Vrachtwagenverbod Heikant gehandhaafd Plan uitkijktoren bij Veerhaven Terneuzen mag wel wat grootser 7 HERINRICHTING SCHOONDIJKE Schoondijke is 'het dorp met de rotonde'. Maar binnenkort niet meer. Het dorp gaat vanaf maandag tot kerst op de schop. Maar dan héb je ook wat. ZV Iet klinkers bestrate we gen die uitkomen op een gezellig plein met bomen, bankjes en parkeer ruimte. Een plek waar al les in het dorp samenkomt en waar toe risten even stoppen om rond te kijken. Het is moeilijk voor te stellen dat het nieuwe centrum van Schoondijke er zo uit komt te zien terwijl nu nog de auto's over de geasfalteerde wegen van het dorp sjezen, met de kenmerkende rotonde als middelpunt. Dat kan beter én mooier, vindt de gemeente Sluis. „De totale herinrichting zorgt voor een metamorfose", zegt Mark Verhoosel van de gemeente. De geplande herinrichting van het centrum is een gevolg van de aanleg van de rondweg om het dorp. Door de komst van de N6t rijdt er minder verkeer door Schoondijke. De wegen zijn te breed, de rotonde op het Dorpsplein is overbodig. Daarom maakt het asfalt ruimte voor bestrating met stenen. „Het centrum moet een andere functie krijgen en aan trekkelijker worden, ook voor toeristen. Klinkers geven het dorp een heel ander aanzicht dan asfalt", zegt Verhoosel. De sloop van de rotonde is optisch het meest ingrijpend, maar alle straten en ook het kerkplein worden aangepakt. „De kerk wordt er als het ware uitgelicht, het plein komt iets hoger te liggen." De herinrichting gebeurt in acht fa sen. Aannemer De Bokx uit Terneuzen pakt steeds stukken van zo'n tachtig me ter aan. Per fase komen omleidingsrou tes en op sommige momenten kunnen bewoners even niet met de auto tot voor hun huis rijden. De werkzaamheden worden ook aangegrepen om het riool te vernieuwen. De werken hebben ook invloed op dorpsactiviteiten: de Moaneblussers- feesten in juni verhuizen eenmalig naar het Technopark. Schoondijke Sloop van rotonde valt het meest op Herinrich -ting zorgt vooreen meta morfose De Magdalenastraat in Heikant blijft verboden terrein voor alle vrachtverkeer. De gemeente Hulst maakt terecht geen uitzonderingen voor bedrijven uit de buurt. Dat vindt de Raad van State. Hulst voerde in 2013 een verbod in op vrachtauto's in de straat, op verzoek van bewoners en de dorps raad. Bestemmingsverkeer mocht er toen nog wel door, maar na een evaluatie, een jaar later, werd ook vrachtverkeer uit de buurt ge weerd. Te veel chauffeurs maakten misbruik van de bepaling. Een aannemer aan de Vlaamse kant van de grens vroeg Hulst des ondanks om een uitzonderingspo sitie. Volgens het bedrijf wordt het onevenredig zwaar getroffen door het verbod. Chauffeurs moeten omrijden, en ook nog over wegen die daar niet erg geschikt voor zijn, voerde de aannemer aan. De ge meente Hulst ging er niet in mee, waarna het Vlaamse bedrijf naar de rechter stapte. Na de rechtbank geeft ook de Raad van State de ge meente nu gelijk: de bedrijfsvoe ring van de aannemer wordt niet onmogelijk gemaakt, en de extra kosten van 8.000 euro per jaar zijn niet onevenredig hoog. GroenLinks-raadslid Ernst Jonker was woensdagavond in de raads commissie omgeving de eerste die dit voorstelde. Hij reageerde op het plan voor een modern ogende uit kijktoren, ontworpen door VG Ar chitecten in Sas van Gent. „Hier mee voegen we niets toe aan Ter neuzen", zei Jonker. „Het moet ambitieuzer." Charles ten Hengel (D66), Jan Sips (VVD) en Ronald Lippens (CDA) vielen hem bij. Met name Ten Hengel deed ook concrete voorstellen: uitkijkpunten in de vorm van een booreiland, een oud schip of een drijvende kraan. Die trekken volgens hem toeristen. Het was apart dat de discussie die kant opging. Ten Hengel her innerde er eerder in de raadscom missie aan dat er geen uitkijktoren zou komen, als die niet volledig gesponsord zou worden. De spon soring kwam er niet. Nu wil het college van B en W zelf 480.000 euro uittrekken voor het plan, geld dat overblijft dankzij lagere uitval lende aanbestedingen voor het project Veerhaven. Daarnaast wil het college 220.000 euro aan spon sorgelden binnenhalen. Na Jonkers pleidooi voor een grootser uitkijkpunt ging Ten Hengel daar opeens in mee. Geen meerwaarde Alleen Sociaal Terneuzen zag tot slot de meerwaarde van een toren niet in. Ook de PvdA was kritisch vanwege de kosten. Een meerder heid was juist enthousiast. Hoe het uitkijkpunt eruit gaat zien, is nu vooral de vraag. vrijdag 7 april 2017 In acht stappen ander dorp Sophie Stockman Schoondijke Herinrichting Dorpsplein/Dorpsstraat f~ Planning en werkvolgorde Fase 1 Dorpsstraat 2 t/m 44 10 april t/m 23 jun. Fase 2 Kerkplein 3 mei t/m 30 jun. Fase 3 Parallelweg Lange Heerenstraat 30 mei t/m 21 jul. Fase 4 Dorpsplein 17 t/m 35 15 mei t/m 28 jul. Fase 5 Dorpsplein 3 t/m 7 22 aug. t/m 29 sep. Fase 6 Rotonde/Willemsweg 8 sep. t/m 13 okt. Fase 7 Pr. Beatrixstraat 28 sept. t/m 24 okt. Fase 8 Lange Heerenstraat 16 okt. t/m 8 dec. «8* T De huidige situatie bij de rotonde. FOTOCAMILE SCHELSTRAETE Martijn de Koning Heikant Wil Terneuzen zich op de kaart zetten, dan mag de bij de oude Veerhaven geplande uitkijktoren wel wat grootser, vinden partijen in de Terneuzense gemeente raad. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67