Zonde gft te verbranden Het verkeer zoekt zijn weg in Cadzand-Bad Schillenboer nieuwe stijl moet een kans krijgen Dertig uur taakstraf voor mishandeling Blauwtje 2 AFVALSCHEIDING GFT De schillenboer gaat in Leiden weer langs de deuren zag raadslid Lilian Janse (SGP) deze week op televisie. Ook in Rotterdam en Hengelo haalt hij gft-afval op. Dat moet in Vlissingen ook kunnen. Commentaar Lorruh! Ouwe krantuh! Ooit klonk deze roep regelmatig in vrijwel elke Nederlandse straat. Nog niet zo heel lang geleden was het de gewoonste zaak van de wereld dat schillen, lorren, papier, konijnenvellen en oud ijzer aan de deur werden opgehaald. Dat was bepaald niet uit milieuoverwegingen. Ook niet uit luxe. Mensen die geen betere middelen van bestaan hadden, konden zich met de resten van anderen een zeer karig inkomen verschaffen. Wie nu nostalgische gevoelens krijgt bij het pleidooi voor een mo derne schillenboer, zit er flink naast. De schillenboer staat vooral symbool voor een harde maatschappij met slechte sociale voorzie ningen. Toch moeten Zeeuwse gemeenten even goed nadenken over het fenomeen. Het Vlissingse SGP-raadslid Lilian Janse wijst er terecht op dat de hoeveelheid te verbranden afval drastisch omlaag kan als het gft-afVal apart wordt ingezameld. Steden als Rotterdam en Hengelo doen al proeven met deze manier van afvalverwerking. Hier in Zeeland zal het niet zonder slag of stoot gaan. Zolang inwo ners niet per kilo aangeboden afval betalen, is er geen stimulans om gft apart aan te bieden. De suggestie van Janse om de inzameling door de sociale werkvoorziening te laten doen lijkt logisch. Maar is er voor deze mensen echt geen nuttiger en prettiger werk? Dat moet goed worden bekeken. Weegt de besparing aan verbrandings- kosten op tegen de kosten van inzameling? Vooralsnog lijkt het ver standig om even te wachten op de uitkomst van de proeven die her en der worden gedaan. Maar uiteindelijk is dit geen kwestie die al leen met rekensommetjes kan worden beslecht. Of het inzetten van een schillenboer nieuwe stijl nuttig is, hangt ook af van de waarde die we toekennen aan de milieuwinst. Het is zonde gft-afval te ver branden dat prima kan worden gebruikt als compost of als biogas. Zeeuwse gemeenten moeten goed nadenken over het nut van de schillenboer nieuwe stijl Het verkeer in het centrum wordt bewust 'gemengd', stelde wethou der Peter Ploegaert de raad gerust. Fietsers, voetgangers en auto's lave ren er door elkaar heen. „We kijken komende tijd hoe het zich ontwik kelt." Het CDA trok aan de bel over problemen bij de KNRM. Bij het ge bouw van de reddingsdienst wordt regelmatig geparkeerd, wat uitruk ken in de weg kan zitten. „Er waren hekken gezet, maar die werden door automobilisten gewoon ver zet", wist CDA'er Sjaak de Hullu te vertellen. Ploegaert kent de par keerperikelen. „Het terrein moet afgesloten worden met bijvoor beeld een slagboom en bereikbaar zijn. De KNRM mag niet worden belemmerd." Aan de Vlamingpolderweg heb- We bekijken de komende tijd hoe het verkeer zich ontwikkelt ben lopers en fietsers het op drukke dagen moeilijk door foutparkeer- ders in de berm. Daarover overlegt wethouder Christiane van de Vij ver met het waterschap. Wellicht biedt bewegwijzering naar de strandparking uitkomst. ALMANAK 'Digitaal ideaal!', verkondigt de gemeente Terneuzen graag. Nou, dat hebben ze deze week gewe ten in Axel. Bewoners met een abonnement op automatische berichtjes voor de mobiele tele foon kregen donderdag de op roep hun blauwe papierbak bui ten te zetten. Dat deden ze mas- saai, gezagsgetrouw als ze zijn in Axel. Maar ja, de bakken bleven maar onaangeroerd. En is de tweede donderdag van de maand niet de normale ophaaldag? De ge meente werd platgebeld. Het bleek een digitaal foutje te zijn. De wraak van het papier is zoet. Strijd om plek op podium Vestrock Jazz en klassiek in Porgy en Bess Oudeweg valt buiten de boot TERNEUZEN Thai Chi-les buiten bij Westbeer