Wat moet ik koken? Andre Nieuwenhuijse is gek van schoenen De gouden lichting van Groene Ster 2 gooit titel te grabbel Instituut gebruikt noodopvang Goes landelijk om te laten zien hoe het moet Met vluchtelingen sleepje niet heen- en-weer, vindt het Instituut Fysieke Veiligheid. Het onderzocht de crisisopvang van vluchtelingen in 2015. Als op stel en sprong vluchtelingen moeten worden opgevangen, is het niet wenselijk om ze van hot naar her te slepen. Beter is het om ze voor langere tijd op één plek op te vangen, zoals onder meer is ge beurd in de Zeelandhallen in Goes. Het is één van de vele lessen die het Instituut Fysieke Veiligheid (IFV) trekt uit de noodopvang van vluchtelingen in 2015. Toen kwa men, mede door de oorlog in Syrië, grote aantallen vluchtelingen naar Europa. Een deel van hen zocht een veilig heenkomen in Nederland. Omdat in de centrale opvang te weinig opvangplaatsen waren, deed Den Haag een beroep op ge meenten. Honderden asielzoekers verbleven in Zeeuwse sporthallen en andere zalen. Meestal stapten ze na drie dagen weer in de bus om naar de volgende crisisopvang te worden gebracht. Zo moet het dus niet meer, vindt het Instituut Fy sieke Veiligheid. Dat heeft onder zoek gedaan naar de ervaringen van gemeenten met de opzet van opvanglocaties voor vluchtelin gen. Het is voor vluchtelingen die al veel hebben meegemaakt en trau matische ervaringen hebben, verre van ideaal om in enkele weken tijd op verschillende plekken te worden opgevangen, aldus het IFV. Naast crisisnoodopvang was er in een aantal plaatsen meer groot schalige noodopvang, zoals in Goes, Zwolle en het natuurgebied Heu- mensoord. Hoewel op de situatie in Heumensoord veel kritiek was, is het volgens de onderzoekers in Goes goed gegaan. De gemeente had de communicatie naar bewo ners en ondernemers goed voor el kaar, aldus het IFV. Zo werden bij voorbeeld ook 'incidenten' gemeld. Een voordeel van deze opvang is volgens de onderzoekers ook Langere tijd op één plek blijven, betekent ook dat kinderen normaal naar school kunnen dat kinderen naar school kunnen. Wat Goes heeft gedaan om alles soepel te laten verlopen, geeft het IFV andere gemeenten nu mee als tip. Zo adviseert het gemeenten om 'open en duidelijk te zijn over loca tie, de aantallen en tijdsduur van de opvang'. Ze moeten de website van de gemeente gebruiken voor vra gen en antwoorden en die informa tie regelmatig verversen. Andere tips zijn om contact te houden met de directe omgeving, gedane toe zeggingen snel na te komen en snel en duidelijk te reageren op geruch ten. Een andere punt van aandacht is dat gemeenten zich ervan bewust moeten zijn dat de opvang van vluchtelingen leidt tot kritische re acties over het Nederlandse asielbe leid. Die houden niet zo zeer ver band met beslissingen die een ge meente neemt. Gemeenten moe ten dat onderscheid steeds aan hun inwoners uitleggen. It vrijdag 7 april 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl MIDDELBURG Al beginnen de centrale eindexa mens voor de meeste middelbare scholieren pas op 10 mei, voor een aantal beroepsgerichte leerwe gen was het deze week al zo ver. Sherman Seintje (16) uit Vlissingen, leerling Horeca, Bakkerij en Recreatie aan het Nehalennia in Middelburg, werd de afgelopen dagen aan zijn laatste praktijkproeven onderworpen. Gisteren was hij aan de beurt om te koken, terwijl andere leerlingen uit zijn klas moesten bakken en in het proeflokaal werkten als gastheer of -vrouw. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA ZEELAND8 ZEELAND 13 Sleep niet met vluchteling Jeffrey Kutterink Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63