Boterham zonder Verboden olifanten welkom in België Datalek in Rotterdam 7 Unilever wil af van oer-Hollandse margarine- en halvarinemerken Blue Band, Bona, Becel en Zeeuws Meisje, hoe Hollands wil je het hebben. De besmeerde boterham is ons nationale erfgoed. Maar hoe lang nog, nu de margarine en halvarine mogelijk in buitenlandse handen komen? En weer dreigen oer-Hollandse merken over te gaan in buiten landse handen. Nu is het de beurt aan Blue Band, Bona, Becel en het iconische Zeeuws Meisje: 'geen cent te veel'. Unilever neemt afscheid van de halvarine- en margarinemerken omdat de markt voor smeersels door veranderende ontbijt- en lunchgewoonten amper groeit. Daarmee komt naar het gevoel van velen een einde aan de idylli sche Hollandse wereld die de mer ken ons sinds de jaren 6o via tv- spotjes en advertenties voorscho telden. Een universum vol pick nickmanden, strandballen, fiet sende families, wuivend graan en Hollandse gezelligheid. Eigenlijk één langgerekte, visuele ode aan de onschuld. En met bijbehorende oorwurmen als de Bona-klassieker 'Rij maar mee in de arrenslee door de sneeuw', tevens een soundtrack van de jeugd van diverse genera ties. Daarom hebben een heleboel Nederlanders nostalgische gevoe lens bij deze namen, aldus mer- kendeskundige Bas Kist. „Ze ap pelleren aan onze emotie over een verdwenen samenleving. Gebeurt er iets met die producten, dan moeten we even slikken, dreigen we zelfs te gaan demonstreren. Maar het zijn vaak krokodillentra nen en tijdelijke oprispingen van heimwee. Je zag het ook bij het verdwijnen van De Postbank. Heel het land riep ach en wee, maar na twee dagen hoorde je er werkelijk niemand meer over. En soms is dat ook goed: verjonging is nood zakelijk om aansluiting te krijgen bij nieuwe consumenten. Je kunt zeggen: die klederdracht van Zeeuws Meisje is mooie folklore. Een andere uitleg is: ontzettende ouwelullen-tv, waar mensen jon ger dan 35 niks mee kunnen." Overigens denkt Kist dat de nieuwe buitenlandse eigenaar er waarschijnlijk niet over piekert aan de uitstraling van de merken te tornen. „Het zijn zulke waarde volle namen. Misschien dat de sa menstelling van de margarine iets verandert, andere ingrediënten worden gebruikt of een extra pro ductgroep wordt toegevoegd. Maar Blue Band, Bona, Becel en Zeeuws Meisje blijven bestaan." Nederlanders zijn smeerders, anderen zijn veel meer beleggers Volgens foodwatcher Anneke Am merlaan en Ineke Strouken van het Nederlands Centrum voor Volks cultuur zijn we ook zo begaan met de margarinetak, omdat het sme ren van ons brood diep in onze genen zit. Al sinds de 18de eeuw. Geen enkel ander volk ter wereld is zo fanatiek met het plamuren van boterhammen als wij, zeggen zij. Ammerlaan: „Pasta's, sand- wichspreads, jam, filet. We ge- Als de circussen niet meewerken, moeten ze zelf een andere opvang zoeken, staat in een onderzoek van het ministerie van Economische Zaken. Buba (Circus Freiwald) en Carla (Circus Renz-Berlin) verblij ven al maanden in Duitsland van wege het Nederlandse verbod op wilde dieren in circussen. De circussen beraden zich nog op juridische stappen om in Ne derland een ontheffing te krijgen. In opdracht van het ministerie van Economische Zaken hebben die renartsen de olifanten en Pairi Daiza bezocht. Ze noemen hun huidige verblijfin Duitsland 'rede lijk tot goed', maar achten een ver huizing naar België beter. „Als alleen al gekeken wordt naar de wijze van huisvesten, de verrijking, de luxe stallen en vete rinaire zorg die Pairi Daiza biedt, zou dit een verbetering zijn ten opzichte van de huisvesting in beide circussen", stellen de dieren artsen. Het Belgische park heeft vijf ver blijven met achttien olifanten, waaronder zes circusolifanten. In 2020 opent Pairi Daiza een opvang voor 40 olifanten uit heel Europa. De beide circussen zijn niet van plan mee te werken. Ze vrezen dat de olifanten bij een verhuizing last krijgen van