£"l C9 Zonde gft te verbranden Kerk Goes weert nu parkeerders ADRZ Schillenboer nieuwe stijl moet een kans krijgen Dertig uur taakstraf voor mishandeling Blauwtje I koopzondag! ■V 2 AFVALSCHEIDING GFT MODE OUTLET DIV KOSTUUMS v.a. 250,- De schillenboer gaat in Leiden weer langs de deuren zag raadslid Lilian Janse (SGP) deze week op televisie. Ook in Rotterdam en Hengelo haalt hij gft-afval op. Dat moet in Vlissingen ook kunnen. Commentaar Lorruh! Ouwe krantuh! Ooit klonk deze roep regelmatig in vrijwel elke Nederlandse straat. Nog niet zo heel lang geleden was het de gewoonste zaak van de wereld dat schillen, lorren, papier, konijnenvellen en oud ijzer aan de deur werden opgehaald. Dat was bepaald niet uit milieuoverwegingen. Ook niet uit luxe. Mensen die geen betere middelen van bestaan hadden, konden zich met de resten van anderen een zeer karig inkomen verschaffen. Wie nu nostalgische gevoelens krijgt bij het pleidooi voor een mo derne schillenboer, zit er flink naast. De schillenboer staat vooral symbool voor een harde maatschappij met slechte sociale voorzie ningen. Toch moeten Zeeuwse gemeenten even goed nadenken over het fenomeen. Het Vlissingse SGP-raadslid Lilian Janse wijst er terecht op dat de hoeveelheid te verbranden afval drastisch omlaag kan als het gft-afVal apart wordt ingezameld. Steden als Rotterdam en Hengelo doen al proeven met deze manier van afvalverwerking. Hier in Zeeland zal het niet zonder slag of stoot gaan. Zolang inwo ners niet per kilo aangeboden afval betalen, is er geen stimulans om gft apart aan te bieden. De suggestie van Janse om de inzameling door de sociale werkvoorziening te laten doen lijkt logisch. Maar is er voor deze mensen echt geen nuttiger en prettiger werk? Dat moet goed worden bekeken. Weegt de besparing aan verbrandings- kosten op tegen de kosten van inzameling? Vooralsnog lijkt het ver standig om even te wachten op de uitkomst van de proeven die her en der worden gedaan. Maar uiteindelijk is dit geen kwestie die al leen met rekensommetjes kan worden beslecht. Of het inzetten van een schillenboer nieuwe stijl nuttig is, hangt ook af van de waarde die we toekennen aan de milieuwinst. Het is zonde gft-afval te ver branden dat prima kan worden gebruikt als compost of als biogas. Zeeuwse gemeenten moeten goed nadenken over het nut van de schillenboer nieuwe stijl Vanwege overlast heeft de kerk het terrein afgesloten. Dat is gebeurd in overleg met de eigenaar van het ter rein en de gemeente. Er is een weg- sleepregeling van kracht. Carpoolers Het ziekenhuis heeft een klein jaar geleden betaald parkeren ingevoerd om carpoolers te weren. Volgens het Admiraal De Ruyter Zieken huis zorgden die ervoor dat het voor mensen die in het ziekenhuis moesten zijn soms onmogelijk was een parkeerplaats te vinden. Dat probleem lijkt opgelost, maar veel bezoekers omzeilen het regime door hun auto op het parkeerter rein bij de kerk te zetten. Daar staan dagelijks tientallen auto's. Aanvan kelijk vond de kerk dat niet zo'n Bij de kerk stonden dagelijks tientallen auto's geparkeerd. Dat is nu voorbij probleem, maar die houding is dus veranderd. Het parkeertarief bij het zieken huis bedraagt een euro per uur met een maximum van vier euro. Wie binnen een half uur vertrekt, kan gratis uitrijden. ALMANAK 'Digitaal ideaal!', verkondigt de gemeente Terneuzen graag. Nou, dat hebben ze deze week gewe ten in Axel. Bewoners met een abonnement op automatische berichtjes voor de mobiele tele foon kregen donderdag de op roep hun blauwe papierbak bui ten te zetten. Dat deden ze mas- saai, gezagsgetrouw als ze zijn in Axel. Maar ja, de bakken bleven maar onaangeroerd. En is de tweede donderdag van de maand niet de normale ophaaldag? De ge meente werd platgebeld. Het bleek een digitaal foutje te zijn. De wraak van het papier is zoet. Winkelbestand