II II II Sightseeingbus trekt 55 dagen over Schouwen-Duiveland 7 Terrasje hier, haventje daar. Gasten die van de zomer aan boord stappen van de cabriobus hebben veel te kiezen. En, met een beetje mazzel, heeft hun logie- aanbieder het buskaartje alvast betaald. Er zijn hier nog genoeg plekken die ik nooit écht heb beleefd En toch word ik weer verrast door de schoonheid Zo kom je nog eens op plekken waar je eigenlijk nooit komt Historie in combinatie met natuur vind ik fantastisch Je snapt eigenlijk niet waarom-ie niet al jaren rijdt: een hop-on-hop-off- bus kriskras over Schou wen-Duiveland. Hier eens uitstappen voor een muse umpje en daarvoor een drankje of wandeling. „Het is meer dan een busrit. Het is beleving", ervaren Peter van Oost en Rob Pouw van de Stichting Schouwen-Duiveland Pas. Dankzij onder meer de veertig ondernemers die bij deze club zijn aangesloten, trekken vanaf zater dag 22 april twee hippe cabriobus sen over het eiland. Voor wie een rondje sightseeing wil doen. Een trektocht langs wat Pouw de 'pareltjes van Schouwen-Duive land' noemt. Maar ook langs zestig haltes waar mensen vrijelijk in en uit kunnen stappen om tussen door een paar uurtjes strand te pakken in Westenschouwen, de sfeer op te snuiven in Brouwersha ven of te shoppen in Bruinisse. Gasten van leden van de Stich ting Schouwen-Duiveland Pas die een ZeelandPas aanschaffen, mo gen gratis gebruikmaken van deze nieuwe vorm van vervoer. Andere gasten, en inwoners van Schou wen-Duiveland, kunnen ook in stappen. Tegen betaling van het gewone ov-tarief. Krijgen ze er wel voor niets een extraatje bij. Grote kans dat bus chauffeurs John en Xander, die het leeuwendeel van de ritten met de sightseeingbussen gaan rijden, hun passagiers straks de oren van het hoofd kletsen. Ze worden hoogst persoonlijk door 'de wandelende encyclopedie van Schouwen-Dui veland' Ria Geluk in alle ins en outs van het eiland ingevoerd. Het is dat ze onmogelijk zelf elke keer aan boord van de bus kan klim men, want ze zou het uit liefde voor het eiland zo doen. Maar Ge luk beloofde de chauffeurs, tijdens de deze week gemaakte promotie- ritten, met info te voeden. „Zodat we er allemaal blij van worden." Want eerlijk is eerlijk, met al die informatie over het voorbijtrek kende landschap is zelfs voor de doorgewinterde Schouwen-Dui- velander zo'n trip de moeite waard. „Die historie in combinatie met natuur vind ik fantastisch", zegt gids Arno Zwetsloot van Na tuurmonumenten. Zelf laat hij zich tijdens een van die promorit- ten evenmin onbetuigd. Kon je rond 1450 elkaar nog iets toe schreeuwen als je aan weerszijden van de Oosterschelde stond, door dijkval schoof de zuidkust van Schouwen-Duiveland zo'n drie ki lometer noordwaarts op - vertelt hij de reizigers. „Drieduizend hec tare grond, inclusief twaalf dor pen, werd prijsgegeven." Verdronken dorpen Natuurlijk weet Pouw, manager van Landal Port Greve en twaalf jaar inwoner van Schouwen-Dui veland, best iets van zijn omge ving. „Maar dat er zoveel verdron ken dorpen waren? Geen idee. Er zijn hier nog genoeg plekken die ik nooit écht heb beleefd." Voor wethouder Jacqueline van Burg, die zo ongeveer in de helft van de dorpen en steden op Schouwen-Duiveland gewoond heeft, is er weinig nieuws onder de zon. „En toch word ik weer ver rast door de schoonheid. Die zie je goed vanuit de bus. Dat is nog een voordeel trouwens: als je zelf niet rijdt, kun je echt om je heen kij ken." Haalbaar De hop-on-hop-off-bus rijdt dit jaar vijfenvijftig dagen lang. In het voor- en naseizoen in elk geval op zaterdagen, in het hoogseizoen op dinsdag, donderdag en zaterdag. Dat is wat nu financieel haalbaar is. Sluiten meer ondernemers zich bij de Stichting Schouwen-Duive land Pas aan dan breidt dat wel licht uit. „Of we kunnen iets gaan doen met bijvoorbeeld een audio- tour", blikt Pouw voorzichtig vooruit. Hoewel het voor ondernemers best een investering was om dit van de grond te tillen, is hij vol goede moed. „Vorige week heb ik al vijftig ZeelandPassen verkocht. En dat was nog zonder deze bus." vrijdag 7 april 2017 3D Hoppen langs parels op het eiland Twee hippe cabriobussen trekken vanaf zaterdag 22 april over het eiland Schouwen-Duiveland. Ondernemers van het eiland maken dit mogelijk. -Rob Pouw -Jacqueline van Burg -Peter van Oost -Arno Zwetsloot Esme Soesman Renesse A Daniël Viergever van camping De Brem naast wethouder Jacqueline van Burg. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55