heimwee en stress. ROTTERDAM De Rekenkamer Rotterdam heeft gisteren alsnog het rapport uitgebracht over de kwetsbare iet-beveiliging van de gemeente. Uit een schriftelijke re actie van B en W blijkt dat de re kenkamer kritisch is over de bevei liging. Zo wordt gesteld dat 'over het al gemeen gevoelige informatie zoals (bijzondere) persoonsgegevens bij de gemeente Rotterdam onvol doende in veilige handen zijn'. Het college van burgemeester en wethouders vindt dat gevoelige in formatie 'wel degelijk in veilige handen' is, maar erkent dat een aantal zaken moet worden verbe terd. Uit het rapport zijn niet de door het college gewraakte passages verwijderd, zei directeur Paul Hof- stra van de rekenkamer na afloop van een persconferentie van wet houder Adriaan Visser (financiën, organisatie). Wel zijn er enkele pas sages herschreven, maar het rap port blijft gewoon overeind staan, aldus Hofstra. Dat past ook binnen zijn wettelijke taak, zegt hij. Visser en het college hadden de rekenkamer juist gevraagd om uit stel om eventuele beveiligingsgaten te kunnen dichten. Wethouder Visser noemde gisteren berichten over de agenda en de beveiliging van burgemeester Ahmed Abouta- leb 'ongehoord'. Hij zegt het 'niet oké' te vinden om publiekelijk over diens beveiliging te spreken. Volgens Hofstra staat daarover niets het rapport. Hij sluit niet uit dat in eerdere versies daarover wel Het gemeente bestuur is gewoon nalatig geweest opmerkingen hebben gestaan, maar die zijn daaruit verdwenen. Wethouder Visser stelde op de ingelaste persconferentie nagenoeg alle beveiligingsaanbevelingen van de rekenkamer over te nemen. Wel vond hij het 'zeer onverstandig' sommige passages in de huidige vorm openbaar te maken. Hij her haalde het verzoek om uitstel, op dat de gemeente de tijd krijgt om de gaten te dichten en de risico's te verkleinen. Antoinette Laan, fractievoorzit ter van de Rotterdamse VVD, noemt de conclusies 'dramatisch'. Ze herinnert eraan dat al in 2015 grote problemen werden geconsta teerd met de beveiliging van het iet-netwerk. „Daar is anderhalfjaar niets mee gebeurd. Het gemeente bestuur is gewoon nalatig ge weest." Volgens Visser zijn de computer- stystemen van buitenaf niet te hac ken. bruiken margarine ook als plak middel voor onze hagelslag." Strouken: „Hele volksstammen zijn opgegroeid op de boterham met tevredenheid. Daarbij was de margarine, die het brood wat smeuïger maakte, het beleg." Am merlaan: „Wij zijn smeerders, anderen zijn veel meer beleg gers. Dat verschil zou een financiële oor zaak kunnen heb ben." Geld was ook de drijfveer voor velen om roomboter of echte boter ander halve eeuw geleden te vervangen door margarine. Eerst ver kocht in vetvrije wikkels en later in het plastic kuipje of in de blikken cam pingverpakking. Am merlaan: „Eigenlijk is margarine altijd een controversieel pro duct geweest. Het is behalve goedkoper ook gepromoot als gezonder, terwijl dat in het begin door de geharde vetten en al lergische bijwerkin gen helemaal niet het geval was. En door de huidige paleo-rage (het dieet dat terug naar de natuur promoot, red.) moet de margarine weer terrein prijsgeven aan room boter en andere ontbijt- en lunch- producten. Om die laatste reden zet Unilever de merken te koop." Economie vrijdag 7 april 2017 PC Zeeuws Nederland smeerland. Toch zet Unilever de margarine- en halva- rinedivisie te koop, omdat er door veranderende eetgewoon ten weinig groei zit in deze oer- Hollandse producten. FOTO JOOST HOVING Annemart van Rhee Rotterdam —Anneke Ammerlaan, foodwatcher De ongewenste circusolifanten Buba en Carla kunnen naar een opvang in België. Deskundigen adviseren om ze over te plaat sen naar Pairi Daiza, een die renpark dat 'gepensioneerde' olifanten uit heel Europa huis vest. Tonny van der Mee Den Haag/Brugelette —Antoinette Laan, fractievoorzitter van deVVD Meisje?!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7