14 ZE ONDERZOEK MISBRUIK IN DE SPORT 11 procent krijgt te maken met misbruik Hoe komt een sporter zover dat hij zich overgeeft aan seksueel misbruik? Volgens Nicolette Schipper-Van Veldhoven kan onderzoek hier mogelijk antwoord op geven. Dan moeten wel tientallen slachtoffers hun verhaal doen. zv. De steun en toeverlaat in de sport voor wie je alles over hebt, toont ineens ongezonde interesse in je lijf. Wat doe je en wat doet het met je? Daarover weten we nog veel te weinig, zegt Nicolette Schipper-van Veldhoven. De Arnhemse doet al bijna tien jaar onderzoek naar grensoverschrijdend contact in sport. Ze is een veel geci teerde autoriteit op het gebied van misbruik in de sportwereld. Schip per-Van Veldhoven werkt onder meer voor NOC*NSF en Hogeschool Windesheim in Zwolle. Aan aandacht voor deze groep slacht offers van seksueel misbruik ont breekt het in Nederland niet. Recent nog was er ruime aandacht voor prof voetballers uit Engeland die snik kend hun verhaal hierover op tv ver telden. „Dat maakt dat het nu eve- Kreten als 'ik zetje uit het team' zorgen ervoordateen sporter instemt met misbruik neens veel aandacht krijgt. Maar het misbruik gebeurt in alle perioden, helaas." In Nederland is nog geen groot on derzoek gedaan naar het eigen ver haal van sporters die werden mis bruikt. Onder leiding van oud-mi- nister Klaas de Vries is een groot na tionaal onderzoek in voorbereiding. Wat precies zal worden onderzocht, hoe en door wie is nog niet duidelijk. De commissie opende recent de web site simonderzoeksport.nl waarop at leten zich kunnen melden. Schipper-Van Veldhoven denkt dat getuigenissen van zeker 25 tot 30 misbruikslachtoffers nodig zijn om goede conclusies te kunnen trekken over ontstaan en verloop van seksu eel misbruik. Slachtoffers vinden die willen mee werken, is niet eenvoudig. „Maar er zijn vast sporters die eraan toe zijn om hun verhaal te doen. Die zich daar misschien opgelucht bij voelen." De onderzoeker verzette, alleen of met anderen, al het nodige werk op dit terrein. Bijvoorbeeld over de werkwijze die daders toepassen. Ze gaan doorgaans heel gericht te werk, blijkt uit studies. Ze hoopt dat het proces van over meesteren van slachtoffers de ko mende tijd precies kan worden vast gelegd. Dat moet helpen om in de toekomst eerder in te kunnen grij pen. „Er is een vooronderstelling dat daders van misbruik in sport vaak grooming gebruiken," zegt ze. De pleger werpt zich op als vaderfiguur. Hij of zij schenkt veel aandacht aan het privéleven van het slachtoffer. Die krijgt daarmee het gevoel bijzon der en veilig te zijn en belandt meer en meer in de val. Monster De dader probeert uiteindelijk toe stemming te krijgen voor een seksu ele handeling. Wordt er tegengestrib beld, dan verandert de zo begripvolle trainer of verzorger soms in een monster. Dreigementen als 'ik zet je uit het team als je dit niet doet' kun nen ervoor zorgen dat de sporter stil zwijgend toestemt met misbruik, weet Schipper-Van Veldhoven. Maar hoe dit nou precies gaat, kun nen slachtoffers waarschijnlijk zelf het best verwoorden. „Het zou goed zijn hen ernaar te vragen." vrijdag 7 april 2017 Dr. Nicolette Schipper-van Veldhoven is met haar onderzoeken een autoriteit op het gebied van misbruik in de sport, foto marc pluim Waarom? Dat weet alleen de sporter zelf André Valkeman Leon van Wijngaarden -Nicolette Schipper Een 20-jarige man uit Heumen bleek in 2010 tientallen jongens onheus te hebben benaderd. Hij was jeugdleider bij voetbalclub SV Hatert uit Nijmegen. Onder de slachtoffers waren spelers uit het team, waardoor de club vol in de schijnwerpers kwam te staan. De jongens van tien tot vijftien jaar oud dachten dat 'Suzanne' hen leuk vond. De dader stuurde hen namelijk een naaktfilmpje van een meisje. Zo probeerde hij de tieners zover te krijgen dat ze zich voor de webcam uitkleed den en seksuele handelingen met zichzelf verrichtten. De dader bekende alles. Hij kreeg 30 maanden celstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Ook mocht hij vijf jaar niet meer met minderjarigen werken. SV Hatert vraagt sindsdien aan alle medewerkers een Verklaring Omtrent Gedrag (VOG). De club had al een vertrouwenspersoon en heeft die nog steeds. Uit een panelonderzoek van onder meer Schipper-Van Veld hoven blijkt dat 11 procent van de volwassenen in hun jeugd te maken heeft gehad met matig tot ernstig seksueel misbruik. Het onderzoek werd gehouden onder 4000 Nederlanders en Vlamingen. De daders bleken voor 38 pro cent medesporters te zijn, voor 18 procent coach en voor 61 pro cent een andere rol te hebben (dat kan materiaalman of verzor ger zijn). De meeste daders zijn mannen. Topsporters, allochtone sporters en gehandicapte spor ters lopen meer risico seksueel misbruikt te worden. Zij zijn of kwetsbaar en/of sterker afhan kelijk van de pleger dan gemid deld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70