onder de loep Laatste brief over brand fruitbedrijf Scootmobiel te leen TOPMERKEN De 19-jarige K. G. uit Vlissingen is gisteren door de rechtbank in Mid delburg veroordeeld tot een taak straf van dertig uur; de eis was veer tig- De vrouw zat na een avondje stappen met vrienden op de par keerplaats aan de Strandweg in Koudekerke te 'chillen' en dat zorgde voor een omwonende voor enige overlast. Die ging met de groep in gesprek. Toen haar echtge noot erbij kwam escaleerde de zaak. Hij pakte een 13-jarige jongen in zijn nek en in een poging het kind te ontzetten sprong G. op zijn rug. De man liep bij haar actie een kras in zijn nek op, veroorzaakt door haar ring. Zijn echtgenote werd bij de schermutselingen door de groep geschopt en geslagen. niet alleen extra gft-afval verbrand; er moet ook meer restafval de oven in. „Scheiding van bijvoorbeeld chipszakken, waarvan materiaal gebruikt kan worden in isolatiepla ten, is niet meer mogelijk door de vermenging met nat gft-af val", weet Janse. Een kleine groene gft- emmer die wekelijks door een ouderwetse schillenboer wordt ge leegd, kan uitkomst brengen, zag Janse deze week in een journaalrepor tage over de rehabilitatie van de schillenboer in een wijk in Leiden. De schillenboer nieuwe stijl komt niet meer met paard en wagen de straat in gereden, maar op een elek trische bakfiets. „Nostalgie is leuk, maar moderne voordelen zijn be langrijker", lacht Janse. Ze denkt niet alleen aan kosten besparing. „Hoewel het natuurlijk mooi meegenomen is als door het afne- Net als honderden andere gemeen ten probeert ook Vlissingen de stroom restafval van de gemiddelde inwoner van 250 naar 100 kilo per jaar terug te brengen. Maar tegelijkertijd ko men er in elke heringe richte straat onder grondse afvalbakken, waar inwoners groente-, fruit-, tuin- en restafVal al lemaal bij elkaar moeten mikken. „Dat afval is later niet meer te scheiden omdat een deel ervan nat is. Dus gaat de hele lading naar de verbrandingsoven", stelt het Vlissingse raadslid Lilian Janse (SGP). De inspanningen om de hoeveel heid te verbranden afval te vermin deren, zijn in één klap waardeloos. Er wordt zaterdag 8 april 2017 Mensen die bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in Goes moeten zijn en geen zin hebben om te betalen voor een parkeerplaats, mogen hun auto niet langer op het terrein van de Ontmoetingskerk aan de over kant van de weg zetten. Luc Oggel Goes Tip? redactie@pzc.nl HEINKENSZAND Wethouder Ad Schenk (Borsele) gaat nadenken over versterking van het winkelaanbod in Hein- kenszand. Dat zegt hij op vragen van het CDA nu de Lidl is afgehaakt. Mis schien dat andere bedrij ven zich nu melden, Schenk zelf kijkt ook ac tief rond. Hij tekent aan dat hij gebonden is aan het huidige supermarkt- beleid. De raad krijgt, op verzoek van D66, nog een volledig verslag van de gebeurtenissen. KAPELLE De omwonenden van de brand in Kapelle hebben een laatste brief ontvan gen van de gemeente. Daarin worden vragen beantwoord die op de bewonersavond zijn ge steld. Ook vragen die de gemeente telefonisch of via mail heeft ontvangen worden beantwoord. Voor een aantal zaken wordt verwezen naar an dere instanties. Voor de gemeente is het de laat ste brief over de brand. De brief is te vinden op kapelle.nl. 'S-GRAVENPOLDER Borsele begint met een leen-scootmobiel. Die is bedoeld voor mensen die af en toe een scootmo biel nodig hebben, maar er nog niet van afhanke lijk zijn. Bijvoorbeeld om een keer een dagje uit te gaan of boodschappen te doen. Het uitleenpunt komt in Heinkenszand, bij de Fonteyne. Voorlopig is één scootmobiel beschik baar. Informatie en reser veren bij het Vrijwilligers- huis in 's-Gravenpolder. Wilhelminastraat 26 Breda Open op ma, wo, do, vr za Ad Roos Middelburg René Hoonhorst Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 125