Corporaties willen regionale aanpak Geen structurele subsidie voor musea Behoud van jongeren in regio en aanpak vergrijzing is de uitdaging 7 Plukken maar voor tien cent per steel Een zelfgeplukte bos tulpen op ta fel? Aan de Breedsendijk, net bui ten Yerseke, heb je keuze uit vijftig soorten. „Ze staan allemaal door el kaar. Zelf zou je netjes per soort in rijen zetten, maar dit schijnen de mensen leuker te vinden", zegt Lo- ran Steketee. Het is voor de 25-jarige zoon van een bollenhandelaar nog een beetje aftasten, maar het concept van zijn maandag geopende pluktuin lijkt aan te slaan „Vooral 's middags, als de scholen uit zijn, is het druk." De keuze is nu beperkt tot tul pen. „De hyacinten en narcissen zijn nu al uitgebloeid. Als de tulpen voorbij zijn, staat er even niets in bloei, dan is het wachten op de iris sen, gladiolen, lelies en dahlia's. Volgend jaar gaan we dat anders aanpakken. Dan zorgen we dat er tussen april en september altijd wat bloeit." In tegenstelling tot andere pluktuinen, is het bij Loran alle maal zelfbediening. Op de tafels liggen scharen om de stelen af te knippen. „Voor tien cent per steel heb je voor weinig al snel een grote bos." Gemeenteraadsleden op de Beve- landen, Tholen en in West-Brabant moeten realistischer worden als het gaat om de gevolgen van de bevol- kingskrimp en de afnemende be hoefte aan sociale huurwoningen. Dat zei bestuurder Ruud van den Boom van woningcorporatie Woonkwartier in Zevenbergen gis teren bij de presentatie van de Visie Woningmarkt 2030. Anders dan bij colleges van B en W en hun ambtenaren wil het met de bewustwording bij raadsleden volgens Van den Boom nog niet erg lukken. „Ik zie vooral korte termijn strategie en opportunisme. Alsof de krimp aan onze deur voorbij gaat." In de Visie op Wonen en Leven 2030 roepen zes corporaties uit Zee land en West-Brabant op om tot een regionale aanpak te komen tus sen de betrokken gemeenten, cor poraties en marktpartijen. Die marktpartijen zijn nodig om te voorkomen dat de middeninko- We moeten alleen bouwen wat ontbreekt mens tussen wal en schip vallen. De corporaties zien hier een rol voor gemeenten en provincies. De corporaties zijn er in de eerste plaats voor mensen die niet of on voldoende in staat zijn om te voor zien in hun huisvesting. Het is een vergrijzende markt, waarin de vraag naar aanpasbare en gelijk vloerse woningen toeneemt. Rond 2030 volgt stagnatie en afname van het aantal huishoudens. Vooral kleine één- en tweepersoonshuis houdens zullen volgens Noud Smulders, projecteider van de Woonvisie, blijven huren. Over de gehele lijn dreigt een duidelijk overschot aan sociale huurwonin gen omstreeks 2030, op het platte land eerder dan in een stad als Goes. Ook in Kapelle zullen de gevolgen later merkbaar zijn, net als in de ge meente Reimerswaal. Dat komt volgens bestuurder Peter Bevers van R B Wonen in Heinkenszand door de specifieke bevolkingssa menstelling. „Met relatief veel grote gezinnen." De gemeenschappelijke opgave voor de zes corporaties is duidelijk, zegt Smulders „We moeten alleen bouwen wat ontbreekt en vernieu wen wat gedateerd is." De raadsfracties in Borsele had den gisteravond lovende woorden over voor Museum De Bevelan- den en het Bevrijdingsmuseum. Toch werd dat niet omgezet in een structurele ondersteuning. Een motie van D66 en OPA haalde het niet. Een viertal fracties kwam in plaats daarvan met het voorstel om de twee musea te ondersteu nen met extra geld voor educatie en innovatie. Uiteindelijk kreeg dit raadsbrede steun. Dat betekent dat voor de komende vier jaar in totaal 40.000 euro beschikbaar is per museum voor projecten die vallen onder educatie of innova tie. De overige musea in Borsele kunnen ook een beroep doen op een bijdrage voor innovatie en educatie. Ook hiervoor is 40.000 euro beschikbaar. De ondersteu ning voor de musea maakt deel uit van de nieuwe cultuurnota. Een nota waar de raad in juni 2015 per motie om vroeg. Afgezien van de korte discussie over ondersteu ning van de musea werden hier verder weinig woorden aan vuil gemaakt. De raad is tevreden met het ingezette beleid. Dat bleek gisteravond bij de be spreking van de economische en toeristische agenda door de Goese raadscommissie. De Bevelandse gemeenten willen de komende tien jaar veel intensiever gaan sa menwerken op economisch en toeristisch gebied. De raden be spreken deze maand een eerste op zet daartoe. De Goese raadsfracties hadden nog tal van vragen over het voornemen. Ze kunnen in grote lijnen het idee volgen, maar willen inhoudelijk nog wel het naadje van de kous weten. „Hoe gaan we om met onze eigen belangen", zei Carel Bruring (GroenLinks). „Een andere bestuurlijke structuur zou al veel oplossen", doelde hij op ge meentelijke herindeling zonder daar verder een pleidooi voor te houden. Johnny Lukasse (SGP-CU) wilde weten wat nou eigenlijk precies de bedoeling is en wat dat kost. Ook PvdA'er Marco Eestermans vroeg naar het financiële plaatje. Hij miste bovendien aandacht voor de aanpak van de vergrijzing en het wegtrekken van jongeren uit de regio. Wethouder Derk Alssema erkende dat dat een 'grote uitdaging' is. „Het ei van Columbus is nog niet gevonden, maar belangrijk is in elk geval een goede aansluiting van het onderwijs op het bedrijfsle ven." Volgens Alssema zal de raad niet worden gevraagd om een 'blanco cheque', wel is wat hem betreft unanieme steun van alle gemeen teraden een voorwaarde om door te kunnen gaan met de samenwer king. 14 april - 20.00 uur THEATER DE MYTHE GOES zeelandtheaters.nl vrijdag 7 april 2017 BE Joeri Wisse Yerseke Ben van den Aarssen Zevenbergen -Noud Smulders, Woonvisie Borsele geeft geen structurele subsidie aan museum De Beve- landen en het Bevrijdingsmu seum. Een motie van D66 en OPA kreeg geen steun. Er komt wel extra geld beschikbaar voor innovatie en educatie. Melita Lanting Heinkenszand info/verkoop NATIONALE THEATERKASSA i WWW.NTK.NL j 0900-9203 (€0.45pm) 7 d.p.W. Aanpak van de vergrijzing en zorgen dat jongeren in de regio blijven of terugkeren, is een van de grote uitdagingen voor de vijf Bevelandse gemeenten. Luc Oggel Goes A Loran Steketee heeft op een perceel tussen de Postweg en de Breedsendijk een pluktuin aangelegd, foto mechteldjansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60