8 GIBRALTAREZEN STRIJDBAAR: Spanje wil de Brexit gebruiken om meer invloed op Gibraltar te krijgen. De Britten zullen hun kolonie net zo verdedigen als ooit de Falklands, indien nodig met een oorlog, insinueerde een Britse politicus. Op de apenrots is het weer eens onrustig. amian werd gebo ren in 1968, op Gi- l braltar, dat met zijn 16,8 vierkante kilo- meter kleiner is dan Rottumerplaat. Een jaar later deed de Spaanse dictator Franco de enige landgrens van The Rock op slot, boos omdat hij van de Britten geen mede zeggenschap over het stukje land kreeg. Dertien jaar bleef de grens dicht voor voetgangers, zestien jaar voor verkeer. „Ik ben dus opgegroeid met dat ge sloten hek. Mijn hele jeugd", zegt Da mian. „Als we naar Spanje wilden, moesten we met de boot naar Tanger en daarvandaan weer met een boot terug naar Algeciras. Een hele dag rei zen voor een paar kilometer. Maar niemand van ons is erdoor doodge gaan. We zijn er alleen maar sterker door geworden. Laat de Spanjaarden maar komen." Taxichauffeur en toeristengids Da mian zit op een bankje op straat, te wachten op klanten, voor een grote Britse vlag die iemand aan een hek heeft opgehangen. „Ik ben Brits, ja, 100 procent." Hij is een Llanito (spreek uit Yanieto), de bijnaam voor de autochtone inwoners van Gibral tar. Ze spreken vloeiend Engels en Spaans, mengen beide talen met elkaar, en heb ben vaak Spaanse achternamen. Damian wil de zijne niet zeggen, 'misschien krijg ik proble men met die Spanjaarden om wat ik zeg'. Op de foto wil hij wel. De Gibraltarezen hebben wei nig op met de Spanjaarden. Vooral niet met de regering in Madrid. „We zijn een steentje in hun schoen." Sinds een Engels-Nederlandse vloot in 1704 de Spanjaarden bij de apenrots versloeg en de Vrede van Utrecht het kleine, maar 0 zo strategische territorium aan de Brit ten toewees, wil Spanje het terughebben. Of in ieder geval een gedeelde soevereiniteit. In 2002 stemde 98,5 procent van de Gibraltarezen tegen zo'n gedeeltelijke overname door Spanje. Maar paradoxaal genoeg stemde vorig jaar een bijna even verpletterende meerderheid (96 procent) tégen de Brexit; slechts 823 Llanitos waren vóór de Brexit, 19.322 stemden vóór de EU. „Dan is het wrang dat Spanje ons nu weer begint lastig te vallen, met het excuus van de Brexit, terwijl dat onze schuld helemaal niet is", beklaagde Gi braltar politieke leider, Fabian Picardo, zich deze week. Al het rumoer, een herhaling van eerdere conflicten om de rots met 33.000 inwo ners, is ontstaan doordat Spanje een soort veto recht in de Brexit-onderhandelingen tussen de Ik groeide op met dat gesloten hek. We werden er juist sterker door. vrijdag 7 april 2017 GO Taxichauffeur en toeristengids Damian bij de Britse vlag, Spanjaarden Juan José Moreno (I) en Antonio Ramirez, JUAN JOSE EN ANTONIO KEN Laat ze maar komen, die Spanjaarden' Edwin Winkels Gibraltar —Taxichauffeur Damian DAMIAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8