LTUlLHÉunliB tjJ VANDAAG: ONDER TURKSE NEDERLANDERS 12 Turkse Nederlanders stemmen over de toekomst van hun moederland. Mahmut Tosun: „Turkije heeft een nieuwe jas nodig." Hij deed de lts, slaagde met lof voor z'n APK-keurmeester examen en ontwikkelde zich tot een expert in autotechniek. Mahmut is een geres pecteerd man en succesvol onderne mer. Hij helpt arme mensen in z'n geboortedorp Akviran, in Centraal- Turkije. De Tosuns waren zelf ooit straatarm. „Zo doen we iets terug." Hij is belijdend moslim. Normen en waarden, zegt Tosun met licht Amsterdamse tongval, zijn belang rijk voor hem. Daarom ook wil hij geen tweedehands auto's verkopen 'want dan moet je liegen'. Met één been in Nederland, het an dere in Turkije. „Ik ben T\irk en Ne derlander." Hij wijst op een foto aan de muur: (toen nog) koningin Be atrix, samen met (toen nog) presi dent Gül. „Onze koningin en onze president. Daar ben ik trots op: vier honderd jaar goede betrekkingen." Die relatie staat onder druk, nu president Erdogan steeds fellere taal uitslaat richting Europa. In landen als Duitsland en Nederland, met grote Turkse gemeenschappen, zouden 'nazaten van de Nazi's' Turken hin deren om te stemmen in het referen dum. Met een 'ja' wil Erdogan meer macht naar zich toe trekken. Mahmut heeft al gestemd: voor. „Onze grondwet is een oude jas op een nieuw lichaam. Turkije heeft een nieuwe nodig." Geen boos woord over de nee-stemmers. „Die respec teer ik ook." Praat met Mahmut Tosun en de Turkse wereld ziet er heel anders uit. Voor hem zijn de Koerdische PKK en de aanhangers van de Gülen-bewe- ging vijanden van Turkije. „Ook in Zaandam ken ik veel aanhangers van Gülen. Nu blijkt hij een valse profeet te zijn, de leider van een sekte. Als je je kinderen eenmaal aan hen afgeeft, krijg je die bijna niet meer terug." Invloeden In Mahmuts ogen is het goed dat Er dogan Turkije zuivert van die invloe den. „Het waren de Gülen-comman- danten in het Turkse leger, die net de den alsof ze de PKK-guerrilla's bom bardeerden. Maar ze deden niets. Inte gendeel: ze waarschuwden de PKK juist voor komende aanvallen." Mahmut praat over het 'arrogante' Europa, 'dat Turkije er nooit bij wilde, uit angst voor de islam'. „Maar Turkije laat zich niet langer de les le zen. En dat vinden jullie bedrei gend." Mahmuts zoon Hamza (32) zit bij het gesprek en knikt instemmend. Zo sluipt geopolitiek langzaam maar zeker een garage in Amster dam-West binnen. Zijn de Tosuns niet bang voor conflicten binnen de Turkse gemeenschap? Wat als de Er- dogan-aanhang slaags raakt met de Gülenisten? „Veel Gülenisten begrij pen hun vergissing en nemen nu af stand", zegt Mahmut. Dus zo'n vaart zal het niet lopen, hoopt hij. In zijn garage voert hij bijna dage lijks politieke discussies. 80 procent van zijn klanten bestaat uit autoch tone Nederlanders. „Ze willen weten hoe ik erover denk. Gisteren nog was hier een man, die was echt heel fana tiek tegen Erdogan. Maar we gingen lachend uit elkaar." Hij wil geen ruzie. „Nederland is mijn land geworden. Maar wij Tur ken zijn ook kinderen van de Otto- manen. Eén been daar, één been hier. Soms is de spagaat wel erg groot." Mahmut Tosun (57) heeft een garagebedrijf in Amsterdam-Sloter- dijk. Zijn klanten noe men de Turkse Neder lander 'de vriendelijkste en beste mecanicien van Amsterdam'. Tosun heeft de welbespraaktheid van een leraar en hij huldigt de gast vrijheid die zoveel Turken eigen is. In zijn kantoortje, naast de werkplaats, vertelt hij graag over zijn leven. Meestal aan het eind van de dag, als het werk erop zit, de klanten hun au to's halen en ook 'de jongens' - de monteurs - kunnen meeluisteren. In 1969 reisde Mahmut als jongetje, met zijn broer Ramazan, naar Neder land. Moeder en zus waren een jaar eerder gegaan. Zijn vader, een analfa bete gastarbeider, was hier, na een kort verblijf in België, al enkele jaren. De vader leefde eerst in barakken 'en daar konden geen vrouwen bij'. Anekdotes Tosun zit vol anekdotes. Over de 'lange, blonde Nederlandse vrou wen.' Over de vriendelijke ont vangstdame, die de kinderen een dropje gaf- dat hij weigerde omdat het smaakte naar 'vies medicijn'. In die tijd 'waren Nederlanders nog nieuwsgierig naar buitenlanders'. De taal leerden de kinderen spelender wijs. Het vak leerde hij deels op straat in Zaandam. Daar knutselde Mahmut aan de auto's van de buren. Z'n klan tenkring breidde zich gestaag uit. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5-daagse Stedenreis Berlijn 5 dagen Odenwald, Main- en Neckardal 5-daagse Stedenreis Parijs 5 dagen Neuf-Brisach in de verrassende Elzas 5 dagen Rothenburg, Würzburgen de Romantische Strasse 5 dagen Zwarte Woud en Mainau 'Turkije laat zich niet de les lezen' zaterdag 8 april 2017 Mahmut Tosun aan het werk in zijn garage in Amsterdam-Sloter- dijk. In 1969 kwam hij als jongetje naar Ne derland. Nu voelt hij zich zowel Nederlands als Turks. Maar: „Eén been daar, één been hier. Soms is de spa gaat wel erg groot." FOTO MARCO OKHUIZEN v.a. slechts Vertrekdata: 17 april 1,15, 29 mei 12,26 juni 10 juli etc. Vertrekdata: 1,29 mei 26 juni 24 juli 21 aug etc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. v.a. slechts v.a. slechts Vertrekdata: 8,29 mei 19 juni 10,31 juli 21 aug etc. Vertrekdata: 24 april 28 aug 79 okt. Vertrekdata: 15 mei/ 5 juni 7, 28 aug 18 sept. Vertrekdata: 24 april/ 22 mei 19 juni 17 juli 14 aug etc. Ni lé\ 'F' Brochure en (Q318) 58 09 58 nnol/in cro n boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v.&pers. kameitexd. Calamiteitenfonds Et reserVerings^r^ten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12