THiaïiïïïïïï li 6,5 ■■■■II 6,5 fififi£££££££»,s f,f,fif,f,f,f.££9 Het zijn verwarrende tijden voor de grootmachten van het Nederlandse bedrijfsleven. Unilever, AkzoNobel en PostNL vielen recent bijna ten prooi aan buitenlandse kopers. Laten wij ons de kaas van het brood eten? Deze krant onderzoekt hoe belangrijk de 'biggies' voor onze economie zijn. De Kaascup is voor het bedrijf dat we écht niet kunnen missen. Dat de beste moge winnen! pi \mmmmm 9 F>£££ 3,5 E 21 DEEL2 Wie trekt aan de touwtjes? DEEL3 Wat heeft onze samenleving er aan? DEEL4 Kunnen ze weg? DEEL5 En de winnaar is. Wie is van alle grote bedrijven de be langrijkste werk gever van Neder land? Het is een vraag die op het eerste oog makke lijk te beantwoorden is. Duik in het jaarverslag, zoek op pagina 47 rechts onderaan naar het aantal Nederlandse werknemers, en klaar. Het antwoord geven we meteen maar weg: Ahold-Del- haize. Maar liefst 100.000 mensen - onder wie veel scholieren - ver dienen binnen onze landsgrenzen hun brood (of zakcentje) bij de ei genaar van Nederlands grootste super. Bij elkaar zijn ze goed voor 32.000 voltij dsbanen. Na Ahold volgt PostNL, met ruim 21.000 fte. Maar zijn Ahold-Delhaize en PostNL daarmee wat werkgele genheid betreft ook meteen de be langrijkste Nederlandse bedrij ven? Dat valt te betwisten, om meerdere redenen. Neem het postbedrijf. Dat is, zoals hoog leraar Jaap Koelewijn het noemt, typisch zo'n bedrijf met 'veel pop petjes'. Buiten de bedrijfspoorten is de impact beperkt. PostNL geeft het zelf al toe: „We zijn een logis tiek bedrijf en hebben relatief wei nig leveranciers." Met andere woorden: het bedrijf voert zijn taak uit en daarmee hebben we het ook wel zo'n beetje gehad. An dere bedrijven profiteren daar niet noemenswaardig van. Bij Ahold-Delhaize is het een ander verhaal. Het bedrijf mag tal loze leveranciers tot de hare reke nen. Veel van die leveranciers zou den zonder het geld van Albert Heijn meteen failliet gaan. Maar tegelijk krijgt de grootste groot grutter van ons land op deze ma nier iets te veel eer. Want ga maar na: stel dat Albert Heijn er niet ge weest was, dan was er wel een an dere supermarkt waar mensen hun spullen kochten, en dan had die winkelier orders geplaatst bij de leveranciers. Ahold-Delhaize heeft dan wel een grote keten aan leveranciers, maar het voert te ver om te zeggen dat de bedrijven be staan dankzij de grootgrutter. Vergelijk die situatie eens met - bijvoorbeeld - ASML. De Veldho- vense chipmachinebouwer liet zich door deze krant uitgebreid in de boeken kijken. Daaruit blijkt onder meer dat het bedrijf, dat in Nederland ongeveer 9.000 men sen in dienst heeft, vorig jaar 1,6 miljard besteedde in ons land, ver deeld over 1.560 leveranciers. Stel je nou eens voor dat ASML zijn boeltje zou pakken en in Zuid-Korea opnieuw begon. An ders dan Ahold-Delhaize en PostNL doen de Brabanders iets wat wereldwijd uniek is. Er komt geen tweede ASML als het eerste verdwijnt. Voor veel van de leve ranciers zou zo'n vertrek een ramp zijn, omdat een deel van de vraag verdwijnt. Met andere woorden: ASML is onvervangbaar, en schraagt met zijn aanwezigheid de werkgelegenheid van veel meer mensen dan alleen de werkne mers op de eigen loonlijst. Als ASML en Philips verdwijnen, is dat echt een aderlating. Andere liften mee Daarom scoren bedrijven ook voor dat aspect punten in onze Kaas cup, de prijs voor het bedrijf dat we met zijn allen het meest dank baar mogen zijn voor hun aanwe zigheid. Omdat het exacte aantal banen dat extern gecreëerd wordt moeilijk in te schatten is, maakten experts Jaap Koelewijn, innovatie hoogleraar Henk Volberda en eco nomiechef Sandra Phlippen een rangschikking. ASML en Philips kwamen op dit terrein als winnaars uit de bus, ge volgd door Shell en DSM. Koele wijn over de eerste twee bedrij ven: „Daar drijft een hele regio op. 1. Philips 10 2. ASML 3. Ahold-Delhaize 4. Shell 5. KPN ^M^mÏËËËS 8,5 6. DSM ^l^lËËËËË£ 7,5 7. ING FFPPPPf 6,5 8. AkzoNobel ^i^i^iËËËa 6,5 9 PostNL F F F F F F 10. ABN Amro F f F F F F£ 11. Unilever E. 12. Heineken 1 