiewedstrijden win nen. Maar overal loert wel gevaar. Vooral ook omdat er tussendoor het tweeluik met Schalke 04 gepland staat. Met de halve finale van de Eu ropa League op het spel is ook in die wedstrijden het belang evident. Bosz - die Dolberg mist, maar wel over Klaassen kan beschikken -m stipt het nog maar eens aan: twee dagen rust tussen woensdag (4-1 winst op AZ) en vanavond is eigen lijk te kort. Maar het is tegelijkertijd het ritme, met ook Europees voet bal dus, waarin Ajax juist zo graag wil spelen. Bovendien heeft Bosz de luxe dat hij beschikt over een brede selectie. Maar in de praktijk houdt hij vaak vast aan de pakweg twaalf of dertien namen die hij het meest vertrouwt. Volgens Nick Viergever niet zo gek ook. „Het is voor een elftal ook niet lekker als er ondanks de vele wedstrijden geschoven wordt in het basisteam", zegt hij. „Het is vooral fijn als de tussenstand het toelaat om een halfuur voor tijd te kunnen wisselen met het oog op de volgende wedstrijd. Ikzelf ben klaar voor die laatste drukke maand. Wat mij betreft speel ik alles." De theorie is wel aardig, maar de praktijk weerbarstiger. Want zo vaak komt het niet voor dat Ajax uit luxe kan wisselen. Sterker, de laat ste twee uitwedstrijden die Ajax in de eredivisie speelde, zijn op voor hand min of meer te vergelijken met NEC-uit. Maar juist op bezoek bij FC Groningen (1-1) en Excelsior (ook 1-1) faalde Ajax. Het gekke van dit Ajax is: tegen FC Kopenhagen en tegen Feyenoord laat de ploeg zien hoe goed, agres sief, energiek het wel niet kan spe len. Maar die piek geeft geen enkele garantie tijdens wedstrijden van een ander kaliber, zoals NEC-uit. NEC is bovendien een ploeg die de weg kwijt is sinds de champagne en oliebollen, dus wat goed te maken heeft en degradatie moet zien te ontlopen. ronden) Champions League halen lukte lang niet altijd. Maar er was altijd ge noeg uitdaging om als ambitieuze voet baller te zeggen: ik kies voor PSV. Hoe wordt dat bij een derde plaats nu, gecombineerd met het plaatje voor 2018? Hoe gaat PSV een volgende Guar dado en Moreno vinden en interesseren voor een mentorrol in een ververst en verjongd team? De lat even wat lager leggen wil nie mand. En het is eigenlijk ook geen optie, zo heeft het verleden geleerd. Zie de pe riode onder directeur Jan Reker. De cate- PSV kijkt of het allianties aan kan gaan met grote Europese clubs gorie StefNijland halen zoals toen (rond 2008) gebeurde, dat bracht (en brengt) PSV niet terug aan kop. PSV probeert wel strategisch vooruit te denken. De club kijkt of het creatieve allianties aan kan gaan met grote bui tenlandse clubs. Dat je mee-investeert in talenten die pak 'm beet Bayern München of Chelsea anders in zijn een tje koopt. Samen investeren met de Bayerns van deze wereld kan interes sant zijn. Het zal nooit gaan over trans fers van twintig miljoen euro of nog meer. Aan die risico's gaat PSV zich niet wagen. Maar in de categorie vier tot tien miljoen wil het best meedoen. Na zo'n fatale gelijkmaker in de 91ste minuut tegen Twente klinkt hier en daar ook weer kritiek op trainer Phillip Cocu. De fans van PSV mogen hart stikke teleurgesteld zijn over een sei zoen onder zijn leiding zonder prijzen. Maar juist ook Cocu speelt een sleutel rol in de toekomstige positionering van PSV op de markt. Zijn aantrekkings kracht op spelers, zeker ook buiten Ne derland, zal nog hard nodig zijn in dat proces. 710114 003652 BON POLEPOSITION zaterdag 8 april 2017 PC valkuil zijn De laatste jaren lukt het Fey enoord niet om in Zwolle te win nen. De laatste vier confronta ties in eredivisie gingen alle ver loren, respectievelijk met 3-2, 2-1,3-0 en 3-1. De laatste zege van Feyenoord dateert van het seizoen 2003-2004 (0-3). In de bomvolle aprilmaand is Ajax aanbeland bij etappe drie van de zeven. Oftewel: vanavond NEC-Ajax. Juist in die drukke periode loert overal gevaar. Ook omdat de wedstrijd op voorhand niet past in de mal van Ajax' ideale wedstrijd. Daniël Dwarswaard Amsterdam Schone is teleurgesteld na het gelijkspel bij Excelsior, foto pro shots O.a. verkrijgbaar bij: AK0, Albert Heijn, Blz., Bruna, Cigo, Jumbo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Vivént.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 27