Hengelo leegt drie keer per week het emmertje in een bakfiets Nieuw project voor broers Azimi Tbs ontuchtpleger twee jaar verlengd De laatste? 3 men van verbrandingskosten ook de afstoffenheffïng naar beneden kan. Maar het is ook goed voor de werkgelegenheid voor mensen met een al dan niet verstandelijke be perking. Want WSW'ers kunnen schillenboer worden in diverse wij ken en tegelijkertijd een praatje maken met afvalaanbieders. Goed voor de sociale contacten van hen zelf en van oudere of eenzame mensen in de wijk." De schillenboeren kunnen daar naast, net als eerder van postbodes werd gevraagd, fungeren als 'oren en ogen van de wijk', filosofeert Janse verder. „Ze kunnen bijvoor beeld doorgeven dat een lantaarn paal in een straat niet brandt. Of het valt hun op dat een bewoner die al tijd naar buiten komt voor een praatje, dat plotseling een paar we ken niet doet." Het mes kan aan meer dan twee kanten snijden bij de herintrede van de schillenboer in een aan tal Vlissingse wijken, ver wacht Janse. Ze hoopt dat B en W ook enthousiast zijn en met Orionis willen over leggen of inzameling van gft- afval door hun cliënten kansrijk is. De schillenboer is terug van weg geweest. In steeds meer ge meenten - zoals Haarlem, Lei den, Rotterdam en Hengelo - rijdt die weer rond. Niet met paard en wagen, zoals vroeger, maar met een bakfiets. In Hengelo hebben zich zoveel huishou dens ingeschreven dat er honderden op een wachtlijst staan. Een goedkopere, eenvoudigere en schonere manier om etensresten op te halen bestaat er niet, zegt projectleider Auke Doornbosch van de gemeente Hengelo. Sinds juni vorig jaar rijden er in drie wijken acht bakfietsen rond, waarvan twee elektrisch ondersteund. „We zijn met de schillenboeren begon nen, omdat het afval in sommige wij ken op straat werd gegooid", vertelt Doornbosch. „Daar kwamen ratten op af." De gemeente wees in de stad drie proefgebieden aan. „Die zijn niet wille keurig gekozen. Er staan veel apparte menten en mensen hebben er geen groencontainer. Daardoor kunnen ze geen afVal scheiden." Etensresten vor men er een substantieel deel van het restafval. „Er is geprobeerd om afVal te scheiden door middel van onder grondse containers, maar dat was geen succes. Terwijl etensresten zich goed le nen voor hergebruik. Je kunt er vrij een voudig compost van maken." Niemand is verplicht om mee te doen. Toch stonden mensen te drin gen. „Binnen een week zaten we al aan het maximum van 400 deelnemers. 250 huishoudens staan nu op een wacht lijst." Dat zoveel mensen willen meedoen, is niet zo gek. „Als mensen hun etens resten bij het gewone afval gooien, moeten ze meer betalen", verklaart Doornbosch. „Het wegbrengen van de etensresten is gratis. Die financiële prikkel is overigens wel een voorwaarde om van de schillenboer een succes te maken.Wie meedoet kan bij de ge meente een emmertje van vier liter krijgen om etensresten in te doen. „Drie keer per week kun nen ze het emmertje legen in een bak fiets. Die staan op vaste plekken in de Auke Doorn- wijk." bosch (geruite In het begin van de proef zamelden blouse) samen de schillenboeren 1600 liter afval per met collega's week in, nu schommelt dat rond de bij de zes bak- 1200 liter. „In het begin gooiden men- fietsen bij de sen er tuinafVal bij. Ook zagen we dat start van het horecazaken probeerden om er sinaas- proefproject appelschillen kwijt te raken. Maar nu juni vorig jaar. weten mensen wat ze wel en niet in de foto bakfietsen mogen gooien." reiner van willigen Medewerkers van het sociaal werkbe- drijf zijn de schillenboeren. Zij vervoe ren het afval naar de Groentuin, een tuin van het sociaal werkbedrijf. Daar maken 'Rocket Composters' er compost voor de moestuin van." De Azimi's wonen in kasteel De Elderschans in Aardenburg en kochten vorig jaar het verpauperde congrescentrum met dezelfde naam. Dat toverden ze om tot ho tel met negentig kamers. De broers hebben nu feestboot Le Formidable gekocht. Die ligt nu in het havengebied van Antwer pen. Het is een omgebouwd rivier cruiseschip, met plaats voor zes honderd mensen. „Ik wil er een all-inclusive restaurant voor lunch en diner van maken en er een dis cotheek in beginnen", verklaart Salar. De Aardenburgenaar is op zoek naar een geschikte locatie. „Er zijn verschillende opties. Ik zou mijn eigen gemeente Sluis leuk vinden, in Breskens bijvoorbeeld. In onze streek zijn maar weinig ge schikte uitgaansgelegenheden. Maar ik heb inmiddels al gesprek ken gehad in Vlissingen, daar zijn ze enthousiast. Een Vlaamse stad zou ook nog kunnen. Of Breda, want op het schip zit al een ver gunning voor een vaste locatie in die stad." Le Formidable is deze week gedoopt door tv-presentator Joris Linssen. Die volgde de Azimi's voor het programma 'Hartstikke Hollands', dat ko mende zomer op tv komt. MIDDELBURG Geheel volgens de wens van de officier van justitie en het advies van de gedragsdeskundi gen heeft de rechtbank in Middel burg gisteren de tbs die de 72-jarige Vlissinger H. van den H. werd op gelegd met twee jaar verlengd. Van den H. werd in 2001 tot onder meer tbs met dwangverpleging veroor deeld wegens ontucht met drie van zijn kleinkinderen. Zij waren toen nog geen twaalf jaar. Ook had hij meerdere malen gemeenschap met zijn dochter. Uit dat misbruik werd een dochter geboren. Het seksueel misbruik met een van zijn klein kinderen vond plaats van 1991 tot en met 1993. Toen dat uitkwam be loofde hij beterschap en bleef het enkele jaren rustig. Later vergreep hij zich opnieuw aan twee andere kleinkinderen. De dwangverpleging werd vorig jaar al beëindigd. zaterdag 8 april 2017 teden 'er allerlei door de i ste eeuw i en "epen ^de«en0es,ra'^ rr,elkboer sch,^" de olieboer LijV"enboer, ®n Scbarens//ep? o' '0rrenboer Jeffrey Kutterink Hengelo De broers Salar en Sasan Azimi uit Aardenburg blijven de we reld verbazen. De zakenbroers hebben feestschip Le Formida ble gekocht. Daarin willen ze een discotheek beginnen, het liefst ergens in Zeeland. Martijn de Koning Aardenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 131