m J: 24 ZE 100 JAAR PATERS SC J Religieuze gemeenschappen in Nederland verdwijnen in rap tempo. Daarom maakt een aantal van hen, zoals de congregatie van de Priesters van het Heilig Hart van Jesus, de balans op. „Dichtbij de mensen zijn, dat paste goed bij ons." De sociale inslag van onze mensen werkt door in de samenleving Paul de Vries (82) wacht ons breed lachend en met gespreide armen op in de gang van het kloos ter in Asten. Oud-Berge- naar pater De Vries heeft vandaag de spreekkamer gereserveerd, spe ciaal voor het interview over het boek Midden tussen de mensen, ge schreven door Marieke Smulders naar aanleiding van het 100-jarig bestaan van de congregatie Pries ters van het Heilig Hart van Jezus (SCJ). Wanneer we met zijn drieën de kamer binnenstappen, staat niet alleen de koffie klaar, maar ook en kele smakelijke petitfourtjes. „Als we weten dat er mensen op bezoek komen, regelen we dat zo." SCJ'ers zijn nou eenmaal van het gewone, eerst mens, dan pas pries ter. Het zal een paar keer ter sprake komen tijdens het gesprek. Paul de Vries woont sinds 2010 met zo'n vijftien hoogbejaarde confraters in het Oost-Brabantse Asten waar hij ooit als jonge knul vanuit Amster dam zijn reli-carrière begon. Hij is er tevreden en gelukkig. Maar: „Volgend jaar moeten we hier weg zijn, de gemeente wil er een cen trum voor verenigingen van ma ken, met kantoren en zo. Misschien dat wij naar de overkant kunnen verhuizen, naar het klooster van de zusters. Daar willen ze dan contai ners bij zetten, zoals bij het nieuwe ABG in Bergen op Zoom. Van dat vooruitzicht word ik niet vrolijk." De onzekerheid over de toe komst illustreert de almaar verder gaande afkalving van het Neder landse kloosterleven waarvan het definitieve einde nu langzamer hand echt in zicht komt. Op het hoogtepunt in 1961 telde de SCJ 816 paters en broeders, in zowel Ne derland als ver over de grens. Ze deden allerlei 'werken', in paro chies, op scholen, in tehuizen voor moeilijke jeugd, vormingscentra, in de havens van Rotterdam en na- tuurlijk in de missie in landen als Congo en Brazilië. Nu leven er nog zestig SCJ'ers in Nederland. De verdiensten van de congrega tie moeten vooral op niveau van de individuele SCJ-leden worden ge zocht, zegt De Vries. „De sociale inslag van onze mensen, veelal jongens uit agrarische en midden standsgezinnen, is iets dat naar mijn idee doorwerkt in de samen leving. En ook degenen die in de jaren zestig uittraden, vonden bij voorbeeld vaak werk op terrein van zorg en welzijn. Dat dichtbij de mensen zijn, de sociale omgang met mensen op voet van gelijk waardigheid, dat paste heel goed bij ons." Grote inspirator was voor velen Leo Dehon, de Franse grondlegger van de congregatie die eind 19de eeuw veel met arbeiders aan de slag was. Marieke: „Hij wist: ik moet eerst voor brood zorgen, daarna komt geloof pas aan de orde. Hij zocht naar een evenwicht tussen spiritualiteit en de prakti sche aanpak. Voor alle SCJ'ers is de praktische inzet altijd vanzelfspre kend gebleven, er zijn er die echt geploeterd hebben. Voor de bouw van het St. Josefgesticht in Heer (L) bijvoorbeeld hebben ze zelf staan hakken in de mergelgroeve. Er was een enorme gretigheid om zich met huid en haar over te leveren aan de idealen, het eigen leven in zaterdag 8 april 2017 2W Eerst mens y A Een SCJ'er om achteraf fier op te zijn is Jan van Vugt. Hij was hoofdaalmoeze nier bij Justitie en zorgde er mede voor dat de zogeheten Twee van Breda in 1989 om humanitaire redenen werden vrijgelaten. Van Vugt hielp Aus der Fün- ten en Fischer onder meer met het schrij ven van een brief waarin zij spijt betuig den over hun oorlogshandelingen. dan pas priester Florence Imandt Y A Schrijfster Marieke Smulders en pater Paul de Vries. Asten Studenten aan het kleinseminarie tijdens een uitje in de Bergse Haven, fotos archief congregatie priesters scj Paul de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 139