Zwaard van Mondragon moet zo snel mogelijk terugkomen Scootmobieltocht Eerste beweegdiploma's in Zeeland uitgereikt 7 De eerste Zeeuwse peuters zijn sinds gisteren in het bezit van een Nijntje beweegdiploma. Onverschrokken legden ze bij Laco in Zierikzee het parcours af. optiek de |onge w De hoeveelheid fietsen met kinderstoeltjes tegen de rekken voor het Zierikzeese sport centrum verraadt dat er binnen iets bijzonders speelt. In de turnhal van Delta Sport berei den de eerste vijftien peuters zich voor op de finale proeve voor hun allereerste diploma. Klauteren, klimmen, springen, rollen, zwaaien en dansen, vijftien weken achtereen hebben de twee tot vier-jarigen zich naar hartenlust uitgeleefd. Voor ieder onderdeel dat met goed gevolg werd bedwongen, kregen ze een dikke groene krul op hun kaart. „Ze gaan ook met een bal en een badmintonracket aan de gang", benadrukt docente Gina Kemmeren dat de achtergrond van het beweegdiploma niet louter op de turnsport is gericht. „Zo'n bal moeten ze gooien, vangen en schoppen. Wat je met voetbal en handbal dus ook doet. Met de be- weeglessen wordt in feite de basis gelegd voor latere sporten. Er zit van alles in." Delta Sport is de eerste vereni ging in Zeeland die de bewegings- lessen volgens het landelijk concept aanbiedt en de diploma's mag uit reiken, laat verenigingsvoorzitter Kees Verkerke weten. In totaal zijn sinds de start in januari zo'n zestig kinderen op het programma inge schreven. De eerste vijftien van die groep moesten gisteren 'afgym- men'. Volgende week volgt de tweede groep van die eerste lich ting en later dit jaar de andere helft. Gina heeft een speciale cursus gevolgd om de lessen te mogen ge ven. „Tussen de twee en zes jaar ge- Met de beweeglessen wordt in feite de basis gelegd voor latere sporten. Er zit van alles in beurt er heel veel bij het kind. De motorische ontwikkeling komt op gang en moet groeien. Veel ouders zijn op die leeftijd echter nog bang om iets sportiefs te doen met hun kinderen. Dus is goed bewegen voor de één wat minder vanzelf sprekend dan voor de ander. Maar op hun vijfde moeten ze opeens wél naar zwemles. En dat valt soms vies tegen. Met de beweeglessen zijn ze ook daar alvast een beetje op voorbereid." Speciaal voor het afgymmen is in de hal een compleet parcours uitge zet. Alle onderdelen die ze de afge lopen vijftien weken steeds per twee hebben gedaan, staan nu in een vierkant achter elkaar. Met de trampoline op een kast springen en van daaruit over een bank op een halve meter hoogte naar het vol gende punt. Omhoog klauteren langs een verstevigde touwladder is al iets lastiger, maar voor geen van de peuters een punt. Met de handen in de lucht roetsjen ze aan de an dere kant via de glijbaan weer op de zachte mat. Verderop wachten de touwen en schommel om even lek ker te slingeren en de bank waar in hazenhupjes naar de overkant moet worden gegaan. Gina en rechter hand Sanne Timmerman-Tamerus genieten zelf zichtbaar van het ple zier waarmee de kinderen de baan overgaan. „En nu?", vraagt één van de eersten gretig na het afleggen van het complete rondje. „We doen het nog een keer", zegt Gina. Afvallers zijn er niet bij. Net als met zwemmen moet je het wel heel bont maken wil je het eerste di ploma misgrijpen. Met een dansje op muziek wordt afscheid geno men van elkaar. De geslaagden mo gen door naar de gevorderden. ZIERIKZEE Vereniging d'Antilo- pen Schouwen-Duiveland organi seert in samenwerking met het Platform voor mensen met een be perking een scootmobieltocht op donderdagmiddag 13 april in Zie rikzee en omgeving. Om 13.00 uur start de tocht vanaf Verpleeghuis Corneliastichting. Om 16.30 uur eindigt de tocht op deze locatie. Opgeven kan bij Johan Bax via 0111- 415608 ofjpbax@zeelandnet.nl. Gemeentearchivaris Michel Ver- duijn, die veel weet van de Zierik zeese poorten, moet eerlijk toege ven: het zwaard werd ook niet ge mist. „We wisten niet dat het kwijt was. Maar nu we het weten, willen we dat het snel mogelijk te rugkomt." Het zwaard, eigenlijk meer een degen, is volgens de overlevering geweest van Christóbal de Mon dragon, de Spaanse veldheer die Zierikzee in 1575 belegerde en na negen maanden kon innemen. Al klopt daar volgens archivaris Huib Uil niets van. „Ik heb later in de krantenbank gelezen dat het ijzeren zwaard op de Noordhaven poort uit de negentiende eeuw is." Onderhoudsbeurt Waar het zwaard is gebleven, is een groot raadsel voor de beide ar chivarissen. „Misschien is het vijfjaar gele den kwijtgeraakt tijdens de grote onderhoudsbeurt aan de Noord havenpoort", zegt Verduijn. „An ders zou ik het niet weten." Het onderhoud werd destijds gepleegd door aannemersbedrijf Quant uit Zierikzee. „Maar wij de den alleen het houtrot", zegt Dirk Quant. „De collega's van Huur man gingen de hoogte in, om het dak te renoveren." De Delftse aannemer zegt des gevraagd niet te weten of daarbij het zwaard is losgeraakt. „Ons be drijf heeft nogal wat veranderin gen doorgemaakt de afgelopen ja ren. Niet iedereen werkt er nog." De receptioniste belooft haar ui terste best te doen het mysterie van Zierikzee te helpen oplossen. zaterdag 8 april 2017 Nijntje leert peuters om te bewegen Marcel Modde Zierikzee A De peuters klauteren, klimmen, springen, rollen en zwaaien, fotosernestaverburg -Gina Kemmeren FACEAFACE Lange Vorststraat 40, 44ól JP Goes Tel.: (011 3) 21 12 72 www.optiekdejonge.nl Het zwaard, of liever gezegd de degen, van Mondragon is ver dwenen van de Noordhaven poort in Zierikzee. De stad staat voor een raadsel. Wendy Wagenmakers Zierikzee ï5 A Docente Gina van Kemmeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 123