De 19-jarige K. G. uit Vlissingen is gisteren door de rechtbank in Mid delburg veroordeeld tot een taak straf van dertig uur; de eis was veer tig- De vrouw zat na een avondje stappen met vrienden op de par keerplaats aan de Strandweg in Koudekerke te 'chillen' en dat zorgde voor een omwonende voor enige overlast. Die ging met de groep in gesprek. Toen haar echtge noot erbij kwam escaleerde de zaak. Hij pakte een 13-jarige jongen in zijn nek en in een poging het kind te ontzetten sprong G. op zijn rug. De man liep bij haar actie een kras in zijn nek op, veroorzaakt door haar ring. Zijn echtgenote werd bij de schermutselingen door de groep geschopt en geslagen. niet alleen extra gft-afval verbrand; er moet ook meer restafval de oven in. „Scheiding van bijvoorbeeld chipszakken, waarvan materiaal gebruikt kan worden in isolatiepla ten, is niet meer mogelijk door de vermenging met nat gft-af val", weet Janse. Een kleine groene gft- emmer die wekelijks door een ouderwetse schillenboer wordt ge leegd, kan uitkomst brengen, zag Janse deze week in een journaalrepor tage over de rehabilitatie van de schillenboer in een wijk in Leiden. De schillenboer nieuwe stijl komt niet meer met paard en wagen de straat in gereden, maar op een elek trische bakfiets. „Nostalgie is leuk, maar moderne voordelen zijn be langrijker", lacht Janse. Ze denkt niet alleen aan kosten besparing. „Hoewel het natuurlijk mooi meegenomen is als door het afne- Jh Net als honderden andere gemeen ten probeert ook Vlissingen de stroom restafval van de gemiddelde inwoner van 250 naar 100 kilo per jaar terug te brengen. Maar tegelijkertijd ko men er in elke heringe richte straat onder grondse afvalbakken, waar inwoners groente-, fruit-, tuin- en restafVal al lemaal bij elkaar moeten mikken. „Dat afVal is later niet meer te scheiden omdat een deel ervan nat is. Dus gaat de hele lading naar de verbrandingsoven", stelt het Vlissingse raadslid Lilian Janse (SGP). De inspanningen om de hoeveel heid te verbranden afval te vermin deren, zijn in één klap waardeloos. Er wordt zaterdag 8 april 2017 ii Automobilisten moeten hun weg nog vinden in het veranderde Cadzand-Bad. Sluise raadsleden spraken onlangs hun zorgen uit over gevaarlijke situaties in het centrum, ongewenste parkeer ders bij de KNRM en foutpar- keerders aan de Vlamingpolder weg. Sophie Stockman Cadzand-Bad -Peter Ploegaert, wethouder Tip? redactie@pzc.nl HULST Kid Harlequin, The Spvrk, Cardiax en DJ DVW strij den op Koningsnacht, woensdag 26 april, tegen elkaar én de winnaars van Kunstbende Zeeland en bandwedstrijd Steen worp om een plek op fes tival Vestrock te verove ren. De vier acts werden uit ruim honderd inzen dingen gekozen. De Vest rock Rock DJ Rally wordt gehouden bij café de Meerpaal in Hulst en begint om 20.00 uur. TERNEUZEN Porgy en Bess in Terneu zen is dit weekend twee keer bezet. Vanavond, za terdag, speelt de Rotter damse fusionjazzband Marutyri vanaf 20.30 uur. Entree kost 10 euro. Zondag begint om 15.00 uur een klassiek concert met solocontrabassist Dominic Seldis (foto), be geleid door pianist James Pearson. Kaarten kosten 15 euro, scholieren beta len 5 euro. Meer info via porgyenbess.nl. AXEL De Oudeweg in Axel valt dit jaar weer buiten de boot voor een opknap beurt. PvdA-raadslid Johan van der Ha vroeg daar deze week in een raadscommissie uitleg over. Bewoners voerden al in 2015 actie vanwege het slechte wegdek. Op basis van technische cri teria hebben andere wegen voorrang gekre gen, reageerde wethou der Frank Deij. „En ik treed daar niet in." Op de pier bij brasserie Westbeer aan de Wes- terschelde in Terneuzen kan iedereen morgen, zondag, vanaf 12.30 uur meedoen aan een gratis Thai Chi-les. Healthclub Fitline tekent voor de organisatie. Thai Chi is een oosterse bewe gingsleer. Instructrice Hilde Meeuws geeft de les in de buitenlucht. Ad Roos Middelburg René Hoonhorst Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 130