4,5 13. Boskalis Andere bedrijven liften daarop mee. Als zij verdwijnen, is dat echt een aderlating." Volgens Volberda trekt ASML ontzettend veel ken niswerkers en is er geen bedrijf dat relatief zoveel geld in onder zoek en ontwikkeling steekt. Philips staat aan de wieg van de hightech campus Om tot een score te komen die re kening houdt met zowel de di recte als indirecte werkgelegen heid die een bedrijf biedt, zijn de dertien deelnemende bedrijven in de Kaascup op beide onderdelen gerankt. Vervolgens zijn beide scores gemiddeld. Het toekennen van kazen om het belang van be drijven te wegen, is uiteraard niet volmaakt wetenschappelijk en ze ker betwistbaar, maar toch geeft het een aardig beeld. Philips komt als winnaar uit de bus. Onterecht is het niet, stelt Volberda. „Alhoewel de werkgele genheid bij Philips in Nederland is afgenomen, is het bedrijf een hotspot voor nieuwe bedrijvig heid. NXP en ASML zijn voortge komen uit Philips en VDL neemt veel productietaken van Philips over." Bovendien staat Philips aan de wieg van de hightechcampus, volgens de hoogleraar 'de aandrij ver van de regio Eindhoven als hightechregio'. Opvallend is de lage positie van Unilever. Commentatoren laten geen kans onbenut om het bedrijf neer te zetten als zo ongeveer het belangrijkste bedrijf dat we heb ben, oer-Hollands bovendien. Een blik op de feiten leert dat een beetje nuchterheid geen kwaad kan. Zo werken er bij ABN Amro bijna zes keer zoveel mensen als bij Unilever. De reden dat het voe dingsbedrijf niet helemaal onder aan staat, is dat een deel van de Nederlandse banen een hoog waardig onderzoekskarakter heeft. DHLPARCEL Prijzen op sites deugen niet Griekse crisis is afgewend Engelse bank waarschuwt zaterdag 8 april 2017 Het echt unieke werk zit in... Brabant Philips en ASML zijn niet de al lergrootste werkgevers, maar zorgen ook buiten hun bedrijfs- poorten voor banen. Werk dat er anders niet was geweest. Dat maakt hen onvervangbaar. Annemieke van Dongen Sander van Mersbergen —Jaap Koelewijn, expert Directe werkgelegenheid Indirecte werkgelegenheid Technische broedplaats. Scoort vooral door zijn effect op andere bedrijven. Meeste eigen werknemers: 100.000. Steekt veel geld in innovatie. Essentieel voor digitale infrastructuur. Krijgt van de kenners veel credits voor zijn innovatieve karakter. Investeert in fintechs en startups. Researchcentra in Sassenheim en Deventer. Biedt veel mensen werk (ruim 21.000 fte). Nog steeds een grote werkgever (18.000 werknemers). Relatief weinig Nederlandse werknemers. Produceert zijn afzet lokaal. De kleinste met 3.400 werknemers. —Henk Volberda, innovatiehoogleraar LONDEN De Bank of Eng land wil van alle financiële instellingen die zaken doen met de EU weten hoe zij zich voorbereiden op de brexit. Londen geldt als het kloppend hart van de Euro pese financiële sector. Veel firma's gebruiken de Britse hoofdstad als thuisbasis van waaruit zij klanten in de gehele EU bedienen. Het is de vraag of dat nog steeds mag na de brexit. De 'pas poortrechten' die Britse banken nu nog toegang verschaffen tot de interne markt, zullen een sleutelrol gaan spelen in de brexiton- derhandelingen. miljoen euro steekt pak ketbezorger DHL Parcel in milieuvriendelijkere be zorging. Van dat bedrag worden 400 kleinere be stelauto's aangeschaft. BRUSSEL De prijzen op de websites van reisbureaus zijn notoir onbetrouwbaar. Vooral de kosten voor vluchten en hotels pakken vaak (veel) hoger uit. Ook websites die de prijzen ver gelijken, slaan de plank mis. Dat blijkt uit onder zoek van de Europese Commissie en nationale consumentenautoriteiten naar 352 websites. Slechts 117 voldeden aan de regels. VALLETTA Een nieuwe Griekse crisis lijkt bezwo ren. Griekenland, de Euro pese Unie en het Internati onaal Monetair Fonds heb ben na anderhalf jaar een politiek akkoord bereikt over voortzetting van het Griekse steunprogramma. Op hun beurt gaan de Grieken door met bezuini gen, met het hervormen van de arbeidsmarkt en de verhoging van de belasting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21