O ^«90 V WOON 08 Yl\oel 13 De overheid heeft een afdeling die zich bekommert om de erfenis van mensen die alleen stierven. Er wordt over de hele wereld gezocht naar erfgenamen. 56-67* wntïVh9 In de kelder van het ministerie van Financiën in Den Haag staat een urn. Daarin zit de as van een vrouw die alleen was toen zij stierf. „We bewaren hem twintig jaar, misschien meldt zich toch nog een nabestaande die hem wil hebben", vertelt Petra Junier, hoofd van de sectie onbeheerde nalatenschappen bij het Rijksvast goedbedrijf. Op de planken in de opslagkel der staan veel meer spullen: dozen vol postzegelverzamelingen, an tieke camera's, horloges en fotoal bums. Bezittingen van honderden Nederlanders die alleen stierven en niemand achterlieten om de spullen aan na te laten. Bewaren „We bewaren niet alles", zegt Ju- nier. „Als een woning wordt ont ruimd, kiezen we alleen de per soonlijke spulletjes. Foto's, siera den, dat soort dingen. Niet de hele huisraad. Als iemand honderd foto boeken heeft, selecteren we." Twintig jaar lang worden de be zittingen in de kelder van het mi nisterie opgeslagen. Als zich in die tijd niet alsnog een erfgenaam meldt, worden de spullen vernie tigd. „Zelden wordt er iets opge haald. Dat heeft wel iets treurigs." Junier heeft tien collega's die dag in dag uit speuren naar erfge namen van onbeheerde nalaten schappen. Vorig jaar werden er 8r6 van die nalatenschappen aange meld bij het Rijksvastgoedbedrijf, bijna honderd meer dan een jaar ervoor. „Gemeenten en woning corporaties weten ons steeds beter te vinden. Zij zijn het vaak die de verantwoordelijkheid op zich ne men voor overledenen zonder fa milie en testament." Als de nalatenschap meer dan 8.000 euro waard is, zet Junier al tijd een zoektocht op touw naar erfgenamen. Die begint bij de ge meentelijke basisadministratie, waarin te zien is wie de eventuele partner, kinderen en ouders zijn. Als die er niet zijn, wordt het Centraal Bureau voor Genealogie ingeschakeld. „Zij werken ook voor het tv-programma Spoorloos", vertelt Junier. „Op basis van stam boomonderzoek brengen ze in kaart wie de bloedverwanten zijn. Dan kan onze speurtocht begin nen: die eindigt regelmatig in het buitenland. In Indonesië, Afrika, Polen. We hebben zelfs een keer erfgenamen gevonden op het tro pische eiland Saint Lucia." In de eerste drie maanden van dit jaar is 1,4 miljoen euro terecht gekomen bij erfgenamen. Als nie mand wordt gevonden, of er is niemand die de erfenis wil accep teren, eindigt het geld in de con signatiekas van het ministerie van Financiën. Daar wordt het nog twintig jaar bewaard waarna het vervalt aan de Staat. Junier vindt dat ze de mooiste baan heeft die er is. „Ik vind het niet erg om door persoonlijke be zittingen te moeten struinen. Ik doe het voor de maatschappij. Dit geld mag niet tussen wal en schip belanden. Het hoort op de plaats waar de wetgever het heeft be doeld, dat is bij de erfgenamen." 039^ \|0°^ klanten vertellen 3+2 ZITS/ zaterdag 8 april 2017 GO 'De erfenis móét naar iemand' Peter Winterman Den Haag Petra nisterie worden Junier met een schilderij in de opslagruimte onder het mi- van Financiën. Fotoalbums, postzegels en andere spullen twintig jaar door de overheid bewaard, fotoguusschoonewille Of12X tei@ir? 0% rente Contante waarde Totale krediet bedrag Jaarlijks kosten- percentage Debet rentevoet (vast) Termijnbedrag per maand Duur krediet overeenkomst Totaal te betalen bedrag van het krediet €390 €390 0% 0% 32,50 12 maanden €390 €680 €680 0% 0% 56,67 12 maanden €680 Een niet doorlopend kredietaanbod van Santander Consumer Finance Benelux B.V. Toetsing en registratie BKR. Vraag naar de voorwaarden en standaard informatieblad in de winkel. Woonsquare treedt op als verbonden bemiddelaar. Santander en Woonsquare geven geen advies.U dient zelf te bepalen of het door u gewenste financieel product aansluit bij uw wensen, behoeften en persoonlijke situatie. Kortere looptijden boetevrij inlossen altijd mogelijk Ook los leverbaar en in verschillende maten en kleuren! Da's thuiskomen! bergen op zoom Wassenaarstraat 45 - centrum stad eindhoven w. van Konijnenburglaan 1d - Woonboulevard De Kade heerlen in de Cramer 76 woonboulevard Heerlen middelburg Mortiereboulevard 12 - woonboulevard De Mortiere nieuwegein De Liesbosch 70 oosterhout Beneluxweg 3 - naast McDonalds OSS Frankenweg 31 - Woonboul. Oss-Oost Tïïïï IIJilllliM'll.'kWilf'lillJIIHIL'lkLIGfklJl.'llsiAU» openingstijden: Maandag t/m vrijdag 09.30-21.00 uur zaterdag 09.30-17.00 uur. zondag gesloten. CBW-erkend TV/AudiO/HIFI Dressoir Eetkamertafel 4 Eetkamerstoelen Salontafel HOEKBANKSTEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13